«Аби ця пам’ять жила довго, а не розвіялася за десяток років»: дискусія про меморіалізацію в Харкові
14 травня в пресцентрі «Накипіло» відбулася багатостороння дискусія «Меморіалізація у Харкові: вчора, сьогодні, завтра». Під час зустрічі підняли питання формування нової культури пам’яті в Україні і, зокрема, у Харкові.
«Люк» розповідає детальніше.
Хто долучився до дискусії і про що говорили?
Вчора в межах дискусії «Меморіалізація у Харкові: вчора, сьогодні, завтра» в пресцентрі «Накипіло» звучали питання запровадження й популяризації акцій та заходів з ушанування пам’яті полеглих у російсько-українській війні.
До дискусії в ролі спікерок долучилися:
- Дарина Васильчук, координаторка ГО «Вшануй» у Харкові;
- Марина Полякова, волонтерка й голова ГО «Всеукраїнське об’єднання рідних зниклих безвісти та загиблих захисників України»;
- Іванна Назаренко, речниця КП «Ритуал» Харківської міської ради;
- Олена Авілова, засновниця кав’ярні «Паломник».

Модераторкою дискусії виступила журналістка «Накипіло» Аліка Піхтерева.
«Ми говоримо про те, що нині робиться задля формування нової культури пам’яті в Україні, який наразі наш вектор на цьому шляху, і якою може і має бути ця культура пам’ятування в майбутньому», — так Аліка окреслила тему заходу.
В першу чергу, спікерки пояснили самі поняття пам’яті й меморіалізації.
«Меморіалізація є важливою не лише для родин загиблих, а й для кожного в цій країні загалом. Ми маємо пам’ятати й шанувати подвиг сучасних героїв російсько-української війни, і робити все, що від нас залежить, аби ця пам’ять жила довго, а не розвіялася за десяток років», — підкреслила Марина Полякова.

Якою має бути хвилина мовчання в Харкові?
Одним із ключових питань дискусії було впровадження хвилини мовчання на загальноміському рівні. За словами Дарини Васильчук, нині це питання досі знаходиться на етапі обговорення і лише поступового, часткового впровадження в Харкові.
«Ми можемо спостерігати успішні кейси інших міст, в котрих о 9:00 зупиняється громадський транспорт, до прикладу. Так, у Харкові деякі водії так само приймають рішення зупинитися, але це відбувається вибірково, за персональним бажанням кожного [водія, — «Люк»], а не як приклад реалізації ініціативи міського рівня.
Так само хвилина мовчання є на комунальних підприємствах, в метро, але наша мета — популяризувати це серед усіх мешканців Харкова, незалежно від їхнього фаху і місця роботи», — розповіла пані Дарина.

За її словами, від імені ГО «Вшануй» неодноразово подавалися петиції до міської влади Харкова і, зокрема, на ім’я міського голови Ігоря Терехова. Оскільки за сповіщення про хвилину мовчання через гучномовці відповідає Державна служба України з надзвичайних ситуацій, зрештою, і відповідь на петицію надійшла від них. У тексті відповіді йшлося, що наразі сповіщення звучать лише в центрі, але відповідні служби працюють над тим, аби згодом це було реалізовано по всьому місту. Деталей про зміст і перебіг таких робіт, за словами Дарини Ковальчук, ДСНС не надала.
Втім, також наголосила Дарина, уже існує розроблений командою ГО «Вшануй» та затверджений Міністерством розвитку громад та територій України посібник «Дорожня карта впровадження хвилини мовчання». В ньому описані покрокові рекомендації для органів місцевого самоврядування: як організувати хвилину мовчання, комунікувати з населенням і медіа, та забезпечити технічний супровід.
Що можуть зробити підприємці?
Також до дискусії про можливі практики й формати вшанування пам’яті загиблих долучилася Олена Авілова як підприємиця і матір загиблого військового. Вона наголосила на важливості меморіалізації на корпоративному рівні в харківських закладах — зокрема, говорячи про акцію «Стіл пам’яті».

«На жаль, тогоріч лише два десятка закладів прийняли участі у цій акції до Дня пам’яті захисників і захисниць, які загинули в боротьбі за незалежність і територіальну цілісність України. Це замало. Я впевнена, що в кожному закладі чи то власник, чи то працівники мають в своєму оточенні людину, що нині є ангелом. І якби кожен заклад вшановував пам’ять бодай одного полеглого військового, чи то долученням до подібних акцій, чи то просто розмістивши у себе його світлину, це сильно вплинуло б на загальну ситуацію з популяризацією пам’яті за полеглими в цій війні», — переконана Олена Авілова.
Читайте також:
- Інтерв’ю з менеджеркою ГО «Вшануй» Катериною Даценко про політику пам’яті в Україні
- Як підтримати партнерів і партнерок військових. Інтерв’ю з Олександрою — волонтеркою, активісткою та партнеркою, яка переживає втрату
- «Єдиний шанс зберегти творчість — поширювати її». Інтерв’ю із засновниками проєкту «Недописані» Оленою Герасим’юк та Євгеном Ліром
Що відбувається на «Алеї Слави»?
Під час дискусії речниця КП «Ритуал» Іванна Назаренко також наголосила, що нині поступово реалізуються рішення з меморіалізації на місцях військових поховань. Так, за її словами, 9 квітня цього року виконком Харківської міської ради ухвалив рішення про уніфікацію військових поховань на «Алеї Слави».

Довкола цього питання між спікерками зав’язалася дискусія, що стосувалася, зокрема, вигляду затверджених намогильних споруд і загалом меморіального комплексу на 18-му цвинтарі. Нині над реалізацією прийнятого рішення про уніфікацію КП «Ритуал» працює спільно з ГО «Всеукраїнське об’єднання рідних зниклих безвісти та загиблих захисників України». Втім, на питання, де саме наразі можна ознайомитися з детальним проєктом меморіального комплексу, що був затверджений, і переглянути інші проєкти, що подавалися до розгляду, спікерки відповіли, що наразі ще не готові публікувати цю інформацію детально й на загал.
Текст — Дарина Карапетян, редактура — Олександра Пономаренко, фотографії — Іван Самойлов, обкладинка — Анастасія Юращенко

Більше вас — сильніші ми, отакі от в нас вірші.
- доступ до закритого тг-каналу
- спойлер матеріалів
- передзамовлення друкованих випусків
- доступ до подкасту з коментарями новин
- запрошення на закриті офлайн події

Й самому каву попивати, Й улюблене медіа пригощати.
- доступ до закритого тг-каналу
- спойлер матеріалів
- передзамовлення друкованих випусків
- доступ до подкасту з коментарями новин
- запрошення на закриті офлайн події

На Люк — підпишись.
- доступ до закритого тг-каналу
- спойлер матеріалів
- передзамовлення друкованих випусків
- доступ до подкасту з коментарями новин
- запрошення на закриті офлайн події
- знижка на мерч 10%

Підписка ваша вкрай важлива, щоб жить у Харкові щасливо.
- доступ до закритого тг-каналу
- спойлер матеріалів
- участь в опитування від редакції
- передзамовлення друкованих випусків
- доступ до подкасту з коментарями новин
- запрошення на закриті офлайн події
- знижка на мерч 10%
- участь в щомісячних офлайн літучках
Скасувати підписку можна написавши нам на пошту: lyuk.media@gmail.com