«Пиріг і Батіг», «Крихітка», DrumMishanya, анастимоза, Billie Eilish, Beth Gibbons та багато іншого. Шо по релізах?
Весняний музичний сезон традиційно наповнений новинками. Сингли синглами, але альбомів сьогодні теж вдосталь!
Макс Бурєнок розповідає, що цікавого з’явилося за останні сім днів у світі української та світової музики.
«Пиріг і Батіг» — «Замордовані. Подзвін перший» (LP)
Мар’ян Пирожок із командою робить титанічну роботу: так комплексно перекладати українську поезію музичною мовою у нас, здається, ніхто не вміє. Новим же альбомом гурт переосмислює твори митців минулого століття, які в різний час постраждали від російської влади.
«Се щемкий в усіх сенсах матеріал, робота над котрим почалась з початком повномасштабного вторгнення і триває досі, бо ще тре утнути наступні частини. Згрубша, сама назва “Замордовані” вже натякає на певні трагічні речі, які, на жаль, не раз траплялись з нашим Краєм, а відтак переживаємо їх і нині… Тож це пам’ятний перелік поетів, що були у той чи інший спосіб замордовані під час совітської (читаймо “московитської”) окупації», — розповідає Мар’ян.
Дійсно, матеріалу народилось так багато, що нас очікує повноцінний триптих циклу «Замордовані» — якщо все піде добре, то наступні дві частини ми почуємо пізніше цього року.
Пісні ж першого альбому засновані на віршах Василя Стуса, Григорія Чупринки, Василя Бобинського, Євгена Плужника, Миколи Вороного, Миколи Свідзінського та Василя Вишиваного. Відкриваючим треком стала авторська версія всесвітньо відомого «Щедрика», до виконання якої гурт запросив Володимира Андрущака.
З приємних бонусів — на платівці можна почути голос та віолончель Ніни Гаренецької з гурту DakhaBrakha, а візуальна складова побудована на дитячих роботах харківської артстудії Aza Nizi Maza.
Слухайте реліз на зручному для вас стрімінговому сервісі за цим посиланням.
«Крихітка» — «Мегалюбов» (LP)
Перший. Повноформатний. Альбом. За. П’ятнадцять. Років.
Але ось який нюанс: сім пісень з одинадцяти виходили в якості синглів починаючи з 2020 року. Тобто, тут ситуація як з останнім альбомом «Жадана і Собак» — це більше підсумок певного періоду життя гурту, така собі контрольна точка. Особисто мені таке не дуже до вподоби, бо псує загальне враження від прослуховування.
Загалом, творчість гурту стала дорослішою, що цілком логічно. Як мінімум, на частину творів свій відбиток наклала десятирічна війна. Фронтвумен Саша Кольцова каже, що її пісні завжди були про любов. Але якщо раніше більше оспівувалось саме кохання, то тепер все крутиться навколо любові у широкому сенсі цього слова.
Я дуже радий, що цей реліз нарешті побачив світ, бо вважаю «Крихітку» важливим гуртом на українській сцені. Сподіваюсь, на цьому музиканти не зупиняться та нових робіт не прийдеться чекати так довго.
Слухайте реліз на зручному для вас стрімінговому сервісі за цим посиланням.
«ХОССП» — «Відчиняй (alyona alyona cover)»
Харківський «Хор одиноких сердець сержанта Пеппера» повернувся з черговим нестандартним кавером. Цього разу на пісню Альони Савраненко з її дебютного альбому «Пушка».
Хористи кажуть, що це їх перше відео з невеличкого концерту під назвою «КниголендConcert». А значить, нас чекає ще декілька цікавих номерів!
DrumMishanya — «Пам’ятка» (LP)
Міша Бікетов — резидент дніпровського лейблу Dnipropop, який із перших днів повномасштабного вторгнення пішов добровольцем до лав ЗСУ у складі Module Squad. І це його перший та останній альбом, бо Міша не так давно загинув на фронті.
«Міша виділявся окремим баченням та неабияким хистом. І, зрештою, вдався до самостійних експериментів вивчення і застосування електронних музичних інструментів, — пояснюють на лейблі. — Левову більшість матеріалу альбому написано в бліндажах та імпровізованій “міністудії” на ППД впритул до лінії бойового зіткнення в проміжках між виконанням завдань аеророзвідника. Втім, унікальність альбому не вичерпується військовим контекстом. В цих сирих нечесаних нарисах лунає голос покоління. Їх щирість. Їх iронія. Їх вічна молодість».
Обов’язково послухайте музику Міші. А також долучайтеся до збору помсти на технічне забезпечення підрозділу Module Squad.
Слухайте реліз на зручному для вас стрімінговому сервісі за цим посиланням.
Yevhenii Dubovyk & ptaho__ — «Escapism» (feat. Dimas Kryshtal, Stanislav Diachenko)
Київський піаніст Євгеній Дубовик продовжує притримуватись концепції «новий трек — новий залучений музикант». А цього разу до запису композиції приєдналися одразу двоє таких: це бітбоксерка Марія Титова під ім’ям ptaho__ та флюгельгорніст Дмитро Кришталь.
Як пояснює Євгеній закладені у музику сенси: «Назва композиції говорить сама за себе. Це про втечу від реальності у свій власний внутрішній світ за допомогою усіляких відволікаючих факторів: комп’ютерні та настільні ігри, музика, книги, фільми, аніме тощо».
Слухайте реліз на зручному для вас стрімінговому сервісі за цим посиланням.
анастимоза — «Холодні лапи Фауста» (LP)
Анастасія Сігітова представила дебютний повноформатний альбом, який вона присвятила своїй кішці Фаустині.
Музично — це тягуче поп-звучання з готичними холодними нотками. Сенсово — екзистенційні питання загорнуті в іронічну обгортку з різноманітними релігійними алюзіями. Насправді, дуже вдале поєднання.
«Це мандрівка в глибину душі, яка поєднує в собі релігійні відтінки з віддзеркаленням самоідентифікації, — пояснює Анастасія. — Кожна пісня є концепцією — крок у вічний пошук сенсу і розуміння світу, присвячена персонажам, які змінили моє бачення життя. Від почуття розчарування та тривожності до найспокійнішої фази — самопізнання та внутрішнього миру».
Слухайте реліз на зручному для вас стрімінговому сервісі за цим посиланням.
Renie Cares — «дюшеска» (feat. Polina Maiboroda)
Ірина Панчук цього разу звучить під приджазовані мотиви Поліни Майбороди.
Пісня розповідає про перманентне відчуття «маленькости», неспроможности видертися за рамки тілесного людського досвіду.
Слухайте реліз на зручному для вас стрімінговому сервісі за цим посиланням.
Alexjazz — «Були квітами»
Музикант новою піснею завершує серію треків ностальгії за юністю.
«Написати цю пісню мене надихнула поезія поета доби “Розстріляного відродження” Володимира Свідзінського. Я прочитав прекрасну фразу “були квітами“ і відразу сів писати пісню та текст, які потоком лилися з мене, а тепер слухаєте і ви», — каже він.
Слухайте реліз на зручному для вас стрімінговому сервісі за цим посиланням.
КозачоК — «Життя продовжується»
Миргородський репер та військовий Ігор Козачок присвятий свій новий трек загиблим побратимам Роману Думенко, Сергію Кібальніку та Дмитру Бурмістрову.
«Вони віддали саме цінне, щоб ваше життя продовжувалось», — додає музикант.
Слухайте реліз на зручному для вас стрімінговому сервісі за цим посиланням.
Berliner Döner — «жуки в бурштині» (EP)
Музикант на дебютному мініальбомі вже звично для себе поєднав електроніку, панк та емо-хіп-хоп. Головною темою тут виступає людина та її хаотичні спроби наново осягнути себе в реальності війни.
Як пояснює виконавець: «Кожна пісня тут про різні захисні реакції, що генерує наш мозок аби подолати стрес: іронія, втеча у спогади або мрії, агресія, відмова від відповідальності, фаталізм».
Слухайте реліз на зручному для вас стрімінговому сервісі за цим посиланням.
Kris Gara — «Моя залежність»
Чернівецька реперка також порушила тему війни на своєму новому синглі, а саме — її депресивні настрої, коли «лише промінь задоволення від власної самовідданості може стати тим самим каталізатором до дій».
Слухайте реліз на зручному для вас стрімінговому сервісі за цим посиланням.
K.E.D.R.O.V.A. — «Ясочка» (LP)
Свій перший лонгплей сьогодні презентувала також і київська електронна музикантка Женя Кедрова.
«Танцюй зі мною, я кожен рух твій запам’ятаю», — співає вона. Вийшла напродуч ритмічна та в’язка робота.
Слухайте реліз на зручному для вас стрімінговому сервісі за цим посиланням.
anton malynovskyi — «вулиця» (EP)
Наш шановний пан новинар Антон Малиновський не зупиняються (Антон — небінарна персона) в своїх музичних експериментах і готує до виходу трилогію, в якій вони осмислюватимуть простір навколо людини та способи взаємодії з ним. Цього тижня світ побачила перша частина під назвою «вулиця», яка складається із суміші експериментальної танцювальної музики, елементів нойзу та folly-семплів.
Наступні частини трилогії вийдуть пізніше цього року: мініальбом «квартира» очікується вже в липні, а заключна частина «незаконна забудова» — у вересні.
Слухайте реліз на зручному для вас стрімінговому сервісі за цим посиланням.
Childish Gambino — «Atavista» (LP)
Дональд Гловер взяв і перевидав свій альбом «3.15.20» під новою назвою. Тепер він складається здебільшого з дороблених версій тих самих пісень з деякими корективами. Наприклад, з треклисту зникла «Feels Like Summer», але з’явилась раніше невидана «Little Foot, Big Foot».
Насправді, не дуже розумію, навіщо було це робити. Скоріше за все, лише для того, аби красиво закрити дискографію, бо цього літа Дональд презентує останній альбом під іменем Childish Gambino. Ось це головна інтрига на найближчий час.
А так, ще раз послухати непоганий альбом не буде зайвим.
Слухайте реліз на зручному для вас стрімінговому сервісі за цим посиланням.
Billie Eilish — «Hit Me Hard And Soft» (LP)
На підтримку свого третього студійного альбому Біллі не випустила жодного синглу — в її розумінні платівка є цільною роботою, яку треба прослуховувати, не дроблячи на шматки, аби не зіпсувати перше враження. Насправді, мало хто може дозволити собі такий підхід, бо це вимагає неабиякого кредиту довіри.
Я завжди ставився до творчості Біллі здебільшого байдуже, відмічаючи для себе лише окремі треки. В принципі ситуація тут не змінилася. «Альбом вражає вас сильно й м’яко як у плані текстів, так і в звучанні, водночас змінюючи жанри», — пояснює вона і говорить цілковиту правду.
Пісні відчуваються більш тендітними, а загалом наповнення бере найкраще від двох попередніх альбомів та пропонує новий мікс. Можливо саме це не зробить альбом миттєвою класикою, бо, наприклад, мені якось поки не вдалося вловити потенційний стовідсотковий хіт зі всього списку пісень. Але слухати платівку комплексно напрочуд цікаво. Значить, першопочатковий задум Біллі дійсно працює.
Слухайте реліз на зручному для вас стрімінговому сервісі за цим посиланням.
Beth Gibbons — «Lives Outgrown» (LP)
Бет Гіббонс з культового гурту Portishead представила перший по-справжньому сольний альбом.
Ця платівку цілковито й повністю про втрату — друзів і родини, а також минулих версій себе. Більше акустичних інструментів, більше об’єму в звучанні, більше особистих переживань. Звичайно, що слухач не уникне порівнянь з Portishead, але ця робота грає все ж зовсім за іншими правилами.
Чи не єдина спільна риса — тотальна меланхолія. До біса мелодійна меланхолія.
Слухайте реліз на зручному для вас стрімінговому сервісі за цим посиланням.
London Grammar — «Kind Of Man»
Британці випустили другий сингл зі свого майбутнього альбому «The Greatest Love», який вийде у вересні.
Як пояснює сенс пісні вокалістка Ханна Рейд: «”Kind of Man” — це спостереження за тим, як хтось занурюється в гламур і легку зіпсованість Голлівуду. Пісня, очевидно, про мізогінію, але в іронічному тоні. Ось що мені подобається в пісні. Я ні в якому разі не хотіла, щоб це було меланхолійно. Отже, так, це досить оптимістичний спосіб розповісти про це».
Слухайте реліз на зручному для вас стрімінговому сервісі за цим посиланням.