Копи, гроші, два авто. У харківському суді розгортається справа проти патрульного
Апеляційний суд Харкова розглядає справу харківського патрульного Ярослава Куденка. Його звинувачують у тому, що він наніс непоправну моральну шкоду порушнику, направивши його на здачу аналізів у наркодиспансер. При цьому порушник представлявся вигаданим ім’ям та натякав, що має зв’язки у міській владі.
«Люк» взяв коментар у патрульного та розповідає про перебіг подій.
У чому суть справи?
Вчора, 13 вересня, у Харківському апеляційному суді відбулося чергове засідання у справі Ярослава Куденка, колишнього командира 3-ї роти 3-го батальйону патрульної служби Національної поліції України у Харківській області. Його звинувачують у перевищенні службових повноважень та завданні моральної шкоди на 108 тисяч гривень.
Постраждалою стороною у справі значиться Олег Султанов, більш відомий за прізвиськом «Жираф». Про нього мало інформації у відкритих джерелах, але анонімні користувачі пов’язують його із незаконними оборудками по «відмиванню» іноземної валюти. Султанов має звичку позиватися проти харківських патрульних, які зупиняють його за дрібне порушення правил дорожнього руху (ПДР) — про це свідчать дані сервісу OpendataBot:
Кримінальна справа, порушена Державним бюро розслідувань (ДБР) за заявою Султанова, — нова. За нею Куденку загрожує два роки позбавлення волі умовно. Перші справи, які проходили за адміністративними статтями, патрульний програв у 2019-2020 роках.
З чого все почалося?
За словами Куденка, в ніч на 10 листопада 2018 року поліцейський патруль зупинив Султанова за незначне порушення ПДР. У відповідь той почав поводити себе неадекватно, відмовився представлятись, намагався перекласти відповідальність на свою пасажирку, яка пізніше виявилася його матір’ю. Порушник почав тиснути на патрульних, натякаючи на власні зв’язки у владі. З рештою він зателефонував на номер 102, назвався вигаданим ім’ям і поскаржився, що його незаконно зупинили.
Запідозривши водія в алкогольному сп’янінні, патрульні викликали Ярослава Куденка як більш досвідченого співробітника. Поліція запросила свідків і запропонувала водієві пройти перевірку на місці. Той відмовився, вимагаючи одразу відвезти його до Харківського обласного наркологічного диспансеру (ОНД). Мати порушника, яка сиділа поруч, навіть після цього відмовлялася повідомляти його або свої дані.
«Ми все ж таки доставили [Султанова] до наркодиспансеру, де приблизно 40 хвилин знадобилося на аналізи. Виявилося, що він тверезий, для чого прикидався п’яним — незрозуміло», — розповідає Ярослав Куденко в коментарі для «Люк».
Поліціянт каже, що порушник навіть лікарю-наркологу відмовився надати документи, сказавши, що не має місця реєстрації. Пізніше це теж виявилося неправдою — з 1979 року він мешкає за однією й тією ж адресою. Зрештою, до Султанова застосували процедуру адміністративного затримання.
«Це не було застосування сили, спецзасобів, кайданок — просто обережно та ввічливо відвезли його у Холодногірський відділ поліції, — пояснює Куденко. — Там в присутності адвоката, склали протокол і відпустили додому. Через 10 днів ми його запросили, і вже той наряд, який його зупинив, завершував цю справу».
У чому звинувачують Куденка?
Спочатку справа розглядалася у Ленінському районному суді Харкова. На думку суду, супроводивши Султанова у наркодиспансер за його ж вимогою, патрульний завдав йому моральних збитків приблизно на 88 100 гривень. Проте згодом ця сума почала зростати.
«Перший залучений спеціаліст назвав суму 96 тисяч гривень. Експерт з інституту Бокаріуса [повна назва Національний науковий центр «Інститут судових експертиз імені заслуженого професора М.С. Бокаріуса», — «Люк»], назвав суму 108 тисяч гривень. Але це дуже завищені суми. Адвокати мені кажуть, що навіть у випадку смерті на виробництві чи у ДТП інститут Бокаріуса визначає суми у 200 тисяч. А тут людина сама попрохала: “відвезіть мене в ОНД”».
Зрештою, шляхом кількох адміністративних впроваджень, Султанов оскаржив дії поліціянтів, які його зупинили — через відсутність відеофіксації на сервері Нацполіції вони так і не змогли накласти на нього штраф. Проте, після цього ображений водій не зупинився. За його заявою ДБР відкрило нову справу проти Куденка у 2021 році, яка тягнеться й досі.
Що не так з адвокатом постраждалого?
Окрім анонімних звинувачень у валютних оборудках, які важко підтвердити, з Олегом Султановим пов’язані ще дві особи сумнівної доброчесності. Обидва присутні на судових засіданнях у справі Куденка, хоча й в різних ролях.
Перший — адвокат Юрій Кубай, який супроводжує справи Султанова у судах. Він став відомим у тому ж таки 2018 році, коли кидався під евакуатор, заважаючи патрульному Денису Євдокименку забрати на штрафмайданчик машину, що перебувала у розшуку.
Пізніше він подав у суд на поліціянта, залучивши до справи Олександра Гунченка, особистого адвоката Геннадія Кернеса. З того часу минуло п’ять років, Кернес та Гунченко померли, Євдокименко мобілізувався до 68-ї бригади, а справа досі тягнеться в суді.
Хто допомагає Султанову медійно?
Другий примітний фігурант засідань — скандальний харківський блогер Вадим Мануйленко, найбільше відомий як VadosHarkov. Він знімає на відео свої провокативні дії щодо патрульних, не гребуючи особистими образами та нецензурною лайкою. За це він навіть притягувався до адміністративної відповідальності у 2019 році за статтею 173 КУпАП (дрібне хуліганство).
Як і Султанов, VadosHarkov любить займатися сутяжництвом — платформа OpenDatabot знаходить щонайменше 11 судових справ за його участі. Характерно, що у багатьох випадках його адвокатом виступає вже згаданий Юрій Кубай. Також примітно, що YouTube-канал блогера почав розвиватися саме з 2019 року, коли Кубай долучився до його судових процесів.
Вочевидь, блогер гострить зуба на патрульного Куденка — саме з ним він судився у 2019 році. Відповідне відео за участі Кубая та Мануйленко, де вони закликають до інформаційної кампанії проти поліціянта, з’явилося на каналі блогера у січні 2020 року.
З YouTube-каналу відео зникло сьогодні, в день написання цієї статті. Але його сліди й досі можна знайти на Telegram-каналі Вадима Мануйленка «Надзор-Харьков». Канал спрямований на допомогу іншим сутяжникам, які намагаються ухилитися від законних дій патрульних. На початку повномасштабного вторгнення Росії там також публікувалися відео результатів ворожих обстрілів.
«Люк» свідомо уникає брати коментар в іншої сторони судового процесу через агресивну поведінку Вадима Мануйленка відносно присутніх на суді спостерігачів та журналістів. Наша редакція продовжить стежити за справою патрульного Куденка. Наступне засідання відбудеться 9 жовтня.
Текст та фото — Антон Алохінссон, обкладинка — Катерина Дрозд
Читайте також: