Головна - Місто - Фахівці попередили про початок міграції кажанів. Що треба знати
…

Фахівці попередили про початок міграції кажанів. Що треба знати

Час прочитання: 3 хв

Харківський Центр реабілітації рукокрилих попереджає про старт сезону міграції кажанів. У серпні вони починають масово летіти в міста та шукати собі сховища на зиму.

«Люк» розповідає, що робити, якщо до вашої оселі випадково залетів кажан.

Що відбувається?

Розташований у Харкові Центр реабілітації рукокрилих попереджає, що в Україні почалася осіння міграція кажанів:

«Дивлячись на погоду останніх днів, ви можете спитати: “Яка осінь? Ще навіть на горизонті не видно прохолоди!” Проте для кажанів серпень — початок осінньої міграції, — пишуть фахівці Центру у Facebook. — З перших днів цього місяця вони залишають свої літні оселища та починають мігрувати на південь або в міста в пошуках зимових сховищ».

Також біологи зазначають, що саме у містах для кажанів існує безліч пасток: вікна, кватирки та балкони, які влітку часто залишаються відкритими на ніч. У пошуках сховищ кажани залітають туди аби перепочити вдень, проте потім не можуть вилетіти. Часто для тварин це закінчується смертю від зневоднення.

Кажани можуть залітати до людських домівок цілими групами
Кажани можуть залітати до людських домівок цілими групами

Фахівці Центру наводять приклад, як днями група з 48 рудих вечірниць потрапила в таку пастку у головному корпусі ХНУ імені В. Н. Каразіна. Ця досить стара та висока будівля в центрі міста щороку привертає до себе сотні кажанів, оскільки й досі має подвійні дерев’яні рами та шпарини у стінах.

Що робити, якщо до вас залетів кажан?

За словами фахівців, далі кількість таких знахідок буде зростати, тому вони радять зачиняти вікна та кватирки на ніч, якщо вони не прикриті москітними сітками. 

Якщо до вашої оселі залетів один чи кілька кажанів, можна викликати волонтерів Центру реабілітації рукокрилих за номером +380663059895.

Також можна спробувати випустити кажана на волю самостійно:

  1. По-перше, не панікуйте. Кажани комахоїдні, вони ніколи не нападають на людей та не заплутуються у волоссі — це міт. Пам’ятайте, що вас вони бояться більше, ніж ви їх.
  2. Завадьте кажану забратися ще далі у ваш дім. Відкрийте вікно якомога ширше та дочекайтеся, поки він вилетить сам. Не намагайтеся збити кажана за допомогою предметів!
  3. Якщо кажан перестав літати та сів на стіну чи іншу поверхню, вдягніть цупкі рукавички та спробуйте спіймати його. Намагайтеся тримати тварину так, щоб крила були притиснуті до тіла. 
  4. Випустіть кажана на вулицю, якщо на вулиці вже темнішає, а температура вище за нуль. Можна посадити його на стовбур дерева або розкрити долоні, і тоді він злетить сам.
Щоб випустити кажана на волю, знадобляться цупкі рукавички

Якщо Ви знайшли сплячого кажана вдень:

  1. Вдягніть цупкі рукавички. Не беріть кажанів голіруч — з переляку вони можуть вас вкусити.
  2. Спіймайте кажана, накривши його згори коробочкою та протиснувши плаский лист картону (дошку, теку) між стіною та твариною. Потім перегорніть накриту коробку, аби тварина опинилася всередині.
  3. Ретельно закрийте коробку кришкою та заклейте скотчем. Можна зробити кілька невеликих вентиляційних отворів, щоб кажан не задихнувся.
  4. У сутінках або ввечері випустіть кажана на вулицю. Якщо тварина не дуже активна, можна посадити її на стовбур дерева — пізніше вона злетить з нього.
Як спіймати кажана за допомогою коробки
Як спіймати кажана за допомогою коробки

Як допомогти Центру?

Харківський Центр реабілітації рукокрилих — єдиний в Україні. Він вже багато років займається збереженням, популяризацією та дослідженням цих тварин, які всі знаходяться у Червоній книзі України. Минулого року російські обстріли пошкодили приміщення центру та бет-колайдер в харківському екопарку.

Центр працює на волонтерських засадах і власним коштом закуповує кормових комах та ліки для травмованих кажанів. Ви можете допомогти одним зі способів:

  • Переказом на картку ПриватБанку 4149 4390 2229 0112 (Прилуцька А.С.)
  • Переказом на PayPal: bats.ukraine@gmail.com (Alona Prylutska)
  • Зробити донат у криптовалюті на сайті проєкту

Антон Алохінссон, фото — Центр реабілітації рукокрилих, обкладинка — Катерина Дрозд


Читайте також:

«Люк» — це незалежне онлайн-медіа, яке знайомить харківців із культурою нового часу, висвітлює міські процеси та проблеми, стимулює до змін у місті та суспільстві, збирає на одному майданчику ком’юніті змінотворців та активних людей.

Якщо ви хочете підтримати «Люк» та виготовлення якісного медіа-контенту, ви можете оформити щомісячну підписку на Buy me a coffee або закинути донат разово будь-якою зручною для вас сумою

ПІДТРИМАТИ ЛЮК

Поділитись в соц мережах
Підтримати люк