Головна - Барабашовка - Коли новий «прильот»? Чи піде Ткаченко з поста міністра культури? «Люк» запитав карти таро, і отримав відповідь
…

Коли новий «прильот»? Чи піде Ткаченко з поста міністра культури? «Люк» запитав карти таро, і отримав відповідь

Час прочитання: 5 хв

Таро — тренд вже не першого сезону, а з початком повномасштабного вторгнення Росії в Україну топ-тарологині країни ділять стілець з воєнними експертами, аби стабілізувати емоційний стан українців.

На прохання «Люк» Alex Xepaces зазирнув у історію походження карт таро, звернувся до науки, послухав медійних українських тарологинь та відвідав сеанс для відповіді на важливі, і не дуже, запитання.

Що це та звідки взялося?

Карти таро — це колода з 78 карт, які використовуються для ворожіння, пророцтв і духовних настанов. Походження карт таро в Європі можна простежити з XIV століття, хоча точні деталі їх появи так і залишаються незрозумілими.

Спочатку карти таро використовували здебільшого для карткових ігор в Європі, подібно до звичайних гральних карт. Однак з часом вони почали набувати містичного та езотеричного значення. Ворожки почали використовувати карти для ворожіння, щоб дізнатися про минуле, теперішнє та майбутнє, а також отримати настанови та духовну мудрість.

Колода поділяється на дві основні частини: Великі Аркани та Малі Аркани. Великі Аркани складаються з 22 карт, кожна з яких зображує певний архетип або символічну фігуру, наприклад, Дурень, Маг, Верховна Жриця, Імператор тощо. Ці карти уособлюють головні життєві події, духовні уроки та значущі переломні моменти.

Малі Аркани складаються з 56 карт і поділяються на чотири масті: Жезли, Кубки, Мечі та Пентакли. Кожна масть складається з десяти пронумерованих карт і чотирьох придворних: Паж, Лицар, Дама і Король. Малі Аркани відображають повсякденний досвід, виклики, емоції та практичні аспекти життя.

Популярність карт Таро як інструменту для ворожіння зростала протягом XVIII-XIX століть, особливо з підйомом окультизму та езотеричних рухів тієї епохи. Впливові діячі, такі як франукзький вчений Антуан Курт де Гебелен та окультист, письменник Еліфас Леві, пов’язували таро з давніми містичними традиціями, такими як єгипетська та єврейська каббала, приписуючи картам глибоке духовне та метафізичне значення.

На початку XX століття британський окультист Артур Едвард Уейт у співпраці з художницею Памелою Колман Сміт створив колоду таро Райдера-Уейта. Ця колода, з її яскравими та виразними образами, стала однією з найбільш визнаних та впливових у світі. Колода Райдера-Уейта створила багато стандартних символів та інтерпретацій, які й досі використовуються читачами таро.

Для чого потрібні карти таро та як на них ворожать? 

Карти таро використовують для різних цілей:

 • Розповісти про минуле;
 • Передбачити майбутнє;
 • Допомогти у прийнятті рішення;
 • Проаналізувати поточну ситуацію тощо.

Все просто: формулюється питання вголос чи подумки, після чого ворожець викладає карти у певній кількості та порядку. Розклад може складатися від однієї карти до декількох десятків, викладених у фігуру. Чим більша кількість карток, тим більш розгорнуту відповідь на питання від карток можна отримати.

Після чого таролог інтерпретує витягнуті карти: він або спирається на значення арканів, або йому зрозумілим способом пояснює малюнки. Звісно, важливий контекст, але основне завдання таролога — відповісти саме на поставлене питання.

Що каже наука?

Зараз наукових досліджень про таро менше, ніж про астрологію чи щось подібне. Але існують ентузіасти-дослідники, які готові провести досить якісні дослідження, нехай і без публікації в наукових журналах. Наприклад, витягувати одну карту з колоди протягом 100 днів та проаналізувати їх розподіл.

Якщо таро дійсно показують відповіді на питання, то ймовірність випадання тієї чи іншої карти для однієї й тієї ж людини повинна відрізнятися від випадкової. На практиці цього немає. Ймовірність випадання однієї карти, згідно з розрахунками автора, все ж таки виявилася випадковою.

Основна цінність таро не в тому, як випадають карти, а в тому, як їх інтерпретують.

Про інтерпретацію вже є справжнє наукове дослідження (щоправда, з невеликою вибіркою). Англійська дослідниця та професорка Плімутського університету Сьюзан Блекмор провела серію невеликих експериментів, щоб перевірити, наскільки розклад карт таро індивідуальний та відповідає клієнту.

Виявилося, що випробувані, які брали участь у розкладі і слухали інтерпретацію віч-на-віч з віщуном, схилялися оцінювати отриману інформацію як точну та валідну для них самих.

А коли випробуваним пропонували вибрати свій проінтерпретований розклад із серії інших розкладів, без очної присутності на гаданні, вони не могли його визначити. Натомість люди обирали максимально загальний опис.

Тож точність передбачення — відносне явище, навіть якщо клієнт таролога і сам таролог казатимуть протилежне.

Що каже психологія?

Так здається, що таро говорять правдиві речі, але людина переконана в цьому через когнітивні спотворення — особливості мислення, які заважають сприймати світ раціонально:

 1. Ефект Барнума (ефект Форера) — схильність високо оцінювати точність опису. Наприклад, у гороскопі, розкладі таро, психологічному тесті, нібито зробленого спеціально для людини (а насправді — для великої групи людей), навіть загальний та абстрактний опис може здатися унікальним.
 2. Ефект Пігмаліона (ефект Розенталя) — виражається в пророцтвах, що виконуються самостійно. З людиною відбувається деяка «передбачена» подія, тому що вона повірила у передбачення і змінила свою поведінку так, щоб ця подія з нею сталася.
 3. Селективне сприйняття — схильність брати до уваги ті факти, які відповідають очікуванням людини, а протилежні факти ігнорувати.

Таро сьогодні

На «трендовість» таро сильно вплинула пандемія коронавірусу, а в останній рік сприяло повномасштабне вторгнення Росії в Україну. Звісно, коли соціологія та військово аналітичні твердження не справджуються через нестабільність, а в нашому випадку — непередбачуваність та неадекватність ворога, звернення до езотерики може здаватись єдиним джерелом хоча б приблизних відповідей для стабілізації емоційного стану. 

Тарологиня Людмила Хомутовська

На жаль, ситуація вийшла з-під контролю, та тарологині країни знаходяться ледь не поряд з воєнними експертами та кваліфікованими політтехнологами в етерах на українському телебачені. 

Наприклад, тарологиня та YouTube-блогерка Людмила Хомутовська щодня з’являється в етерах передачі ТСН. Вона стабільно прогнозує «прильоти» по різних містах країни, хоча в одному з останніх відео на особистому каналі каже: «Я у воєнній справі не дуже». У цьому ж переліку «експертів», яких регулярно запрошують на українське телебачення, присутні Ірина Клевер та Олена Кузьмич.

На відміну від телебачення, деякі Telegram-канали з великою авдиторією відмовляються популяризувати магію та таро навіть за гроші, бо вважають це шарлатанством.

Декілька відповідей таро на запитання «Люка» 

«Люк» вирішив також поворожити і перевірити силу передбачень.

Спочатку зробили розкладки на декілька особистих питань з обнадійливими відповідями: батько на волонтерській місії в Херсоні не помре, а ситуація в Херсоні набуває нового етапу. Та ось що відповіли карти таро на наболілі для країни та абсурдні питання:

1. Чи покине Олександр Ткаченко пост міністра культури у 2023 році? 

Випадає: 

 • Лицар кубків
 • Дев’ять кубків
 • Колесо фортуни
 • Шість жезлів
 • Суд

Трактування: спробують прибрати, буде суд, але все одно залишиться на посаді.

Як розуміти: ніяк або карти кажуть те, що вже відбулося або відбудеться знову по второму колу. 

2. Чи прилетить в будинок на вулиці Чичибабіна, 9? [такого будинку не існує, — «Люк»]

Випадає:

 • Перша карта пуста
 • Наступні вже не важливі

Трактування: карти не можуть відповісти на це запитання. 

Як розуміти: пранк не вдався. 

3. Тур Україної Свєтлани Лободи. Що це насправді?

Випадає: 

 • Королева мечів;
 • Туз жезлів;
 • Паж мечів.

Трактування: Королева мечів символізує логічне мислення, тонкий розрахунок, сарказм та прагнення зробити кар’єру. Є прагнення відмитися, але будуть в кінці чекають погані новини. 

Як розуміти: Ми не помилялися.

4. Чи перейменують вулицю Пушкінську до кінця 2023 року?

Випадає:

 • Мир. 

Трактування: Символізує вдалий фінал, тому так, перейменують. 

Як розуміти: Будемо вірити. 

5. Що буде замість Муніципальної галереї на вулиці Чернишевській, 15?

Випадає: 

 • Паж Динаріїв
 • Луна
 • Королева кубків

Трактування: Буде щось пов’язане з допомогою чи творчістю та створене жінкою. 

Як розуміти: Нова галерея? Волонтерський хаб?

Карти таро приваблюють своєю таємничістю та яскравими графічними образами. Тому, якщо вже й мати з ними справу, то лише для особистого використання для розваги з друзями під келих білого сухого без серйозних намірів. Але важливо пам’ятати: «прильот», розлучення чи реліз нового синглу улюбленого бенду вони точно не передбачать.

Alex Xepaces, колажі та обкладинка — Катерина Дрозд


Читайте також:

«Люк» — це незалежне онлайн-медіа, яке знайомить харківців із культурою нового часу, висвітлює міські процеси та проблеми, стимулює до змін у місті та суспільстві, збирає на одному майданчику ком’юніті змінотворців та активних людей.

Якщо ви хочете підтримати «Люк» та виготовлення якісного медіа-контенту, ви можете оформити щомісячну підписку на Buy me a coffee або закинути донат разово будь-якою зручною для вас сумою.

ПІДТРИМАТИ ЛЮК

Поділитись в соц мережах
Підтримати люк