«П’ятий Харків» запрошує до нових пошуків міста
У п’ятницю, 18 вересня, культурна ініціатива «П’ятий Харків» відкриває новий сезон та повертається до пошуків міста.
«Люк» нагадує, що саме досліджує проєкт та розповідає, як саме він це робитиме в новому сезоні.
«П’ятий Харків» — культурна ініціативи, що була започаткована в 2016 році Сергієм Жаданом, Ярославом Маркевичем, ЛітМузеєм та Bagels & Letters. Поштовхом до створення проєкту стали чотири образи Харкова, сформовані ще в 1948 році мовознавцем, істориком і культурологом Юрієм Шевельовим в есе «Четвертий Харків».
«Був Харків слобід, хуторів і ремісників. Був Харків — провінційне купецьке місто неісходимої і безвихідно-сірої російської імперії. Тепер Хвильовий проголошує третій Харків: символ українського урбанізму. Здибленої і м’ятежної України, — писав Шевельов. […]
Третій Харків, оспіваний так пристрасно і ніжно, так велично і так людяно, з такою гордістю і з такою ліричністю Хвильовим, поховано. Без некрологів, без надгробних слів. Під гробове мовчання. А ті, хто лишився? Оті, кого “оковано, омурано”? Що становив собою четвертий Харків: гніздо свідомих бунтівників чи кубло “чесних” обивателів нового режиму? Як він жив, чим він дихав?»
Мета «П’ятого Харкова» — дати місту можливість проговорити себе: поставити незручні питання і спробувати спільно знайти відповіді. Мова йде про стратегію Харкова, його чисельні ідентичності, використання публічного простору та про інші важливі речі.
«П’ятий Харків — це про майбутнє. Майбутнє, яке формується вже сьогодні, — пояснює Сергій Жадан. — Яким буде це місто? Яка його візія? Чи є в нього загалом стратегія?
Нам хочеться спробувати спільно окреслити можливі варіанти розвитку Харкова, свої можливості впливати на цей розвиток, ствердити не просто дотичність до цього міста, але свою за нього відповідальність».
Організатори проєкту прагнуть сформувати експертне коло з представників різних ініціатив і інституцій, які створюють це місто, тому запрошують усіх приєднатися до дискусії.
«Це місто, на щастя, формують дуже різні люди, з різним баченням світу, — зазначає співорганізаторка проєкту Іванна Скиба-Якубова. — І наша задача — розірвати комфортні бульбашки, в яких ми всі ізольовані, аби побачити одне одного і спільно творити місто, комфортне всім».
Що буде в новому сезоні?
У першому сезоні «П’ятого Харкова», у 2016 році, спікерами були переважно літератори з інших міст — Оксана Забужко, Юрій Андрухович, Андрій Курков та інші.
Цього ж разу у якості спікерів будуть переважно харківські дослідники/ці гуманітарного циклу, урбаніст(к)и та громадські діячі/діячки.
У першій зустрічі — «Мріяти містом: в пошуках П’ятого Харкова» — участь візьмуть письменник і громадський діяч Сергій Жадан, куратор і арт-критик Борис Філоненко та літературознавець, директорка інституту критики професорка Тамара Гундорова.
«Мова піде про різні образи й сутності Харкова, які часто входять в суперечку між собою, його візії й орієнтири», — уточнюють організатори.
На відміну від минулого сезону, до лекцій додається можливість прийняти участь у дискусії і висловити свою власну думку.
Зустрічі відбудуться 18 вересня о 19:00, в саду ЛітМузею (Багалія, 6). Вхід на всі заходи вільний і безкоштовний.