Коли новий «прильот»? Чи піде Ткаченко з поста міністра культури? «Люк» запитав карти таро, і отримав відповідь
Таро — тренд вже не першого сезону, а з початком повномасштабного вторгнення Росії в Україну топ-тарологині країни ділять стілець з воєнними експертами, аби стабілізувати емоційний стан українців.
На прохання «Люк» Alex Xepaces зазирнув у історію походження карт таро, звернувся до науки, послухав медійних українських тарологинь та відвідав сеанс для відповіді на важливі, і не дуже, запитання.
Що це та звідки взялося?
Карти таро — це колода з 78 карт, які використовуються для ворожіння, пророцтв і духовних настанов. Походження карт таро в Європі можна простежити з XIV століття, хоча точні деталі їх появи так і залишаються незрозумілими.
Спочатку карти таро використовували здебільшого для карткових ігор в Європі, подібно до звичайних гральних карт. Однак з часом вони почали набувати містичного та езотеричного значення. Ворожки почали використовувати карти для ворожіння, щоб дізнатися про минуле, теперішнє та майбутнє, а також отримати настанови та духовну мудрість.
Колода поділяється на дві основні частини: Великі Аркани та Малі Аркани. Великі Аркани складаються з 22 карт, кожна з яких зображує певний архетип або символічну фігуру, наприклад, Дурень, Маг, Верховна Жриця, Імператор тощо. Ці карти уособлюють головні життєві події, духовні уроки та значущі переломні моменти.
Малі Аркани складаються з 56 карт і поділяються на чотири масті: Жезли, Кубки, Мечі та Пентакли. Кожна масть складається з десяти пронумерованих карт і чотирьох придворних: Паж, Лицар, Дама і Король. Малі Аркани відображають повсякденний досвід, виклики, емоції та практичні аспекти життя.
Популярність карт Таро як інструменту для ворожіння зростала протягом XVIII-XIX століть, особливо з підйомом окультизму та езотеричних рухів тієї епохи. Впливові діячі, такі як франукзький вчений Антуан Курт де Гебелен та окультист, письменник Еліфас Леві, пов’язували таро з давніми містичними традиціями, такими як єгипетська та єврейська каббала, приписуючи картам глибоке духовне та метафізичне значення.
На початку XX століття британський окультист Артур Едвард Уейт у співпраці з художницею Памелою Колман Сміт створив колоду таро Райдера-Уейта. Ця колода, з її яскравими та виразними образами, стала однією з найбільш визнаних та впливових у світі. Колода Райдера-Уейта створила багато стандартних символів та інтерпретацій, які й досі використовуються читачами таро.
Для чого потрібні карти таро та як на них ворожать?
Карти таро використовують для різних цілей:
- Розповісти про минуле;
- Передбачити майбутнє;
- Допомогти у прийнятті рішення;
- Проаналізувати поточну ситуацію тощо.
Все просто: формулюється питання вголос чи подумки, після чого ворожець викладає карти у певній кількості та порядку. Розклад може складатися від однієї карти до декількох десятків, викладених у фігуру. Чим більша кількість карток, тим більш розгорнуту відповідь на питання від карток можна отримати.
Після чого таролог інтерпретує витягнуті карти: він або спирається на значення арканів, або йому зрозумілим способом пояснює малюнки. Звісно, важливий контекст, але основне завдання таролога — відповісти саме на поставлене питання.
Що каже наука?
Зараз наукових досліджень про таро менше, ніж про астрологію чи щось подібне. Але існують ентузіасти-дослідники, які готові провести досить якісні дослідження, нехай і без публікації в наукових журналах. Наприклад, витягувати одну карту з колоди протягом 100 днів та проаналізувати їх розподіл.
Якщо таро дійсно показують відповіді на питання, то ймовірність випадання тієї чи іншої карти для однієї й тієї ж людини повинна відрізнятися від випадкової. На практиці цього немає. Ймовірність випадання однієї карти, згідно з розрахунками автора, все ж таки виявилася випадковою.
Основна цінність таро не в тому, як випадають карти, а в тому, як їх інтерпретують.
Про інтерпретацію вже є справжнє наукове дослідження (щоправда, з невеликою вибіркою). Англійська дослідниця та професорка Плімутського університету Сьюзан Блекмор провела серію невеликих експериментів, щоб перевірити, наскільки розклад карт таро індивідуальний та відповідає клієнту.
Виявилося, що випробувані, які брали участь у розкладі і слухали інтерпретацію віч-на-віч з віщуном, схилялися оцінювати отриману інформацію як точну та валідну для них самих.
А коли випробуваним пропонували вибрати свій проінтерпретований розклад із серії інших розкладів, без очної присутності на гаданні, вони не могли його визначити. Натомість люди обирали максимально загальний опис.
Тож точність передбачення — відносне явище, навіть якщо клієнт таролога і сам таролог казатимуть протилежне.
Що каже психологія?
Так здається, що таро говорять правдиві речі, але людина переконана в цьому через когнітивні спотворення — особливості мислення, які заважають сприймати світ раціонально:
- Ефект Барнума (ефект Форера) — схильність високо оцінювати точність опису. Наприклад, у гороскопі, розкладі таро, психологічному тесті, нібито зробленого спеціально для людини (а насправді — для великої групи людей), навіть загальний та абстрактний опис може здатися унікальним.
- Ефект Пігмаліона (ефект Розенталя) — виражається в пророцтвах, що виконуються самостійно. З людиною відбувається деяка «передбачена» подія, тому що вона повірила у передбачення і змінила свою поведінку так, щоб ця подія з нею сталася.
- Селективне сприйняття — схильність брати до уваги ті факти, які відповідають очікуванням людини, а протилежні факти ігнорувати.
Таро сьогодні
На «трендовість» таро сильно вплинула пандемія коронавірусу, а в останній рік сприяло повномасштабне вторгнення Росії в Україну. Звісно, коли соціологія та військово аналітичні твердження не справджуються через нестабільність, а в нашому випадку — непередбачуваність та неадекватність ворога, звернення до езотерики може здаватись єдиним джерелом хоча б приблизних відповідей для стабілізації емоційного стану.
На жаль, ситуація вийшла з-під контролю, та тарологині країни знаходяться ледь не поряд з воєнними експертами та кваліфікованими політтехнологами в етерах на українському телебачені.
Наприклад, тарологиня та YouTube-блогерка Людмила Хомутовська щодня з’являється в етерах передачі ТСН. Вона стабільно прогнозує «прильоти» по різних містах країни, хоча в одному з останніх відео на особистому каналі каже: «Я у воєнній справі не дуже». У цьому ж переліку «експертів», яких регулярно запрошують на українське телебачення, присутні Ірина Клевер та Олена Кузьмич.
На відміну від телебачення, деякі Telegram-канали з великою авдиторією відмовляються популяризувати магію та таро навіть за гроші, бо вважають це шарлатанством.
Декілька відповідей таро на запитання «Люка»
«Люк» вирішив також поворожити і перевірити силу передбачень.
Спочатку зробили розкладки на декілька особистих питань з обнадійливими відповідями: батько на волонтерській місії в Херсоні не помре, а ситуація в Херсоні набуває нового етапу. Та ось що відповіли карти таро на наболілі для країни та абсурдні питання:
1. Чи покине Олександр Ткаченко пост міністра культури у 2023 році?
Випадає:
- Лицар кубків
- Дев’ять кубків
- Колесо фортуни
- Шість жезлів
- Суд
Трактування: спробують прибрати, буде суд, але все одно залишиться на посаді.
Як розуміти: ніяк або карти кажуть те, що вже відбулося або відбудеться знову по второму колу.
2. Чи прилетить в будинок на вулиці Чичибабіна, 9? [такого будинку не існує, — «Люк»]
Випадає:
- Перша карта пуста
- Наступні вже не важливі
Трактування: карти не можуть відповісти на це запитання.
Як розуміти: пранк не вдався.
3. Тур Україної Свєтлани Лободи. Що це насправді?
Випадає:
- Королева мечів;
- Туз жезлів;
- Паж мечів.
Трактування: Королева мечів символізує логічне мислення, тонкий розрахунок, сарказм та прагнення зробити кар’єру. Є прагнення відмитися, але будуть в кінці чекають погані новини.
Як розуміти: Ми не помилялися.
4. Чи перейменують вулицю Пушкінську до кінця 2023 року?
Випадає:
- Мир.
Трактування: Символізує вдалий фінал, тому так, перейменують.
Як розуміти: Будемо вірити.
5. Що буде замість Муніципальної галереї на вулиці Чернишевській, 15?
Випадає:
- Паж Динаріїв
- Луна
- Королева кубків
Трактування: Буде щось пов’язане з допомогою чи творчістю та створене жінкою.
Як розуміти: Нова галерея? Волонтерський хаб?
Карти таро приваблюють своєю таємничістю та яскравими графічними образами. Тому, якщо вже й мати з ними справу, то лише для особистого використання для розваги з друзями під келих білого сухого без серйозних намірів. Але важливо пам’ятати: «прильот», розлучення чи реліз нового синглу улюбленого бенду вони точно не передбачать.
Alex Xepaces, колажі та обкладинка — Катерина Дрозд
Читайте також:
- Одкровення харківської шаманки Сейраш: баран у лісі, таро-бар, привороти та магічні війни
- «Ця карнавальність допомагає не дати йобу». Інтерв’ю з режисеркою Марисею Нікітюк про кіно, радянську ментальність і проєкт «Поні Апокаліпсису»
- Ми всі помремо, а вони — ні. Як меми визначають наші погляди на минуле та проєктують майбутнє