Головна » Місто » «Автор у грі»: у ЄрміловЦентрі відбудеться велика виставка Харківської школи фотографії
…

«Автор у грі»: у ЄрміловЦентрі відбудеться велика виставка Харківської школи фотографії

Час прочитання: 4 хв

У п’ятницю, 28 травня, у ЄрміловЦентрі відкриється виставка «Автор у грі», присвячена одній з найяскравіших сторінок сучасного українського мистецтва — Харківській школі фотографії.

«Люк» розповідає, чим особлива ця виставка то чому її обов’язково варто відвідати.

У чому феномен Харківської школи фотографії?

В пізньорадянські часи в Харкові, з його потужним культурним і науковим фундаментом і жорстким ідеологічним контролем за художнім життям, з’являються автори, захоплені ідеєю радикального розширення поля фотографії. Вони переосмислюють традиційні підходи до цієї практики — як через діалог з іншими медіумами (кінематографом, живописом), так і через пильне вдивляння в реалії приватного та публічного життя, фіксацію його неофіційних сторін. 

Ігор Манко, кінець 1980-х. З колекції Музею Харківської школи фотографії

У 1970-1980-ті та перші роки незалежної України деякі представники Харківської школи фотографії знаходилися в ситуації перманентного напруження в стосунках з локальним контекстом. Їхні методи опинялися в опозиції як до естетичного вектору влади, так і до масових смаків та уявлень про фотографію. 

Роман Пятковка, з серії За відсутності скрипки, 1988. З колекції Музею Харківської школи фотографії

Організовані в публічних просторах міста, виставки харків’ян регулярно закривалися, як то виставка групи «Время» в Будинку вчених в 1983, виставки в Палаці студентів ХПІ в 1987-1988, а також «Суб’єктивний фотоекспресіонізм» Бориса Михайлова, Сергія Солонського та Сергія Браткова в Харківському художньому музеї в 1994.

Міжнародне сприйняття феномену Харківської школи фотографії спирається, в першу чергу, на визнання Бориса Михайлова — єдиного українського художника, який мав персональну виставку в Музеї сучасного мистецтва в Нью-Йорку (МоМА), лауреата однієї з найпрестижніших у світі фотографічних премій Hasselblad Foundation Award. 

Борис Михайлов, з серії Кримський снобізм, 1982. Фото надано Борисом та Вітою Михайловими

Завдяки його авторитету та зусиллям окремих дослідників, колекціонерів та інституцій, інтерес до цього явища в Україні та за кордоном в останні роки невпинно зростає. Так, цьогоріч 137 робіт харківських авторів потрапили до колекції паризького Центру Жоржа Помпіду, а Борис Михайлов був нагороджений Шевченківською премією.

Чим цікава виставка?

«Автор у грі» стане першою масштабною виставкою, яка познайомить глядача з історією Харківської школи фотографії як історією спільноти, де визначну роль відіграє партисипативна дія, а сам фотограф є одним з головних об’єктів, навколо якого розвиваються фотографічні практики. 

Віктор та Сергій Кочетови, Подорож на потязі з Кременчука, 2005. З колекції Музею Харківської школи фотографії

У своїх роботах митці фіксують власні життєві етапи, маркують своє місце в суспільстві та декларують небайдужість до тих соціальних процесів, що відбуваються навколо.

В експозицію увійдуть: 

  • відомі проєкти, документація перформансів та акцій фотографів, що належать до найстаршого покоління (Борис Михайлов, Євгеній Павлов, Олег Мальований, Юрій Рупін);
Юрій Рупін Ми 1971. Колекція Музею Харківської школи фотографії MOKSOP
  • тих,  чия практика активно формувалася в 1980-1990-ті —  Роман Пятковка, Сергій Братков, Сергій Солонський, Віктор та Сергій Кочетови, Андрій Авдєєнко, Ігор Чурсін, Ігор Манко, «Група швидкого реагування» (Борис Михайлов, Сергій Братков, Сергій Солонський, Віта Михайлова);
Роман Пятковка з-серії Свіча 1985. Колекція Музею Харківської школи фотографії
  • художники, що продовжують традиції Харківської школи фотографії в 2000-х — 2010-хі, поєднуючи їх з іншими мистецькими практиками — група «SOSka» (Ганна Крівенцова, Микола Рідний, Сергій Попов), група «Шило» (Владислав Краснощок, Сергій Лебединський), «Boba-group» (Юлія Дроздек, Василіса Незабаром), дует Андрія Рачинського та Даниїла Ревковського.
Андрій Рачинський, Даниїл Ревковський з проєкту КТМ 5 2018. Фото надано авторами

Що ще у програмі?

Відкриття виставки відбудеться 28 травня о 18:00. Експозиція працюватиме до 10 липня. 

Проєкт супроводжуватиме інтенсивна паралельна програма: кураторські екскурсії, лекції від дослідників фотографії, зустрічі з авторами виставки. 

Борис Михайлов, Микола Рідний, з серії Ігри патріотів, 2007. Фото надано авторами

Виставка є результатом дослідницької роботи команди Музею Харківської школи фотографії (MOKSOP). Інституція була заснована в 2018 році та ставить за мету збереження, вивчення та популяризацію сучасної української фотографії. Куратори — Сергій Лебединський, Олександра Осадча, Надія Бернар-Ковальчук. Архітектор експозиції — Костянтин Зоркін.

Обкладинка — Катерина Дрозд


«Люк» — це крафтове медіа про Харків і культуру. Щоб створювати новий контент і залишатися незалежними, нам доводиться докладати багато зусиль і часу. Ви можете робити свій щомісячний внесок у створення нашого медіа або підтримати нас будь-якою зручною для вас сумою.

Це зображення має порожній атрибут alt; ім'я файлу ptrn-1024x235.png
Це зображення має порожній атрибут alt; ім'я файлу image.png
Поділитись в соц мережах
Підтримати люк