Головна - За містом - Чашку кави й трохи онлайн-шахрайства: чим небезпечні публічні мережі Wi-Fi та як уберегти свій гаджет
…

Чашку кави й трохи онлайн-шахрайства: чим небезпечні публічні мережі Wi-Fi та як уберегти свій гаджет

Час прочитання: 2 хв

Відкритий Wi-Fi у публічних місцях допомагає українцям залишатися на зв’язку під час тривалих відключень світла.

Сьогодні ми частіше відвідуємо кав’ярні зі стабільним інтернетом, щоб надіслати електронні листи чи відвідати робочі онлайн-зустрічі. Але водночас забуваємо старе-добре правило: безоплатний сир буває лише в мишоловці. Так і відкриті мережі Wi-Fi можуть значно нашкодити нашим гаджетам.

Небезпека 1: «викрадення особистості»

Користуючись безоплатною точкою доступу Wi-Fi, вам не потрібно автентифікуватися. Це допомагає онлайн-шахраям отримати повний доступ до ваших незахищених пристроїв.

Інтернет-злочинець в таких випадках «розташовується» між вами й точкою підключення. Тож замість «спілкування» безпосередньо з точкою доступу, ваша інформація проходить через руки та очі злодія. Так найвіртуозніші шахраї можуть дістати паролі від ваших акаунтів, «викрасти» електронні листи чи дані кредитних карток.

Щойно хакер отримає цю інформацію, він може видати себе за вас.

Небезпека 2: «занурення у ваш гаджет»

Шахраї часто використовують незахищене з’єднання Wi-Fi, щоби поширити шкідливі програми. Якщо ви дозволите обмін файлами в мережі, хакер може встановити заражене програмне забезпечення на ваш гаджет.

Деякі винахідливі злодії можуть навіть зламати саму точку підключення. Пильнуйте випадки сповіщення про оновлення програмного забезпечення. Якщо пропозиція з’явилася на екрані під час підключення до публічної Wi-Fi мережі, це можуть бути шахраї. Щоб перевірити її справжність, перейдіть у системні налаштування та пошукайте пропозицію оновлення системи в цьому розділі. 

Небезпека 3: «крадіжка трафіку»

Власник інтернет-мережі може переглянути всі сайти, які ви відвідували під час підключення. Тож, користуючись публічним Wi-Fi, забудьте про приватність та анонімність.

Шахраї також можуть підмінити сайти. Наприклад, під час відкриття сайту банку може відкритися його дублікат, через який злочинець отримає особисту інформацію. Тому пильнуйте, щоб сайт містив безпечний протокол https, яким логіни й паролі передаються в зашифрованому вигляді. Також використовуйте VPN.

Як захиститися під час користування відкритими точками Wi-Fi?

Наявність цих небезпек не означає, що вам варто боятися та повністю відмовитися від використання публічного інтернету в повсякденному чи робочому житті. Для власної безпеки та безпеки своїх гаджетів дотримуйтеся кількох простих правил:

  • Щоразу під час підключення до публічної мережі Wi-Fi вмикайте VPN.
  • Встановіть двофакторну аутентифікацію на всіх ваших акаунтах.
  • Не завантажуйте підозрілі файли — особливо з незнайомих сайтів, користуйтеся офіційними магазинами застосунків. 
  • Коли завершили роботу, відʼєднайтеся від точки доступу Wi-Fi та відключіть автоматичне приєднання до таких мереж.

Це партнерська соціальна кампанія.

Матеріал створено в межах загальнонаціональної кампанії з підвищення рівня обізнаності населення України щодо кіберзагроз та основних правил кібергігієни, що реалізується Представництвом Фонду цивільних досліджень та розвитку США в Україні (англ. U.S. Civilian Research & Development Foundation, CRDF Global) за підтримки Державного департаменту США.

Думки авторів статті не обов’язково відображають позицію Державного департаменту США.


Текст — Олександра Панова (спеціально для Internews Ukraine), обкладинка — Катерина Дрозд

«Люк» — це незалежне онлайн-медіа, яке знайомить харківців із культурою нового часу, висвітлює міські процеси та проблеми, стимулює до змін у місті та суспільстві, збирає на одному майданчику ком’юніті змінотворців та активних людей.

Якщо ви хочете підтримати «Люк» та виготовлення якісного медіа-контенту, ви можете оформити щомісячну підписку на Buy me a coffee або закинути донат разово будь-якою зручною для вас сумою

ПІДТРИМАТИ ЛЮК

Поділитись в соц мережах
Підтримати люк