Головна » За містом » «Кожен новий учасник стає “інгредієнтом” нашого “Салату”». Як працює молодіжний центр у Валках
…

«Кожен новий учасник стає “інгредієнтом” нашого “Салату”». Як працює молодіжний центр у Валках

Час прочитання: 6 хв

Валківський молодіжний центр «Салат» дуже легко знайти — біля нього завжди багато підлітків. Цей простір є частиною проєкту зі створення шести молодіжних центрів у Харківській області, який реалізує ГО «Український професійний розвиток» за підтримки Дитячого фонду ООН (ЮНІСЕФ).

«Люк» завітав до «Салату», аби поспілкуватись з його працівниками, а також дізнатись, чим живе молодіжний центр і про що мріє.

В’ячеслав Буряк: «Війна відібрала в підлітків очну освіту та спілкування. Наш молодіжний центр повертає їх»

З головою ГО «Салат» та молодіжним працівником В’ячеславом Буряком ми зустрічаємось на вході в молодіжний центр. Тут же і починається наша екскурсія.

хаб

Просто напроти входу висить «фотосушка». В’ячеслав коментує знімки:

«Ось тут наша команда на курсі для майбутніх молодіжних працівників. Ми навчались менеджменту та координації молодіжних центрів і просторів. Ще є фото з відкриття “Салату”. Як бачите на фото, ми проводимо різні заходи: тут і гра у фінансову грамотність “Життєвий капітал”, і тренінг від ДСНС про те, як виживати в надзвичайних умовах».

хаб

Дизайн хабу світлий та зелений. Стіну прикрашає живий мох, що символізує «Салат».

— Скажіть, чому молодіжний центр називається «Салат»?

Тому що цю назву придумали дуже неординарні люди [посміхається]. Ми подумали, що це буде звучати дуже свіжо порівняно з іншими просторами та закладами нашого міста. І кожен новий учасник стає «інгредієнтом» нашого «Салату».

— Які заходи ви проводите в молодіжному центрі?

По суботах та п’ятницях ми намагаємось проводити освітні заходи, а з понеділка по четвер у нас майстерні, майстер-класи, арттерапії. Інколи це разові івенти, інколи — курси, які тривають кілька місяців. Сьогодні у нас кулінарний майстер-клас. 

Як тільки ми відкрились і у нас ще не було фінансування на діяльність, ми проводили стендапи, молодь активно брала участь. А щойно з’явився бюджет, ми почали запрошувати тренерів, які проводили курси на постійній основі.

У нас дуже класні тренери, вони адаптуються під аудиторію. Особисто мені дуже сподобався тренінг із фінансової грамотності. Тема складна, навіть чутлива, але тренер зацікавив всіх і зміг пояснити складні речі просто. У напрямку «Спеціальна підтримка молоді» у нас є і сексуальна освіта, і протидія гендерно зумовленому насильству, і психологічна допомога, і арттерапія. Наша місцева психологиня Ольга Тимошенко проводить артзаняття з виготовлення мила — вона вчить через творчу діяльність вивільняти негативну енергію і робити щось приємне для інших. Ще ми проводили майстер-класи по ліпці з глини [В’ячеслав показує ліпні свистульки, що робили діти]. 

Хто відвідує молодіжний центр?

З початку заснування до нас завітали майже 1600 відвідувачів. Вже сформувався стабільний «кістяк», а є ті, хто заходять, так би мовити, на екскурсії. Загалом, заходи відвідує молодь від 14 до 24 років. Бувають і молодші, 11-12 років, але на якихось специфічних заходах, наприклад, легких майстер-класах. Серед відвідувачів вже є волонтери, які самі долучаються до організації подій.

[На стіні в просторі, де проходить кулінарний майстер-клас, дуже дивні для стороннього ока написи. Ми намагаємось зрозуміти значення слів, але В’ячеслав пояснює, що це місцеві меми, закодовані історії, що виникли після спільних заходів з молоддю]

хаб

Тут лелека, і, мабуть, це з’явилось після велопробігу, у когось був велосипед «Аіст». 

Взагалі, спорт — дуже важлива гілка діяльності молодіжного центру. Такі заходи не вимагають великих фінансів, їх можна проводити завдяки ініціативним волонтерам. 

Мене дуже тішить поява у нас 3D-принтеру. Ми провели тренінг, до нас приїжджали фахівці з Охтирського молодіжного центру. Він зараз стоїть у фотостудії. Ми тільки пробуємо свої сили у 3D-друці, бо це дуже складно, але надзвичайно цікаво.

[В’ячеслав показує нам простір молодіжного центру]

Тут у нас зона для нарад, а взагалі — це студія звукозапису. У нас є Youtube-канал «Салату», і там вже вийшли подкасти з успішними підприємцями нашого міста, називається «Формула Салат: історії успіху».  

Ми часто граємо в «настолки» [настільні ігри, — «Люк»]. Якщо якась нова гра, то я граю разом із молоддю годинку-півтори, розбираємось з правилами. У простіші ігри вони вже й самі грають. Улюблена «настолка» часто міняється — був популярний «Бункер», потім «Мафія». Нещодавно ми почали грати в «Ticket to ride», це про будівництво залізниці.

Крім того, ми проводимо кіновечори. Інколи на серйозну тематику, з обговоренням, інколи щось більш розважальне. В березні і квітні ми часто дивились серіали разом. Коли було холодно, молодь приходила, ми їли снеки і переглядали разом щось. 

Війна відібрала в підлітків очну освіту та спілкування. Ми в молодіжному центрі повертаємо їм ці можливості.

— Чому ви цим обрали фах молодіжного працівника?

У шкільні роки я був учасником дитячого парламенту, тобто шкільного самоврядування в ліцеї імені Олександра Масельського. Саме там були перші мої проєкти. Потім я брав участь у молодіжній раді при міському голові у Валках. 

Коли я побачив, що є можливість доєднатися до громадського сектору в плані молоді, я вирішив, що «на часі», і от так потрапив в команду. Зараз я займаюсь грантрайтингом, веду діяльність громадської організації. Така стежка привела мене сюди.

Катерина Коломієць: «Я бачила захоплені очі своєї дитини, і коли я прийшла сюди, зрозуміла, чому» 

— Катерино, як ви стали працювати в молодіжному центрі?

Моя старша дитина розказала мені про «Салат». Я була у декретній відпустці, хотілось кудись виходити, починати працювати. 

Я прийшла на посаду молодіжного працівника з обов’язками SMM-менеджера. За місяць роботи команда центру стала мені другою родиною. 

— Як ви оцінюєте роботу центру (не тільки як працівниця, а й як мама)?

Мета «Салату» дуже правильна. Ми показуємо молоді, що ми не якийсь виправний заклад, але можемо навчати їх хорошому. Ми слухаємо думку підлітків, розвиваємося разом з ними. 

Знаєте, я бачила захоплені очі своєї дитини, і коли прийшла сюди, зрозуміла, чому її очі горять. До речі, батьки вільно можуть прийти в центр і подивитись на заходи для дітей. 

— Чому, на вашу думку, такий центр потрібний підліткам?

У нас важкий час, зараз все онлайн, і батьки йдуть на роботу, не знають, де дітки. А вони можуть прийти сюди і проводити час із однолітками, спілкуватися із дорослими. Це дуже важливо.

На кожну дитинку дивишся і бачиш, чого їй не вистачає. Десь похвали, десь підтримки. Я розумію батьків, їм зараз теж дуже важко. Ми намагаємось створити таку атмосферу, щоб підліткам було з нами легко. Тоді вони йдуть до нас на контакт, і ми з ними можемо співпрацювати.

У районі дуже багато молоді, та мало хто може приїжджати в Валки на заходи. Тому ми й почали їздити по області.


Читайте також:


Альона Багмут: «Я хочу бути для них не Альона-директор, а Альона-подруга»

Директорка центру Альона Багмут відповідає на питання, не відволікаючись від миття овочів. На сьогоднішньому кулінарному майстер-класі вона допомагає дітям зробити окрошку, розповідає про особливості приготування страви за різними рецептами.

хаб

До майстер-класу Альона була у парку, де оглядала локацію для нового проєкту. Після — планує їхати в село на перегляд програми до конкурсу молодих талантів. Потрібно встигнути все.

— Альоно, чому ви очолили цей проєкт? Яка ваша мотивація?

Ми хочемо приносити користь молоді в такий складний час, незважаючи на війну. 

Я навчалась у музичному коледжі в Харкові, вищу освіту отримувала в Києві, зараз паралельно викладаю вокал діткам, працюю з талановитими підлітками. Ніколи не думала, що моє життя буде пов’язане із підлітками, але під час війни я почала працювати за своєю спеціальністю, як вчителька. Те, що я роблю зараз, мені дуже подобається, і я відчуваю, що потрібна цим підліткам. 

Моє дитинство пройшло в фестивалях і конкурсах у мирній країні. І зараз я дуже хочу відновити ці можливості для дітей та молоді. Дітям треба розвиватися, їх треба підтримувати. Від цього залежить наше майбутнє.

хаб
Альона Багмут

— Молодь любить відвідувати майстер-класи?

Так, дуже люблять. Влітку, коли спека, їх трішки важко «заманити» на заходи. Але на кулінарні майстер-класи приходить багато підлітків, у нас бувало до 25 учасників. 

Зараз ми готуємось до фестивалю молодих талантів, їздимо по віддаленим селам і проводимо прослуховування. Це, виявилось, дуже гарна ідея, бо на Валківщині такі класні діти, їх би на всеукраїнському рівні показувати! Ми дотримуватимемось усіх безпекових умов, тож міська рада дозволила провести захід, але не більше ніж на 50 людей. Будуть цінні подарунки дітям, кубки, медалі, щоб вони обов’язково запам’ятали цей захід. 

хаб

хаб

хаб

хаб

[Тим часом, підлітки закінчують приготування окрошки і запрошують нас до столу. Ми їмо дуже швидко, бо Альона запропонувала поїхати з нею та Катериною на прослуховування в Гонтів Яр]

Я хочу бути для них не Альона-директор, а Альона-подруга. О, бачите, діти нам машуть, прощаються. У мене інколи складається відчуття, що вони тут ночують — бо з самого відкриття простору підлітки вже тут. 

Ви казали, що хочете бути з молоддю на одній хвилі. А що ви для цього робите?

Ми їм довіряємо.

Не всі наші підлітки прості. Дуже велика кількість із неповних сімей. І вони, коли сюди приходять, вони немов шукають якусь підтримку, душевне тепло. Ми налаштовуємо центр так, щоб у нас ніхто не відчував себе обмежено. Ми хочемо, щоб діти просто кайфували, насолоджувалися життям, розвивалися, навчалися. Кожен в нашому центрі має відчувати себе важливим та потрібним.

Заступник міського голови Валок, керуючий відділом по роботі з молоддю Сергій Тижненко зазначає, що завдяки активній роботі молодіжного центру вдалося реалізувати багато корисних ініціатив у місті.

«Зокрема, за нашої підтримки та підтримки партнерів, ми організували масштабний конкурс талантів і плануємо створити спеціальний майданчик для вигулу собак, — каже Сергій Тижненко. — Такі ініціативи не лише сприяють розвитку громади, але й надихають на появу нових ідей та проєктів.

Ми твердо переконані, що підтримка молодіжних ініціатив є інвестицією у майбутнє нашої країни, і ми продовжуватимемо всіляко сприяти їх реалізації».


Матеріал підготовлено у межах проєкту «Створення 6 молодіжних центрів для підтримки підлітків та молоді» від ГО «Український професійний розвиток» за підтримки Дитячого фонду ООН (ЮНІСЕФ).


Текст — Вікторія Нестеренко, фотографії — Юрій Каплюченко, обкладинка — Катя Дрозд, редактура — Олександра Пономаренко

«Люк» — це незалежне онлайн-медіа про Харків, яке висвітлює міські процеси та проблеми, стимулює до змін у місті та суспільстві, збирає на одному майданчику ком’юніті змінотворців та активних людей.

Якщо ви хочете підтримати «Люк» та виготовлення якісного медіа-контенту, ви можете оформити щомісячну підписку або закинути донат разово будь-якою зручною для вас сумою.

ПІДТРИМАТИ ЛЮК

Поділитись в соц мережах
Підтримати люк