Головна » Місто » «Виганяють Муніципалку з Муніципалки»: що відбувається навколо «виселення» Муніципальної галереї
…

«Виганяють Муніципалку з Муніципалки»: що відбувається навколо «виселення» Муніципальної галереї

Час прочитання: 6 хв

15 лютого цього року до редакції «Люк» звернулись представники Муніципальної галереї з новиною, що приміщення можуть відібрати на потреби харківської міської ради. Адміністрація галереї цю інформацію не підтвердила, і весь цей час ми стежили за перебігом подій.

Сьогодні, 10 березня, ситуація загострилась, і з приміщення почали виносити меблі. За словами працівників галереї, харківська міськрада планувала тимчасово переробити Муніципальну галерею у студію телебачення.

«Люк» звернувся до співробітників Муніципальної галереї, поспілкувався з її працівниками та побачив ситуацію наживо.

З чого все почалось?

З 15 лютого редакція «Люк» отримувала повідомлення від харківських митців і мисткинь про можливе переміщення Муніципальної галереї, що знаходиться у Харкові за адресою вул. Чернишевська, 15. 

За словами митців і мисткинь, простір галереї знадобився харківській міській раді для обладнання студії телебачення, а натомість саму Муніципальну галерею з її колекцією робіт влада пообіцяла «переселити» в інше місце.

«З початку лютого ми спостерігаємо як керівництво міста на чолі з мером планує забрати наше приміщення (в якому ми лише нещодавно закінчили ремонт, де ми зробили спеціальне сховище для мистецтва!) та віддати його студії новин. Що робити з колекцією галереї та співробітниками, які зараз в місті — нам не говорять, — пише у повідомленні кураторка Анастасія Хлестова.

Спочатку ми сподівались, що це тимчасове рішення міста — розмістити студію новин в нефункціонуючій галереї. Але ситуація розвивається таким чином, що цей тимчасовий стан може перетворитися на постійний. Під студію та працівників уже розглядають не лише наш зал, кабінет, служби, а й приміщення бібліотеки та будинку Нюрнберга».

Що відповіли адміністрація галереї та представники міськради у лютому?

«Люк» одразу ж зв’язався з засновницею та директоркою Муніципальної галереї Тетяною Тумасян. Вона розповіла, що питання про тимчасове розміщення студії телебачення в приміщенні галереї дійсно обговорюється, але поки остаточного рішення не ухвалили. 

«Як ви знаєте, Харківська Муніципальна галерея вже майже рік закрита для відвідувань за розпорядженням Міністерства культури, як і низка інших культурних інституцій, бо не в змозі забезпечувати безпеку своїм відвідувачам, — зазначила Тумасян.

На початку березня минулого року основні приміщення галереї сильно постраждали від ракетних ударів по сусідніх будівлях. Але наприкінці осені нам вдалося за виділені містом кошти зробити ремонт і ліквідувати майже всі наслідки».

Директорка департаменту культури Світлана Бабицька, до якої також порадила звернутись Тетяна Тумасян, запевнила, що «на  сьогоднi [20 лютого, — «Люк»] галерея не працює, але жодних змін поки не передбачено».

Голова департаменту інформації харківської міської ради Юрій Сидоренко на звернення «Люка» не відповів.

Що відбулось 10 березня?

Майже місяць ситуація з Муніципальною галереєю не змінювалась. Вдень 10 березня в чаті читачів «Люка» з’явилось повідомлення, що з приміщення раптово почали виносити меблі.

«Проходив повз [Муніципальної галереї, — «Люк»] з другом, по справах. Йшли вниз до “Нікольського” і побачили червоний бус Corsair, — каже очевидець Роман Єрмілов.

Навколо бусу бігало близько 10-15 різноробочих, які йшли до галереї, виносили звідти речі і вантажили у “Корсар”. Бачили сейфи, стули, столи, чорні дивани. Я був у галереї, бачив інтер’єр і меблі, тому впізнав, що це саме з “Муніципалки”. І двері у саму галерею були відчинені».

Бухгалтерка Муніципальної галереї Ярослава Замислова була присутня під час вивозу речей:

«Вже місяць до нас ходять люди від мера. Вони хочуть зробити в нашому приміщенні студію новин, бо галерея не працює, — розповідає Замислова.

Ми домовились, що наше майно вивезуть, нам виділять кімнату в школі Рєпіна [Харківська дитяча художня школа імені Іллі Рєпіна, розташована за адресою вулиця Сергія Єсеніна, 8А, — «Люк»], де ми зможемо все поставити і розмістити усе наше майно. Сказали, що фондосховище залишиться за нами: картини, музейний фонд, роботи художників, які нам передали на зберігання. У нас буде час для того, щоб зібрати нашу бібліотеку, спакувати майно.

8 березня ввечері нам повідомили, що 9 березня о 14:00 приїде машина. Тобто, у нас не було часу зібрати нічого взагалі. 9-го числа пропало світло, зв’язок [через нічний ракетний обстріл, — «Люк»]. Звичайно, я не могла навіть купити матеріали, щоб все спакувати».

ARTпідвал Муніципальної галереї

О 9 ранку 10 березня до Муніципальної галереї приїхала машина, аби вивезти речі.

«Я приїхала, меблі ми зібрали, їх вивезли, але саме болюче — те, що вони [представники департаменту культури, зокрема, заступниця Тетяна Мараховська, — «Люк»] сказали, що ми повинні вивезти усю бібліотеку і картини. З музейним фондом (хоча спочатку казали, що це залишиться у приміщенні). Ми меблі вивезли, все інше майно поки залишилось: моя бухгалтерія, бібліотека та фондосховище. Ми чекаємо на Світлану Бабицьку [директорку департаменту культури — «Люк»], аби зрозуміти, як бути далі», — каже Замислова.

Міськрада обіцяла працівникам галереї, що приміщення залишиться за ними:

«Буквально вчора телефонувала прессекретарка мера Ігоря Терехова [Мар’ям Сатуєва, — «Люк»], запевнила, що приміщення залишається за галереєю. Сказали: коли добудується окреме приміщення студії, ви повернетесь назад. Сьогодні департамент культури вирішив інакше».

Якою була реакція Тумасян і Бабицької?

Директорка галереї Тетяна Тумасян стурбована ситуацією. Вона зазначає, що розуміє потребу міськради, однак також переймається долею Муніципальної галереї та вимагає офіційного розпорядження, яке б гарантувало, що приміщення залишиться за галереєю. Наводимо пряму мову її монологу:

«Галерея отримала це приміщення в оперативне управління в 1996 році за рішенням міськради. За 26 років ми зібрали величезну і потужну художню колекцію, яка стала надбанням міста та його культури.

Ми б хотіли зберегти її для майбутніх поколінь. Але, поки що, ми не отримали відповідного офіційного розпорядження. Наше законне право – отримати такий документ, аби ми розуміли, що через обіцяні два місяці галерея повернеться. Так, це міське приміщення і ми не його власники, воно у нас тільки в оперативному управлінні. Але це культурний та знаковий майданчик не тільки для міста, а й для усієї країни [у 1996 році Харківська Муніципальна галерея стала першим муніципальним мистецьким центром в Україні, — «Люк»].

Перш за все, ми зацікавлені в тому, щоб нічого з того, що належить галереї, не постраждало. Ні наші фонди, ні стіни, ні фондосховище, в якому зараз є колекція галереї. Ми не евакуювали їх, хоча були такі пропозиції від колег. 

24 лютого ми віддали ключі від ARTпідвалу під бомбосховище, бо маємо глибоке сухе приміщення з електрикою та вай-фаєм. Потім саме приміщення галереї приходили кілька разів дивитися: і мер міста Ігор Олександрович, і команда його прес-служби, і наші безпосередні куратори — Департамент Культури. Пояснювали тим, що студії телевізійних новин потрібні приміщення, а ті, що є на вулиці Проскури, зруйновані під час прильоту. І наше приміщення – цей куб з високими стелями та білими стінами — підходить ідеально. 

Ми все розуміємо, і ситуацію розуміємо, і готові допомагати та йти на зустріч. Але нам потрібне документальне підтвердження того, що це тимчасово».

Муніципальна галерея зсередини

Тумасян сьогодні мала телефонну розмову зі Світланою Бабицькою. 

«Вона переконувала мене, що це все на два місяці. Меблі, бухгалтерію та інші активи пропонувала на якийсь час перевезти до школи мистецтв імені Рєпіна. 

Але перевозити туди картини і весь наш архів — це дуже небезпечно. По-перше, ми не маємо права їх просто так перевезти, бо для цього треба дотриматися купи формальностей: зібрати комісію, скласти акти, передавати і приймати за цими актами.

Наше сховище [у приміщенні галереї, — «Люк»] — ідеальне для заощадження колекції. Там температурний режим, правильна вентиляція, спеціальні конструкції, де воно рік у безпеці прожило і хай би жило собі далі. 

Ось це наше прохання — окей, ми тимчасово звільняємо всі інші приміщення під студію телебачення для міськради, але залишаємо за собою закрите сховище, яке чекає на найкращі часи та повернення галереї на своє рідне місце».

Чому почали вивозити речі з Муніципальної галереї саме сьогодні, 10 березня, коли місто досі частково знеструмлене після ракетного обстрілу, Тумасян не розуміє:

«Світлана сказала, що ситуація у місті гостра, і немає часу на розгойдування, ніколи займатися розкачкою, є можливість організувати допомогу вантажників та машину.

Я, чесно кажучи, не розумію терміновості такого рішення, якщо до цього цілий місяць усе розгойдувалося. Мар’ям Сатуєва, прессекретарка Ігоря Терехова, місяць була з нами на зв’язку і говорила, що нас заздалегідь попередять, ми спокійно зберемо свою бібліотеку, все запакуємо так, як треба. 

Сьогодні о 10 ранку мені зателефонували з Департаменту Культури та попередили, що  будуть все перевозити. Я не могла зв’язатися з Ярославою [бухгалтеркою, — «Люк»] тому, що зв’язку немає, у неї розряджений телефон, у галереї темно, вони займалися цим усім при світлі ліхтариків».

«Люк» звернувся до Мар’ям Сатуєвої за коментарем щодо ситуації з Муніципальною галереєю. Вона пообіцяла надати письмову відповідь. Також адміністрація галереї очікує на офіційний документ від міськради.

Олександра Пономаренко, Катерина Переверзева, Ліна Плуженко, обкладинка — Катерина Дрозд


«Люк» — це незалежне медіа про Харків і культуру. Ви можете робити свій щомісячний внесок у створення нашого медіа або підтримати нас будь-якою зручною для вас сумою.

«Люк» — це незалежне онлайн-медіа про Харків, яке висвітлює міські процеси та проблеми, стимулює до змін у місті та суспільстві, збирає на одному майданчику ком’юніті змінотворців та активних людей.

Якщо ви хочете підтримати «Люк» та виготовлення якісного медіа-контенту, ви можете оформити щомісячну підписку або закинути донат разово будь-якою зручною для вас сумою.

ПІДТРИМАТИ ЛЮК

Поділитись в соц мережах
Підтримати люк