Прифронтовий Харків у Парижі. Роботи харківського фотографа Івана Самойлова презентували на французькій виставці
Днями міжнародний фестиваль сучасної фотографії Odesa Photo Days Festival опублікував 40 фотопроєктів про війну від молодих українських фотографів.
Це фінальна робота для менторської програми, яку організували в межах фестивалю. З 40 авторів вісім — із Харкова.
Роботи харків’янина Івана Самойлова разом із двома іншими учасниками також презентували на поп-ап виставці в Парижі в межах фестивалю Un Week-end à l’Est.
«Люк» розповідає про менторську програму, а також про фотопроєкт Івана Самойлова, його участь у виставці та знайомство з французьким фотографом Джеромом Барбоса.
Про менторську програму і фотопроєкти про війну
З вересня по листопад 2022 року проходила менторська онлайн-програма з фотографічного сторітелінгу для фотографів та фотографок віком від 17 до 21 року.
Захід організували у межах Odesa Photo Days Festival за підтримки Агентства США з міжнародного розвитку (USAID).
З 80 заявок журі відібрало 44 учасників та учасниць із 27 міст України. З них вісім — з Харкова.
«Вдячна всім 44 учасникам, які, незважаючи на війну, відключення електроенергії, внутрішні турботи — горіли своїми історіями та реалізували неймовірно важливі та емоційні фотопроєкти, — написала в Facebook кураторка Odesa Photo Days Festival та менторської програми Катерина Радченко. — Це був тяжкий час — коли ми всі балансували між емоційними гойдалками, переховуваннями в сховищах, роботою при ліхтариках… Тому я дуже тішусь, що ми це зробили!»
Лекції для учасників провели документальна фотографка Оксана Парафенюк та воєнний фотограф, медіахудожник Максим Дондюк. Менторами були фотографи Тарас Бичко, Валерій Мілосердов, Михайло Палінчак, Аліна Смутко, Ігор Чекачков.
Наприкінці курсу молоді фотографи мали підготувати авторський фотопроєкт про війну і показати, як бачать теперішні події. В результаті з’явились 40 фотосерій.
«Це історії про руйнування міст та невтомну волонтерську працю, про Харків та Маріуполь, про особисті травми та ніжні знайомства часів війни, про культурну спадщину та деколонізацію, про пошуки нового дому та щемкі спогади про втрачене, про евакуацію та віру в перемогу», — зазначається на сайті Odesa Photo Days Festival.
Прифронтовий Харків у Парижі
Роботи чотирьох учасників менторської програми — Юрія Голіка з Харкова, Катерини Алєксєєнко з Кременчука, Маргарита Рубаненко з Попасної та Надії Тарасевич зі Львова — увійшли до проєкту UAtlas, візуального архіву історій з України часів війни.
Фотопроєкт ще одного фотографа, 20-річного харків’янина Івана Самойлова відібрали для участі на поп-ап виставці в Парижі на французькому фестивалі Un Week-end à l’Est. Захід проходив наприкінці листопада 2022-го.
Фотосерія мала назву «Харків сьогодні. Нариси війни». Фотограф працював під керівництвом менторки Аліни Смутко, яка і затвердила проєкт для участі у виставці.
«Протягом двох місяців, з вересня по листопад, я документував рідне місто, район за районом, відкривав для себе все нові і нові пейзажі, — розповів «Люку» Іван Самойлов.
Влітку я вперше за своєї пам’яті був на “тій самій” Північній Салтівці — раніше для мене ця назва означала хіба щось далеке, велике і доволі малознайоме. Я міг з усмішкою поспівчувати одногрупникам, які витрачали так багато часу на дорогу звідти на навчання. Чув назви вулиць, про місцевий струмок, про транспорт. Але до війни так ні разу там і не був.
Уперше я бачив такі руйнування на власні очі. Спустошений, майже знищений район — тільки поодинокі старі, які ще тут лишаються,рятувальники, волонтери й безпритульні тварини підтримують тут якесь життя».
Фото: Іван Самойлов
Іван каже, що ще через місяць у Харкові з ним познайомився французький фотограф і письменник Джером Барбоса, який зацікавився його світлинами.
Наразі Барбоса активно знімає у прифронтовій зоні, займається волонтерською діяльністю.
«Ми зустрілись із ним на Сумській, в кав’ярні. Спілкувалися про Україну, війну і мистецтво в цих контекстах», — пригадує Іван.
Окрім фотопроєкту Самойлова, на виставку в Парижі потрапили роботи ще двох учасників менторської програми: Тіма Мельникова з Одеси та Станіслава Бойко з Києва.
Переглянути всі фотопроєкти менторської програми можна у двох форматах:
Олександра Пономаренко, фото — Іван Самойлов, обкладинка — Катерина Дрозд
Читайте також:
«Люк» — це незалежне медіа про Харків і культуру. Ви можете робити свій щомісячний внесок у створення нашого медіа або підтримати нас будь-якою зручною для вас сумою.