«Напиши листа близьким, перш ніж помреш». В Україні запустили стартап передсмертних записок iDied
Команда розробників із Києва створила сервіс iDied, який передасть лист близьким у разі смерті користувача. Останні слова, логіни, паролі та іншу інформацію померлого зможуть отримати за посиланням ті, хто матимуть доступ.
Війна змушує думати про смерть, і ці роздуми тепер не стільки гіпотетичні, скільки прагматичні. Що робити з особистою інформацією, коли людина помре? Якщо це трапиться раптово, як передати близьким найважливіші слова? До того ж, складання кіберзаповіту та написання своєрідного «листа смерті» може стати корисною психологічною практикою.
«Люк» поговорив із засновником стартапу Олегом Копилом та маркетологом Богданом Щербаковим про те, кому і чим може допомогти «сервіс посмертних записок».
Передісторія та ідея стартапу
У 2019 році розробник і дизайнер Олег Копил придумав зробити платформу для зберігання нотаток. Він завжди мав звичку записувати бізнес-ідеї або різні інсайти, і йому хотілося, щоб після його смерті ця інформація не просто зникла, а принесла комусь користь.
У травні 2021-го з’явились перші макети майбутнього сайту. Активно займатись розробкою команда почала після 24 лютого 2022-го, бо робота над стартапом добре відволікала від того, аби «не зійти з глузду від думок про війну».
До того ж, після початку повномасштабної війни, коли щодня вмирали люди і ніхто вже не був упевненим, чи прокинеться наступного ранку, потреба написати останнього листа близьким стала більш актуальною.
«Основна наша мета — допомогти людям, особливо — в районі прифронтових територій, допомогти нашим захисникам на передовій, — розповідає Копил.
Кожен може залишити згадку про себе — написати останнього листа, або навіть декілька, адресувати їх різним людям, полегшити біль втрати рідним (близькі зможуть прочитати останні думки людини, відчути її настрій і знайти душевний спокій після важкої втрати) та, врешті, полегшити передачу цифрових активів (це можуть бути різноманітні коди доступу та паролі)».
За словами розробників, наразі в Україні немає аналогічних платформ.
Як це працює?
Користуватись сервісом можна з будь-якого гаджету: смартфону, планшету або ПК. Сайт швидко завантажується навіть за умов поганого з’єднання.
Працює все так:
- Треба зареєструватись на idied.org;
- Там можна створити нотатки і відкрити до них доступ певним людям (кнопка «Поділитись»);
- Також можна обрати, через який проміжок часу ці люди зможуть переглянути нотатку.
Сервіс може надіслати листа в Телеграм, на пошту або за публічним посиланням. Програма «зрозуміє», що користувач помер, якщо він не заходитиме на платформу або в Телеграм 30 днів. Тоді лист буде доступний усім, хто має доступ.
Що по безпеці?
Дані на платформі захищені сучасним шифруванням. У майбутньому розробники планують переходити на нові засоби захисту.
«Якщо ви боїтесь залишати паролі та інші конфіденційні дані, завжди можна залишити тільки вказівник на те місце, де вони зберігаються, — розповідає маркетолог стартапу Богдан Щербаков. — Наприклад, ви залишили всі паролі у сейфі, тому iDied може допомогти зберегти пароль від цього сейфу. Або ж через лист ваша близька людина дізнається, в якій саме тумбочці шукати той самий записник, де є ваші особисті дані».
Також можна зберігати на iDied вже зашифровані дані, надіслати близькій людині ключ для розшифровки, а у нотатку вставити зашифрований текст.
Для кого цей стартап?
Засновник Олег Копил зазначає, що сервіс iDied підходить усім, хто турбується про те, що буде після смерті. Авдиторія стартапу широка, але насамперед це:
- Підприємці. Стартап передасть доступи до робочих акаунтів або інформацію, що стосується бізнесу. Зазвичай це важко зробити у випадку раптової смерті відповідального співробітника.
- Діджитал-спеціалісти, особливо, програмісти. В їхньому випадку вирішується проблема передачі цифрових активів (наприклад, паролей від криптогаманців та криптобірж).
- Фрілансери. Можуть вести особистий щоденник і також зберігати цифрові активи.
- Журналісти. Важливо у випадку смертельної загрози, наприклад, коли ведеться небезпечне розслідування. Платформа зберігатиме інформацію і оприлюднить її, якщо журналіста не стане.
- Важко хворі люди або ті, хто працюють в екстремальних умовах війни. Сервіс передасть останні слова рідним.
«Чому це важливо? В першу чергу, тому, що в країні йде війна і щоденно помирає багато людей, які не можуть навіть сказати останніх слів рідним, — розповідає Копил.
Після смерті комунікація обривається на незакінченій ноті. Ми хочемо дати можливість усім внести конкретику та підбити підсумки ще під час життя, щоб у разі смерті не залишалось недосказаності чи відкритих питань. Цим ми хочемо хоч на трішки, хоч на якийсь відсоток зменшити біль від втрати».
Плани на майбутнє
У проєкт Олег Копил вклав близько 240$ — на маркетинг, дизайн, домени і сервер. Зараз засновник шукає інвестиції на подальший розвиток, масштабування та просування. Він вже подав заявку на співпрацю з бізнес-акселератором із Китаю.
Рекламу поки не давали, а перші користувачі приходять із інших платформ: ProductHunt, Reddit, Telegram, LinkedIn. У планах команди закріпитись на українському ринку, а після цього — розширятись на іноземний.
«Ми хочемо виходити на міжнародний ринок та збагачувати податками нашу рідну Україну після отримання іноземних інвестицій», — ділиться Копил.
Олександра Пономаренко
«Люк» — це незалежне медіа про Харків і культуру. Ви можете робити свій щомісячний внесок у створення нашого медіа або підтримати нас будь-якою зручною для вас сумою.