Головна » Весняна вища ліга літературного слему: людина проти ChatGPT. Репортаж від «Люк»
…

Весняна вища ліга літературного слему: людина проти ChatGPT. Репортаж від «Люк»

Час прочитання: 4 хв

У суботу, 19 квітня, у культурно-громадському центрі DRUK відбулась Вища ліга літературного слему від LitSlamUA — остання в сезоні 2024-2025 року.

На заході звучала сучасна зухвала поезія, і половину зібраних коштів передали на збір для окремого батальйону 108 бригади ТрО, де наразі служить учасник слем-спільноти поет Ігор «Той Самий» Письменний. Не обійшлось без сюрпризів та загадкових анонімів.

Літературна редакторка «Люк» та поетка Ася Шевцова побувала на літслемі і поділилась враженнями.

Що відомо про літературний слем?

Літературний слем — не лише про мистецтво віршування, а й про перформанс, бо головна задача учасників — зачепити глядачів у залі. Тому в хід йшов різноманітний реквізит, костюми, серед інших учасників був анонім у масці під загадковим ніком Пан Інкогніто.

За правилами Вищої ліги літературного слему змагання проходять у кілька турів за олімпійською системою. Було по-всякому: злободенно, проникливо, нецензурно, іронічно, андерграундно — автори були дуже різнопланові у своїх виступах.  

slam_38

slam_40

slam_49

slam_52

slam_60

slam_64

slam_70

Отож, у фіналі були три учасники: Пан Інкогніто, чиє обличчя всі три тури ховала маска, Марк Синій, який не так давно, але досить упевнено влився у слемерську спільноту, і поет, діючий військовий Олександр Кудь, який раніше вже був переможцем і організатором літературних слемів, і цього вечора знову був у якості учасника.

Перемогу у весняній Вищій лізі літературного слему-2025 здобув Олександр Кудь, який тричі поспіль зривав джекпот (25 балів, найвища можлива оцінка). Коли Олександр виступав на біс, він прочитав вірш, який присвятив учасникам слем-спільноти, які загинули на війні, захищаючи Україну: Віктор «Хаджит» Щолоков, Олексій Івакін, Олексій Беспальцев.

літслем харків
Олександр Кудь

Читайте також:


Які сюпризи підготував цей Літслем?

Наприкінці вечора організатори літературного слему зізнались, що вони проводили соціальний експеримент, свідками якого стали всі присутні. Всупереч правилам літературного слему, один з учасників читав тексти не власного авторства, а згенеровані штучним інтелектом (ШІ), але це трималось в таємниці. 

Паном Інкогніто, який всі три тури читав вірші у масці, виявився актор Харківського академічного драматичного театру імені Квітки-Основ’яненка Віктор Єрмоленко. Саме він був тою самою «підставною особою», яка, на відміну від усіх інших учасників, читала тексти, написані ШІ. 

літслем харків
Пан Інкогніто (Віктор Єрмоленко)

Фактично і на попередній Прем’єр-лізі, і на цій Вищій лізі слему судді з числа глядачів «всліпу» оцінювали згенеровані ШІ тексти на тих же умовах, що й тексти, написані людьми, що брали участь у слемі. Метою організаторів літературного слему було подивитись, чи зможуть глядачі відрізнити тексти, написані ChatGPT від текстів, написаних живими людьми, чи зможе ШІ-згенерований текст зачепити глядачів настільки ж сильно, як і тексти учасників Вищої ліги.

«Якось ми з [поетом, співорганізатором літературного слему] Артемом Ельфом сиділи на кухні, і зайшла розмова про штучний інтелект, — розповідає Олександр Кудь. — Я тоді з темою ШІ був не дуже знайомий, але ми говорили про те, що не можна ігнорувати ШІ, який дедалі глибше входить в усі сфери життя. І ми почали фантазувати на цю тему, і подумали, що цікаво було б зробити такий дослід: згенерувати за допомогою ШІ вірші на основі текстів переможців минулих літературних слемів, і подивитись, як їх сприйме публіка. 

Так, це суперечило б правилам літературного слему, тож ми спершу не уявляли, як це реалізувати на практиці. Я навіть хотів вивести на сцену свою дружину [сміється]. Але потім ми познайомились із Віктором Єрмоленко, з’явилась ідея експерименту: Віктор — професійний актор, отже, завдяки харизмі, він будь-який текст, навіть не дуже зв’язний, зможе обіграти на публіку, подати його яскраво». 

літслем харків
Артем Ельф (ліворуч) та Олександр Кудь (праворуч)

Спочатку Віктора ввели на Прем’єр-лігу як анонімного учасника, аби подивитись, як далеко зайде цей експеримент. Дехто з глядачів здогадувався, що під маскою ховається актор, але про те, що тексти написав не він, а ChatGPT, не знав ніхто. Потім ця «темна конячка» пройшла до Вищої ліги. 

«Ми взяли тексти переможців минулих літературних слемів, “згодували” його ChatGPT і попросили його написати вірші на основі сукупності цих текстів, — каже Олександр. — Далеко не все, що видавав ШІ, нам подобалось, і ми неодноразово змушували його переписувати ці тексти. Але я не редагував тексти вручну, хіба що трохи скорочував деякі, я працював виключно з промптами і просив ChatGPT видозмінити текст тим чи іншим чином. І так аж поки нам не сподобалось». 

Олександр згадує, що був момент, коли доводилось міняти текст просто перед виступом, і Віктор читав свіжий переписаний від руки текст. Що найцікавіше — ці тексти сподобались і глядачам.

літслем харків

Ось як коментує свою участь в літслемі Віктор Єрмоленко:

«Найважчим було те, що на підготовку було обмаль часу. Зазвичай актори, коли готуються до виступу, намагаються відчути свій текст, певний час “живуть” із ним, а тут часу на занурення і підготовку майже не було, тому доводилось все схоплювати на льоту, це було і складно, і цікаво».

Попри те, що ШІ може вдало грати на розхожих прохідних образах і метафорах, заслужену перемогу отримали тексти, написані людиною, бо у текстах ChatGPT немає тої щирості і щемкості, яка є у віршах Саші Кудя. 

Як показує практика, поезія, написана ChatGPT, здатна дійти аж до фіналу Вищої ліги літературного слему, але все одно, людське слово і людський голос підкупають глядачів більше. Як на мене, це був дуже хороший пранк, який, щоправда, не зайшов надто далеко, але достатньо, щоб дати нам поживу для роздумів.

1190_litslamI_ai_

Текст — Ася Шевцова, редактура — Олександра Пономаренко, фотографії — Юрій Каплюченко, обкладинка і мем — Макс Бурєнок


«Люк» — це незалежне онлайн-медіа про Харків, яке висвітлює міські процеси та проблеми, стимулює до змін у місті та суспільстві, збирає на одному майданчику ком’юніті змінотворців та активних людей.

Ви можете робити свій щомісячний внесок у розвиток харківського медіа або зробити разовий донат на будь-яку суму. Дякуємо❤️

Разовий платіж
Місячна підписка
100 грн
250 грн
500 грн
Своя сума

Скасувати підписку можна написавши нам на пошту: lyuk.media@gmail.com

Поділитись в соц мережах
Підтримати люк