Головна » На «Алеї Слави» відбувся суботник. Як тепер виглядатимуть військові поховання?
…

На «Алеї Слави» відбувся суботник. Як тепер виглядатимуть військові поховання?

Час прочитання: 3 хв

Минулої суботи, 12 квітня, громада й працівники КП «Ритуал» провели суботник на «Алеї Слави». Також на заході відбувся прес-анонс з приводу організації військових поховань на цвинтарі №18.

«Люк» розповідає детальніше про подію.

Що відбулося?

За словами речниці КП «Ритуал» Іванни Назаренко, в суботу 12 квітня на загальноміській акції з упорядкування й оновлення військових поховань на «Алеї Слави» зібралося близько 300 осіб. Окрім працівників, власне, КП «Ритуал» до події долучилися активісти, волонтери, родичі й побратими загиблих.

алея слави

«Ми провели прибирання, замінили прапори, що вже вицвіли на сонці й посічені вітром. Особливо важливо було це зробити на тих похованнях, за котрими зазвичай нема регулярного нагляду. В когось близькі наразі перебувають за кордоном, деякі поховані тут військові були іноземними громадянами, деякі загиблі не мали сім’ї як такої, тож їхні могили перебувають у більш занедбаному стані і, відтак, ними опікується громада», — розповіла Іванна Назаренко.

алея слави
Іванна Назаренко

Такі акції проводяться мінімум двічі на рік — зокрема, восени і навесні, аби замінити прапори, що вигоріли на сонці за літо, упорядкувати сектори з військовими похованнями перед настанням холодів та опісля, коли вже стає тепліше.


Читайте також:


Що ще відомо?

Цьогоріч триває програма з благоустрою меморіального комплексу «Алея Слави» — поступово встановлюються гранітні пам’ятники на похованнях тих військових, що загинули вже після 24 лютого 2022 року. Ця програма реалізується коштом бюджету Харківської міської громади у співпраці з КП «Ритуал». До кінця 2025 року планують встановити сто надмогильних споруд.

алея слави

«Як це відбувається? Робоча група, що складається з волонтерів та працівників КП “Ритуал”, проводить моніторинг стану поховань на поточній ділянці робіт, після чого зв’язується з родинами загиблих військових. Вже разом із ними відбувається діалог про упорядкування могили і встановлення пам’ятника. Якщо родина згодна, тоді подається пакет відповідних документів і запускається процес підготовки робіт на конкретно даному похованні. Втім, процес узгодження й оформлення всіх документів не є швидким, тож подібні встановлення можуть займати певний тривалий час», — ділиться деталями речниця КП «Ритуал».

Також Іванна Назаренко повідомляє, що минулого тижня виконком Харківської міської ради ухвалив рішення про уніфікацію військових поховань на «Алеї Слави». Відтепер встановлюватимуть типові намогильні споруди, а також прапори однакової висоти й розміру.

алея слави

Нагадаємо, перше рішення про уніфікацію військових поховань (тоді представлених лише першими рядами могил на «Алеї Слави») прийняли ще у 2017 році. Нині ж ідеться про масштабніший проєкт, що розповсюджуватиметься на всі п’ять секторів, нині відведених під військові поховання на 18-му цвинтарі. 

Зміст положень, що регламентують вигляд могил, розробила команда Українського інституту національної пам’яті спільно з ГО «Всеукраїнське об’єднання рідних зниклих безвісти та загиблих захисників України». Рішення прийняте 9 квітня і, за словами Іванни Назаренко, вже незабаром з’явиться у загальному доступі.

алея слави

Також речниця КП «Ритуал» наголосила, що програма з уніфікації військових поховань стосується, зокрема, тих могил, на котрих ще не встановлені гранітні пам’ятники. Ті надгробки, що вже встановлені коштом близьких, родичів і побратимів загиблих військових, не зноситимуть — вони залишаться вписаними у загальний меморіальний ансамбль, який вже надалі оформлюватиметься згідно з рекомендованими положеннями.

Текст — Дарина Карапетян, редактура — Олександра Пономаренко, фото — Іван Самойлов, обкладинка — Макс Бурєнок

Поділитись в соц мережах
Підтримати люк