Головна » Діячі культури підписали звернення проти деколонізації в Одесі. Серед них — Максим Розенфельд
…

Діячі культури підписали звернення проти деколонізації в Одесі. Серед них — Максим Розенфельд

Час прочитання: 4 хв

Митці звернулися до ЮНЕСКО з проханням відкласти демонтаж пам’ятників в Одесі, аргументуючи це потенційною втратою цінних об’єктів спадщини. Серед підписантів були четверо діячів із Харкова, найбільш відомий з яких — кандидат архітектури, художник, один із учасників розробки нового генплану Харкова Максим Розенфельд.

«Люк» звернувся до нього за коментарем стосовно ситуації.

Що сталось?

21 жовтня культурні діячі з різних міст України підписали звернення до генеральної директорки ЮНЕСКО Одрі Азулай. У листі вони просять вплинути на президента Володимира Зеленського та скасувати деколонізацію топонімів і демонтаж імперських пам’яток в Одесі.

Ініціативу підтримали 126 діячів культури, стверджуючи, що культурне середовище Одеси формувалося у багатонаціональному контексті, і варто відтермінувати деколонізаційні заходи до закінчення війни.

«Можна багато говорити про деколонізацію України, але щодо Одеси, більша частина історичного центру якої була побудована під російською імперською адміністрацією, ця програма стирання є небезпечно слизькою дорогою. 

Поспішне застосування нового законодавства, яке залишає широкий простір для неоднозначного тлумачення, ставить під загрозу значні частини всесвітньої спадщини Одеси та її поліфонічного космополітичного духу», — йдеться в листі.

Текст звернення також опублікувало італійське видання Il Foglio. Позицію українських митців також висвітлило німецьке медіа Frankfurter Allgemeine, назвавши матеріал «Так Україна шкодить собі» (“So schadet sich die Ukraine selbst”).

розенфельд

Хто з харків’ян підписав звернення?

Серед 126 діячів, які підписали лист-звернення, є четверо мешканців Харкова. Це:

  1. Ганна Лісова, режисерка (вказана в листі локація — Харків та іспанське місто Сан-Себастьян);
  2. Костянтин Бліох, композитор, фізик, лавреат Державної премії України в галузі науки і техніки (Харків, Сан-Себастьян);
  3. Ірина Євса, поетеса, перекладачка, членкиня PEN і Спілки українських письменників (Харків);
  4. Максим Розенфельд, кандидат архітектури, автор лекційних курсів, краєзнавець, екскурсовод (Харків).

За інформацією медіа «Думка», підписантка Ірина Євса у 2016 році (після окупації Криму та частини Донбасу) отримувала «Російську премію» у Москві та «Міжнародну Волошинську премію» у вже окупованому Коктебелі. Інформації про зв’язок інших підписантів із Росією нема.

Як коментує ситуацію Максим Розенфельд?

«Люк» звернувся за коментарем до Максима Розенфельда, аби дізнатись його мотив не підтримувати демонтаж імперських пам’ятників в Одесі.

розенфельд
Максим Розенфельд. Фото: Kharkiv Media Hub

«Архітектурне полотно міста — це складний історичний процес, який формується протягом сторіч. Одеса є памʼяткою всесвітньої спадщини і її архітектурне полотно — це, дійсно, дуже складна та історично сформована мультикультурна тканина. До переосмислення і Реконструкції цієї тканини потрібно підходити дуже зважено та без поспіху. Тим паче, без гарячкуватості. В такому питанні треба серйозна та грунтовна робота з експертами-істориками, архітекторами, культурологами (зокрема міжнародними), оскільки справа йдеться про СВІТОВУ спадщину, — зазначив Максим Розенфельд.

Саме тому серед підписів є не лише одесити, і не лише українці. В листі йдеться про призупинення процесу демонтажу памʼяток саме через поспішність і непродуманість таких дій». 

Краєзнавець також підтвердив, що певні російські постаті відігравали важливу роль в становленні Одеси: «Бабель, Паустовський, Катаєв, Ільф, Петров — це важлива складова мультикультурної історії Одеси. Я так вважаю. Я не знаю про Пушкіна [чи доцільно залишати пам’ятник російського письменника Олександра Пушкіна, — «Люк»]. Це, скоріш, до одеситів — я їм довіряю. Для мене Катаєв, Паустовський, Ільф, Петров, Олеша, Багрицький, Утьосов, Жванецький і низка інших культурних діячів — це серце Одеси. Про Пушкіна не знаю. Саме тому я й говорю, що мова йде про професіональне та серйозне дослідження без поспіху».

Звернення до ЮНЕСКО Максим Розенфельд вважає «показником контрпропаганди проти російських наративів», оскільки свідчить про свободу слова в Україні.

«Серед підписантів багато моїх знайомих та друзів діячів культури, науки — всі вони українські патріоти, деякі знаходяться в лавах ЗСУ. Для мене честь бути в цьому товаристві. Цей лист демонструє наступні речі, які протистоять російським наративам: існування в Україні свободи слова і свободи думки, культурний плюралізм, можливість дискусії в Україні, а не цензурованих пропогандою дій», — зауважив Розенфельд.

На його думку, це звернення вплине тільки позитивно на репутацію України та її підтримку міжнародними партнерами у цій війні. «З початку війни я постійно працюю з представниками головних міжнародних ЗМІ, міжнародними організаціями, тому такі звернення є скоріш маркерами позитивних процесів в суспільстві для наших західних партнерів. Вони є показником демократичного суспільства, готового до діалогів».

Стосовно захисту культурної й архітектурної спадщини у Харкові, Максим Розенфельд зазначив, що він не підписував подібних звернень. 

«Я не був ініціатором такого листа і в цьому випадку. До мені звернулися мої близькі друзі-одесити, і я вирішив для себе правильним підписати. В Харкові таких звернень не було. 

Я (як і основна маса підписантів) не займаюсь громадською діяльністю зі збереження спадщини — я знімаю фільми, випускаю книжки, створюю графічні зображення. Не було такого запиту — тому і не підписував, але займаюсь практичною діяльністю.

І на завершення. Я вважаю, що я керувався свої поглядами, професійними знаннями та досвідом роботи з міжнародними інституціями, а головне, своєю совістю. Я вважаю, що поступив правильно».

Позиція редакції медіа «Люк»: ми публікуємо цей коментар з метою дотримуватися журналістських стандартів. Однак редакція переконана, що в межах процесу деколонізації, спрямованого на звільнення українських просторів від нав’язаних імперських символів, будь-яка присутність російських слідів не допустима. Це стосується всіх міст України.

Дізнатися більше про деколонізацію і чому цей процес важливий можна за цим посиланням.

Текст — Олександра Пономаренко, обкладинка — Катерина Переверзева


«Люк» — це незалежне онлайн-медіа про Харків, яке висвітлює міські процеси та проблеми, стимулює до змін у місті та суспільстві, збирає на одному майданчику ком’юніті змінотворців та активних людей.

Ви можете робити свій щомісячний внесок у розвиток харківського медіа або зробити разовий донат на будь-яку суму. Дякуємо❤️

Разовий платіж
Місячна підписка
100 грн
250 грн
500 грн
Своя сума

Скасувати підписку можна написавши нам на пошту: lyuk.media@gmail.com

Поділитись в соц мережах
Підтримати люк