Театр для дітей, лабораторія та вистави у відкритому доступі. Програма фестивалю «Курбас.Технології»
З 29 листопада до 5 грудня вже вдруге проходитиме освітній мистецький фестиваль «Курбас.Технології».
Протягом фестивалю відбудуться практичні онлайн-зустрічі з митцями, також можна буде подивитися вистави. Посилання на трансляції заходів з’являтимуться на сторінці фестивалю в Facebook.
«Люк» розповідає про мету фестивалю та публікує його програму.
«Курбас.Технології» — захід для професіоналів та охочих дізнатися більше про залаштунки театральної діяльності.
Минулорічний фестиваль став поштовхом для важливих процесів у професійній спільноті та виявив знання, яких не вистачає. Тому до цьогорічної програми потрапили теми, складені на основі запитів, отриманих від театрів для дітей та юнацтва.
«По-перше, саме театр формує у наймолодших естетичний смак, впливає на світогляд, — обґрунтовує координаторка «Курбас.Технологій» Аліна Богданович.
По-друге, допомагає у формуванні громадянської свідомості.
По-третє, відповідає за те, чи ходитимуть глядачі до театру дорослими.
По-четверте, цей театр виступає підґрунтям для сприйняття інших видів мистецтва, наприклад, анімації.
Отже, вистави для дітей та юнацтва мають створюватися з високими відповідальністю та професіоналізмом. Також багато професійних інструментів є спільними для всіх видів театру, тож заходи фестивалю будуть корисними для всіх фахівців».
«Український театр для дітей знаходиться у звичному занепаді, у ньому відсутні комунікація та співпраця хоча б на тому рівні, на якому це відбувається у театрі “дорослому”, — додає співорганізаторка фестивалю Яна Зеленська.
Показником є й те, що Міжнародна асоціація театрів для дітей ASSITEJ отримала представництво в Україні лише цього року, хоча у світі її національні центри є в багатьох різних країнах. Це про знецінення таких театрів як інституцій і цього напрямку творчості як такої.
Але не все так погано, якщо нарешті люди захотіли об’єднуватися».
Так що у програмі?
У межах фестивалю відбудеться низка розмов з митцями з театрального середовища. Також проходитиме театрознавча лабораторія за участю студентів-театрознавців та культурологів з Києва, Харкова та Львова.
«Основна мета лабораторії навчальна: в процесі лекцій, зустрічей, дискусій студенти вчаться висловлюватися, аналізувати вистави, — розповідає модераторка цієї частини фестивалю Ольга Дорофєєва.
Це також можливість для авторів вистави отримати фаховий відгук на свою роботу, адже по завершенню фестивалю учасники лабораторії мають написати два короткі нариси з оглядом двох з побачених вистав».
29 листопада
13:00 Театр для дітей: Театрознавча практика
15:00 Театр для дiтей: Психологія
30 листопада
13:00 Театр ляльок в Україні: сучасні тенденції
17:00 Театр для дітей: українська історія
1 грудня
13:00 Бебі-театр: Робота з акторами
17:00 Театри для дiтей: Взаємодія з медіа («Люк» братиме участь у цьому заході)
2 грудня
15:00 Театр для дітей: Жива музика
17:00 Театрознавча лабораторія №1: бебі-театр та тодлер-театр
3 грудня
13:00 Театр для дiтей: проєкти та репертуар
15:00 Імерсивний театр для дітей
4 грудня
13:00 Театри для дітей: розстріляне відродження
13:00 Театри для дітей: Вiдеопроєкція — інструмент сценографії
18:00 Круглий стіл «Сучасна література для дітей: театральні можливості»
5 грудня
15:00 Театр для дiтей: особливостi PR
17:00 Театрознавча лабораторія №2: до школи та молодша школа
7 грудня
17:00 Театрознавча лабораторія №3: підлітки та юнацтво
А які вистави можна подивитись?
Протягом «Курбас.Технологій» з 29 листопада до 5 грудня у відкритому доступі можна буде подивитися низку вистав для дітей різного віку.
«Вистави, які ми збираємо, принципово не проходять жодних спеціальних відборів, бо на цій території не завжди потрібне “вилизане” мистецтво, а скоріше чесний погляд на певний вік і розуміння, як з ним розмовляти, — переконана Яна Зеленська.
Помилки прекрасні, якщо їх не буде — не буде розвитку. І хто сказав взагалі, що це помилки? Наша театрознавча лабораторія повинна стати поштовхом для розмови про ці театри, бо такої майже нема в професійному колі».
- «Очі блакитного собаки» (Хмельницький обласний академічний музично-драматичний театр ім. М. Старицького)
- «Виживуть тільки Пилипенки, або Present Perfect» (Одеський театр юного глядача імені Юрія Олеші)
- «Сонечко і вітерець» (Харківський театр для дітей та юнацтва)
- «Русалчин ставок» («Платформа театральних ініціатив», Харкiв)
- «Аліса» за Л. Керролом (Перший академічний український театр для дітей та юнацтва, Львів)
- «Раз-два-три-чотири-п’ять — Вінні-Пух іде шукати» (Харківський державний академічний театр ляльок імені В. А. Афанасьєва)
- «Юген» (8 клас ШСТСН, Харкiв)
- «В гості до сонечка» (Львівський театр естрадних мініатюр «І люди, і ляльки»)
- «Гамлет» (Львівський театр естрадних мініатюр «І люди, і ляльки»)
- «Plavi zvuk» / «Блакитний звук» (мовою оригіналу) (Kazalište Mala Scena / Театр Mala Scena («Мала сцена» — гугл переклад) (Хорватія)
- «Spot» / «Плямочка» (мовою оригіналу) (Teatro La Baracca — Testoni Ragazzi / Театр La Baracca («Хатинка» — гугл переклад) (Iталiя)
- «Famiglie» / «Родини» (мовою оригіналу) (Teatro La Baracca — Testoni Ragazzi / Театр La Baracca («Хатинка» — гугл переклад) (Iталiя)
- «Alice» / «Алiса» (мовою оригіналу) (De Stilte Theater / Театр De Stilte («Тиша» — гугл переклад) (Нiдерланди)
- «Królowa Śniegu» / «Снігова королева» (мовою оригіналу) (Teatr Nowy w Zabrzu im. Gustawa Morcinka / Театр «Nowy» iм. Густава Морчинека, («Новий» — гугл переклад) (Забже, Польша)
- «Forever» / «Назавжди» (мовою оригіналу) (Незалежний проєкт хореографки Табеї Мартін, Швейцарія)
Організатори фестивалю: громадська організація «Платформа театральних ініціатив», Харківське міжобласне відділення Національної спілки театральних діячів України (НСТДУ), Український національний центр Association Internationale du Théâtre de l’Enfance et la Jeunesse (ASSITEJ).
«Люк» — це крафтове медіа про Харків і культуру. Щоб створювати новий контент і залишатися незалежними, нам доводиться докладати багато зусиль і часу. Ви можете робити свій щомісячний внесок у створення нашого медіа або підтримати нас будь-якою зручною для вас сумою.