Армії потрібні люди, а людям — адекватні бригади. Як проєкт «Військо +1» допомагає майбутнім військовим?
Яку бригаду обрати, якщо плануєш піти служити? Це перше питання, яке постає перед потенційними рекрутами. Адже хочеться потрапити туди, де цінуватимуть життя, з адекватним командуванням та можливістю обіймати бажану посаду. І де, звісно, майбутні військові не стикатимуться з дискримінацією.
Рекрутинговий проєкт «Військо +1» орієнтований на тих, хто свідомо підходить до вибору військової служби.
«Люк» поспілкувався з представницями «Військо +1» про те, як вони допомагають потенційним захисникам та захисницям обрати для себе найбільш задовільну бригаду.
«Метч між класними бригадами і цивільними»
Ідея рекрутингового проєкту «Військо +1» з’явилась випадково. Волонтерка Таня Каменєва разом із однодумцями неодноразово навідувалась до військових. На місцях вона розпитувала про їх нагальні потреби. І перше, що казали бійці: «Нам потрібні люди».
«А люди — не “Мавіки”, їх просто так за гроші не купиш, — каже Таня. — Одночасно з цим ми подумали, що в нас багато цивільних друзів, які потенційно замислюються про мобілізацію, але знаходяться на етапі вибору бригади. І ми вирішили, що могли б допомагати утворюватися цьому метчу між класними бригадами, якими ми любимо, і цивільними, які шукають собі місце у війську».
Свого часу спеціалістка з контенту та комунікацій Воля Міхнович мала багато питань щодо комунікації між державою та цивільними стосовно їх долучення до війська. Таню вона знає давно, вони вже співпрацювали у декількох проєктах. Тому, коли Воля дізналася про намір запустити «Військо +1», то одразу запропонувала допомогу.
«Навколо було безліч історій: одні надихали, а інші лякали, — розповідає Воля. — Мені захотілося розібратися у тому, як взагалі орієнтуватись у цьому морі інформації, що чекає на людину, яка йде служити? Мені було цікаво, як такий проєкт міг би комунікувати, на які цінності спиратися, як пояснювати свою позицію та окреслювати межі можливостей. Плюс, мій партнер шукав собі місце служби. Зараз він на етапі співбесід саме по вакансії від “Військо+1”».
Як зазначила Таня Каменєва, до них звертається чимало свідомих та небайдужих людей, які роблять донати та допомагають війську. Разом з тим, ці люди не мають прямих контактів на рівні бригад, тому вони приходять до «Військо +1» за порадою, розповідають про себе та озвучують свою мотивацію долучитися до захисту країни.
«Кажуть нам, чим би вони хотіли потенційно займатися, що для них важливо у війську, — зазначає Таня. — У нас є люди, які хотіли “грязючку-багнючку”, екстрім, піхоту. Є люди, які одразу сказали, що хочуть у військо, що вони відчувають, що мусять мобілізуватися, але хотілося би більш цивільну посаду. Або приходять і кажуть: “Я режисер, можу знімати, монтувати. Можливо, є посада?” А ми на базі цього пропонуємо різні вакансії, які підходять під цей опис у тих бригадах, яким довіряємо».
Створити продуктивний діалог між цивільними та військовими
Чого хочуть і прагнуть рекрути, звертаючись до «Військо +1»? «Люди хочуть потрапити до бригади, яка цінуватиме людське життя, — підкреслює Таня. — Вони хочуть розуміти пул своїх обов’язків. Хочуть потрапити до гарного, адекватного командування. Це основне.
Жінки ставлять питання, що стосуються рівності, можливості займати бойові посади. Тому ми обговорюємо це з бригадами, питаємо, чи готові вони брати до себе жінок, забезпечувати їх жіночими комплектами форми, приймати їх на бойові посади. Так, жінки обирають [бригади, — «Люк»] зокрема й по їх гендерній політиці».
За словами Волі Міхнович, рекрути хочуть не тільки отримати інформацію про певні підрозділи та їх командирів, а й поспілкуватися з військовими щодо підготовки, навчання та умов служби.
Взагалі, головне завдання «Військо +1» — створити умови для продуктивного діалогу між цивільними та військовими. Це має не тільки спростити процес збору інформації, а й допомогти рекруту зробити правильний вибір щодо майбутньої служби.
«Свідомий вибір куди направити свої сили та час, прийняття відповідальності за цей вибір, мотивованість діяти та бути корисним у тому, що вмієш — це, як на мене, єдиний дорослий підхід до життя, — наголосила Воля Міхнович. — Що дають такі люди війську? Я вірю в те, що коли люди з таким підходом зустрічаються та починають співпрацювати, відбувається щось типу синергії, підвищеної ефективності та якості виконання завдань.
Людина, яка сама обрала, що вона хоче, буде робити це з більшим задоволенням. І мені дуже хочеться, щоб добровольці з таким підходом до життя потрапляли до бригад, де ці якості цінують та поважають».
«Жінки проходять свою “війну”, щоб потрапити у військо»
Разом із тим, рекрути озвучують не тільки свої побажання, а й побоювання. У «Військо +1» вже робили відповідне опитування. За словами Волі, на першому місці був страх неадекватного та некомпетентного командування. Окрім очевидного — смерті, інвалідності, розлуки з родиною та невизначеності у питанні демобілізації — був страх дискримінації і, зокрема, сексизму. Адже майже 20% потенційних рекрутів — це жінки.
«Жінкам, на жаль, часто доводиться проходити свою “війну”, щоб потрапити у військо, — зазначає Воля Міхнович. — І відмови, і проходження додаткових співбесід, які не потрібно проходити чоловікам, і небажання командування брати або офіційно оформлювати жінок на бойові посади, і проблеми із забезпеченням жіночою військовою формою. Я вже не кажу про жіночу броню.
Ситуації з домаганням та пасивність командування в таких ситуаціях — взагалі окреме питання. Ми визначили, що в межах нашого проєкту можемо вести свій внутрішній рейтинг бригад щодо їхньої прогресивності у сфері гендерних питань (і є дуже прогресивні та адекватні). Так, ми можемо додатково орієнтувати жінок, що звертаються до нас, у бік яких бригад дивитися».
А тим дівчатам, які вже долучилися до війська, «Військо +1» допомагає із жіночою бронею через фонд Shields Ukraine. Адже бронежилети, які видає держава, розраховані на чоловічу анатомію, зріст та вагу. Носіння таких може призвести до утворення гематом на грудях та інших проблем зі здоров’ям, що, в свою чергу, заважатиме доброволицям виконувати бойові завдання.
Воля також додала, що майже всі жінки, які заповнюють анкету «Військо +1», хочуть потрапити саме на бойові посади: це або операторка дронів, або медикиня. Наприклад, була запланована зустріч із дівчиною, яка бачить себе на посаді бойової медикині. У неї всі близькі вже були у війську — і родичі, і друзі, і хлопець. Це слугує додатковою мотивацією.
Читайте також:
- «Марш Жінок» запускає гарячу лінію психологічної підтримки для військовослужбовиць
- Міноборони обіцяє покращити ситуацію з гендерною рівністю в армії
- Інтерв’ю із військовослужбовцем та актором Богданом Синявським про відчуття міста до і під час війни
Ми отримуємо від бригад унікальні вакансії, а вони — мотивованих людей
Наразі у «Військо +1» обробили близько 130 анкет. Здебільшого запити надходили з Києва, Харкова та Дніпра. Зараз планують залучити додаткові інструменти для пошуку нових рекрутів. Це допоможе надати підтримку більшій кількості людей, які хочуть знайти своє місце у війську.
«Для нас найголовніше — це коли рекрут, який долучився до бажаної бригади, пише нам, що щасливий, — каже Воля. — Буває, до нас звертаються люди з цивільними спеціальностями, які відповідають наявним вакансіям (наприклад, фотограф-відеограф), але за спеціальністю йти у військо не бажають. Хочуть саме на бойову посаду. Бо третій рік повномасштабної війни, треба вже підкріплювати тих, хто на передовій.
Був випадок, коли хлопець сам зібрав купу інформації про бригади, навіть визначився з тим, що хоче саме до 14-го окремого полку БпАК. Але, все ж, вирішив звернутися до нас. Ми надали йому контакти безпосередньо тих, хто там зараз служить. І хлопець після спілкування з ними вже прийняв остаточне рішення йти туди».
Щоправда, не всі рекрути мають реалістичні уявлення про майбутню службу. Воля згадувала, як до них звернувся чоловік із наступними вимогами: цивільна посада у безпечному місці та 2-3 тисячі доларів заробітної платні за місяць. Довелося йому пояснювати, що і в тилу таких вакансій не буває.
«У нас є декілька людей, які вже двічі чи тричі намагались мобілізуватися, і в них не виходило, бо, наприклад, десь закривався набір. Один із наших рекрутів не міг мобілізуватися у 47-му бригаду через те, що там було всього три рекрутингових дні. Він на другий не встиг, бо пішов на побачення, а на третій вже набрали необхідну кількість людей. З дівчиною він таки одружився, і зараз от, завдяки “Військо +1”, мобілізувався в [батальйон ударних БпАК 92-ї ОШБр] “Ахіллес”», — каже Таня.
Як долучитися до армії за допомогою «Військо +1»? По перше, потенційний рекрут має заповнити анкету. Після цього менеджер проєкту зробить первинний дзвінок і розкаже про особливості мобілізації, запитає людину про те, чим вона хоче займатися, а також обміняє контакти між рекрутом та представником військової частини. Наступна комунікація відбуватиметься вже між ними.
За словами Тані Каменєвої, рекрут може спілкуватися одночасно з кількома бригадами — як рекомендованими, так і тими, що не є частиною проєкту. Після цього людина отримує відношення від частини. Далі рекрут навідується до ТЦК та проходить військово-лікарську комісію, а потім відправляється на проходження базової військової підготовки. До речі, попереднє проходження курсів чи здобуття корисних для війська навичок буде плюсом для рекрутера.
Ми бачимо загальну картину, що люди, які звертаються до нас, свідомі. Бо вони за три роки підготувалися: проходили курси медичної допомоги, такмед, курси пілотів, загальну військову підготовку. Звісно, це перевага при долученні до класної бригади, але не обов’язкова умова.
Ми отримуємо від бригад вакансії — часто унікальні, які ми можемо закрити в першу чергу, — а бригади отримують мотивованих людей. І той факт, що вони продовжують з нами співпрацю, продовжують надавати вакансії, свідчить про те, що вони задоволені кандидатами. Тому ми отримуємо позитивні відгуки про людей, які до них долучаються».
— зазначає Таня Каменєва.
Текст — Юлія Гуш, редактура — Олександра Пономаренко, обкладинка — Катя Дрозд
Більше вас — сильніші ми, отакі от в нас вірші.
- доступ до закритого тг-каналу
- спойлер матеріалів
- передзамовлення друкованих випусків
- доступ до подкасту з коментарями новин
- запрошення на закриті офлайн події
Й самому каву попивати, Й улюблене медіа пригощати.
- доступ до закритого тг-каналу
- спойлер матеріалів
- передзамовлення друкованих випусків
- доступ до подкасту з коментарями новин
- запрошення на закриті офлайн події
На Люк — підпишись.
- доступ до закритого тг-каналу
- спойлер матеріалів
- передзамовлення друкованих випусків
- доступ до подкасту з коментарями новин
- запрошення на закриті офлайн події
- знижка на мерч 10%
Підписка ваша вкрай важлива, щоб жить у Харкові щасливо.
- доступ до закритого тг-каналу
- спойлер матеріалів
- участь в опитування від редакції
- передзамовлення друкованих випусків
- доступ до подкасту з коментарями новин
- запрошення на закриті офлайн події
- знижка на мерч 10%
- участь в щомісячних офлайн літучках
Скасувати підписку можна написавши нам на пошту: lyuk.media@gmail.com