Головна » Місто » Ще понад 500 топонімів, пов’язаних із Росією. На якому етапі зараз дерусифікація в Харкові?
…

Ще понад 500 топонімів, пов’язаних із Росією. На якому етапі зараз дерусифікація в Харкові?

Час прочитання: 3 хв

У Харкові поступово позбавляються не тільки від залишків радянського минулого, а й від назв, пов’язаних із Росією.

Цей процес називається «дерусифікація». Він відрізняється від декомунізації і має свої особливості.

«Люк» поговорив із історикинею, координаторкою проєкту «Харківська топонімічна група» та керівницею харківського представництва Українського інституту національної пам’яті Марією Тахтауловою про те, що це за процес і чому, попри війну, в місті все ще так багато російських назв.

Що таке дерусифікація?

Дерусифікація — напрямок, в основі якого лежить позбавлення символів, пов’язаних з Російською Федерацією. Процес активізувався після початку повномасштабного вторгнення 24 лютого. 

Законів, які б регулювали дерусифікацію, немає, але діє експертна рада на чолі з Міністерством Культури, яка дає органам місцевого самоврядування рекомендації і пояснення з перейменування.     

«Не треба плутати декомунізацію та дерусифікацію, бо ці процеси різні. — зауважує Марія Тахтаулова. — Важливо розрізняти російський маркер — скажімо, географічні назви Російської Федерації, використання імен російських діячів (військових, наприклад, або культурних) — та комуністичні символи, яких ми майже позбулись. Від російських назв ми тільки почали відмовлятися».

Як багато російського у Харкові?

У Харкові залишається понад 500 топонімів, пов’язаних з Росією.

«Географія Росії у нас представлена у понад 260 назвах в Харкові. Трохи менше десяти відсотків, грубо кажучи, вулиць у Харкові носять назви Тульська, Коломенська, Омська, Можайська. Це не тільки від нас далеко за відстанню, а й взагалі, до української історії не має жодного відношення, — каже Марія Тахтаулова.

Також є назви, пов’язані з російськими військовими діячами, від Олександра Невського до Мініна, Пожарського, Сусаніна, Пугачова — усього 73 об’єкти

Любили називати вулиці на честь російських культурних діячів, митців та науковців: від письменників і художників до біологів і математиків. Маємо досі вулиці Жуковського і Менделєєва, провулки Мусоргського і Докучаєва. Загалом це 124 назви».

Решта — це радянські ідеологічні маркери, назви міст Білорусі та російські колоніальні назви давно вже перейменованих міст Казахстану. З Харковом та Україною ці назви не мають нічого спільного.

На якому етапі дерусифікація в Харкові?

11 травня 2022 року Харківська міська рада ухвалила рішення про зміну назв чотирьох топонімів. Московський проспект перейменували на проспект Героїв Харкова, Білгородський узвіз — на вулицю Героїв Рятувальників, Білгородське шосе — на Харківське, а Московський район — на Салтівський. Доцільність перейменування трьох перших топонімів викликало дискусію серед експертів.

«З російською спадщиною нам ще доведеться багато працювати. У Харкові змінили всього 4 топонімічних об’єкти з п’ятиста. — зазначає Марія.

Бачимо як буквально вчора Київрада перейменувала 31 вулицю, повернувши історичні назви. В Дніпрі і Чернігові відбуваються швидкі процеси дерусифікації. В деяких містах, як Полтава, наприклад, поки що жодних перейменувань не було — йде суспільна дискусія, але міська влада не квапиться».

Тахтаулова вважає, що процес відбувається повільно через те, що немає закону, який би зобов’язав позбутися російських назв, як це було у випадку декомунізації. 

«Але. При Міністерстві культури є експертна рада, куди входять поважні представники історичного цеху. — розповідає Тахтаулова.

Як результат — експертна рада надала вже є як мінімум чотири пакети рекомендацій органам місцевого самоврядування з приводу того, які саме російські прізвища слід прибрати з міського символічного простору. Законопроєкти про дерусифікацію вже написані, але чекають на реалізацію».

Олександра Пономаренко, обкладинка — Катерина Дрозд


Читайте також:


«Люк» — це крафтове медіа про Харків і культуру. Щоб створювати новий контент і залишатися незалежними, нам доводиться докладати багато зусиль і часу. Ви можете робити свій щомісячний внесок у створення нашого медіа або підтримати нас будь-якою зручною для вас сумою.

Це зображення має порожній атрибут alt; ім'я файлу ptrn-1024x235.png
Це зображення має порожній атрибут alt; ім'я файлу image.png
Поділитись в соц мережах
Підтримати люк