Проєкт «Пошук»: слухайте подкасти про відновлення української ідентичності від Urban Space Radio
1 вересня стартував проєкт «Пошук» — це три серії подкастів від Urban Space Radio. Автори подкастів вирушили в експедиції, аби знайти ще не розказані, але важливі історії.
«Люк» розповідає, в чому сенс цих подкастів та чому їх варто послухати.
Ідею проєкту в Urban Space Radio виношували кілька місяців, а роботу над ним розпочали в червні. За словами, керівниці радіостанції Надії Гульчук — це продукт, до якого завжди буде актуально повертатись, без терміну придатності.
«Для нас проєкт — велика частина відновлення української ідентичності, — наголошує директорка. — Так гарно збіглось, що цього року на День Незалежності почали говорити про те, що це не про початок незалежності, а про відновлення.
Своїм проєктом ми хочемо відновити цю частину ідентичності, яку намагались приховати, адже в цілому вона є дуже глибокою та наповненою. Переконана, що такими продуктами ми підсилюємо крок до повернення розуміння і відчуття себе, повертаємо дозвіл бути самими собою. Адже не потрібно прикидатись кимось, щоб отримати ось це прийняття. Ми є достатніми тільки через те, якими ми є».
Надія Гульчук переконана, що через звук можна показати дуже багато історій. До прикладу в «Історії з вікна» слухачі завдяки голосу автора знайомляться з іншими містами, а в подкасті «Музика розкаже» —- будується глибокий зв’язок з іншими народами через музичні композиції.
Не менш важливим, за її словами, є подкаст «Стаття 54», у якому люди розповідають, як пошуки в архівах дозволили їм відкрити правду про долі своїх близьких. Все це про міцний інтимний зв’язок між слухачем та авторами подкастів.
«Як керівниці радіо, мені важливий кожен продукт, який ми випускаємо, — стверджує Надія Гульчук. — Проєкт “Пошук”, як слухачу, мені цінний через те, як звучить.
Наприклад, коли я слухала “Історії з вікна” було таке враження ніби я знайомлюсь з містом, наче в мене з ним побачення, де ми говоримо про наші стосунки, бо вони змінились.
У подкасті “Музика розкаже” музика дійсно розповідає історію: яким є цей народ, з яким стимулом вони живуть, яка їхня динаміка. Музика капсулює всі ті традиції, звички та звичаї в собі й вона є носієм тої автентичності та індивідуальності, якої частково бракує зараз.
Так само й “Стаття 54”, вона важка для слухання. До неї потрібно бути підготовленим, бо насправді цю програму неможливо було зробити легкою. Водночас вона навчає нас пам’ятати про ціну й цінність нашої свободи».
Детальніше про кожну серію подкастів читайте нижче.
Стаття 54
Подкасти у форматі радіорепортажів про українців, які за допомогою архівів та спогадів знайшли історії своїх репресованих родичів.
Авторки: Юлія Чаплінська, журналістка, працює на радіо, переважно з темою культури. Дарина Рогачук, журналістка, популяризує тему архівів, дописує до різноманітних видань на історичну тематику.
У межах реформи декомунізації, Україна надала вільний доступ для кожного до документів колишньої радянської спецслужби — ЧК-НКВД-КҐБ. Українці також мають доступ до інших архівів, де при бажанні можуть знайти інформацію про долю своїх родичів.
Минуле століття було складним і насиченим на події, водночас зберігання та передача інформації були на досить низькому рівні, порівнюючи із сучасністю. Доля могла закинути людину за тисячі кілометрів від дому і часто її слід міг зникнути назавжди. Чи залишився родич живим? Якщо його затримали — де відбував покарання? У чому його/її звинувачували та хто сприяв ув’язненню?
Серія подкастів у формі радіорепортажів прагне розповісти історії тих людей, які нині змогли знайти історії своїх родин. За допомогою аудіо автори намагаються показати життя і побут головних героїв, які розкажуть про свою родину, про мотивацію шукати її історію та шлях до реалізації цієї мети.
- Слухайте подкасти на сайті Urban Space Radio, а також на Apple Podcasts і Google Podcasts.
Музика розкаже
Подкасти у форматі радіорепортажів із місця проживання національних меншин України про їхню музику та культуру.
Автори: Іван Шімон, скрипаль, весільний музикант, працює директором будинку культури у Солотвині. Василь Папазов, поет, пише румейською мовою, майстер спорту з вільної боротьби.
На території України живе кілька десятків груп інших національностей. Кожна із них переважає у певній місцевості має власні традиції та культуру. Хтось із них зберігає свою автентичність ретельніше, а хтось більш активно асимілюється з українцями. Водночас значна кількість представників різних народностей зберігають свої звичаї та історію, в тому числі і музичну культуру.
Серія подкастів має на меті записати народні колективи та окремих виконавців різних національностей. Ми також маємо на меті порівняти про що різні народи в Україні співають, як ці тексти відрізняються залежно від того, де ці люди живуть і чим займаються, які інструменти для них характерні, хто їх виготовляє та як вони передають свої традиції нащадкам.
Аналіз текстів народних пісень допоможе також зрозуміти культуру того чи іншого народу глибше. Адже те, про що люди співають характеризує їхні особливості: чи радісні весільні пісні, як позиціонуються у них наречений та наречена, чи сумні пісні ритуальні — так можна визначити ставлення до смерті. Про що співають в інших народних піснях: про роботу, природу, звичаї.
- Слухайте подкасти на сайті Urban Space Radio, а також на Apple Podcasts і Google Podcasts.
Історія з вікна
Подкасти у форматі радіорепортажів тривалістю до 40 хвилин.
Радіорепортажі, де головними героями є люди, які прожили понад 30 років у центральних районах українських міст і мали змогу спостерігати з власних вікон історичні для країни події.
Як змінювалися центральні площі та вулиці, як вони змінювали свої назви, які свята відбувалися там колись і зараз, які концерти були, масові заходи.
Автори прагнуть знайти людей, які прожили у старих будинках від 30 до 50-60 років і можуть розказати історії про те, що вони бачили з вікна власного дому.
- Слухайте подкасти на сайті Urban Space Radio, а також на Apple Podcasts і Google Podcasts.
«Люк» — це крафтове медіа про Харків і культуру. Щоб створювати новий контент і залишатися незалежними, нам доводиться докладати багато зусиль і часу. Ви можете робити свій щомісячний внесок у створення нашого медіа або підтримати нас будь-якою зручною для вас сумою.