Головна - За містом - «Червона рута» і баян. У Берліні урочисто відкрили парк імені Харкова
…

«Червона рута» і баян. У Берліні урочисто відкрили парк імені Харкова

Час прочитання: 2 хв

Берлін — новий Харків? Все до того йде. Колись ми казали навпаки, дивлячись на рейви, сквоти та донери в нашому місті, але у сюрному 2022 році все перевернулося догори дригом.

24 жовтня в берлінському районі Штегліц відкрили парк на честь Харкова — Charkiw-Park. На прохання «Люка» Влада Горбачова розповідає, як це було.

Stieglitz (в перекладі, до речі, це щиглик) — тиха місцевість на південному заході Берліна. Цікавинок тут достатньо: неоготична ратуша, таверна у вежі та історичний кінотеатр Титанія-Паласт, де у 1951 вперше провели Берлінський кінофестиваль. 

Невеликий парк, розташований на розі Rothenburgstraße та Grunewaldstraße, раніше не мав назви, але місцева рада вирішила висловити солідарність з містом Харків та дати йому відповідну назву. 

«Цей парк завжди був безіменним. Тому наш місцевий культурний центр Schwartzsche Villa — ось він тут навпроти — узгодив нову назву», — каже місцевий житель Йордан. 

Ще одна мета місцевого уряду — вшанувати пам’ять вузника Бухенвальду Бориса Романченко (1926-2022), вбитого в березні російською ракетою. Інформацію про його життя також можна прочитати на пам’ятному знаку.

Як відкривали парк?

Відкриття парку пройшло в кращих традиціях харківського урочистого кітчу. Один харків’янин зіграв на баяні, інша — заспівала всі найвідоміші народні українські пісні, серед яких — «Червона рута» та «Несе Галя воду»

Біля сотні місцевих жителів, біженців та журналістів старанно ляскали в долоні, підспівували та схлипували під час хвилини мовчання

Потім ще декілька промов місцевої влади — і за годину нарешті зі знаку зняли простирадло, а всі охочі змогли зробити світлини з працівниками муніціпалітету на згадку.

«Ми з 1990 року мали партнерські відносини з Індустріальним районом міста Харкова, — розповідає Ольга Пішель, член правління міст-побратимів Steglitz-Zehlendorf, харків’янка, яка 38 років живе в Берліні. 

Гуманітарну допомогу надсилали ще тоді, адже після розпаду СРСР часи були важкі. Також протягом багатьох років до нас приїжджали діти з палацу культури ХТЗ. А вже зараз ми в Штегліці вирішили висловити свою солідарність ще й таким чином».

***

Вочевидь, зараз Charkiw-Park стане улюбленим місцем для прогулянок берлінських біженців. І не хвилюйтесь: смітників та лавок в новому харківському парку достатньо. Хіба могло бути інакше в місті, де провів свої останні дні Геннадій Кернес?

Влада Горбачова, обкладинка — Катерина Дрозд


«Люк» — це незалежне медіа про Харків і культуру. Ви можете робити свій щомісячний внесок у створення нашого медіа або підтримати нас будь-якою зручною для вас сумою.

Поділитись в соц мережах
Підтримати люк