Весняна вища ліга літературного слему: людина проти ChatGPT. Репортаж від «Люк»
У суботу, 19 квітня, у культурно-громадському центрі DRUK відбулась Вища ліга літературного слему від LitSlamUA — остання в сезоні 2024-2025 року.
На заході звучала сучасна зухвала поезія, і половину зібраних коштів передали на збір для окремого батальйону 108 бригади ТрО, де наразі служить учасник слем-спільноти поет Ігор «Той Самий» Письменний. Не обійшлось без сюрпризів та загадкових анонімів.
Літературна редакторка «Люк» та поетка Ася Шевцова побувала на літслемі і поділилась враженнями.
Що відомо про літературний слем?
Літературний слем — не лише про мистецтво віршування, а й про перформанс, бо головна задача учасників — зачепити глядачів у залі. Тому в хід йшов різноманітний реквізит, костюми, серед інших учасників був анонім у масці під загадковим ніком Пан Інкогніто.
За правилами Вищої ліги літературного слему змагання проходять у кілька турів за олімпійською системою. Було по-всякому: злободенно, проникливо, нецензурно, іронічно, андерграундно — автори були дуже різнопланові у своїх виступах.
Отож, у фіналі були три учасники: Пан Інкогніто, чиє обличчя всі три тури ховала маска, Марк Синій, який не так давно, але досить упевнено влився у слемерську спільноту, і поет, діючий військовий Олександр Кудь, який раніше вже був переможцем і організатором літературних слемів, і цього вечора знову був у якості учасника.
Перемогу у весняній Вищій лізі літературного слему-2025 здобув Олександр Кудь, який тричі поспіль зривав джекпот (25 балів, найвища можлива оцінка). Коли Олександр виступав на біс, він прочитав вірш, який присвятив учасникам слем-спільноти, які загинули на війні, захищаючи Україну: Віктор «Хаджит» Щолоков, Олексій Івакін, Олексій Беспальцев.

Читайте також:
- Шортлист премії «Золотий Люк». Ви обираєте переможців
- Жіноче здоров’я, культура і андеграунд, простір для підлітків, спорт. Які харківські проєкти отримали дофінансування завдяки програмі від «Моє місто»
- Харків’яни створили сервіс на основі штучного інтелекту, який пише казки українською
Які сюпризи підготував цей Літслем?
Наприкінці вечора організатори літературного слему зізнались, що вони проводили соціальний експеримент, свідками якого стали всі присутні. Всупереч правилам літературного слему, один з учасників читав тексти не власного авторства, а згенеровані штучним інтелектом (ШІ), але це трималось в таємниці.
Паном Інкогніто, який всі три тури читав вірші у масці, виявився актор Харківського академічного драматичного театру імені Квітки-Основ’яненка Віктор Єрмоленко. Саме він був тою самою «підставною особою», яка, на відміну від усіх інших учасників, читала тексти, написані ШІ.

Фактично і на попередній Прем’єр-лізі, і на цій Вищій лізі слему судді з числа глядачів «всліпу» оцінювали згенеровані ШІ тексти на тих же умовах, що й тексти, написані людьми, що брали участь у слемі. Метою організаторів літературного слему було подивитись, чи зможуть глядачі відрізнити тексти, написані ChatGPT від текстів, написаних живими людьми, чи зможе ШІ-згенерований текст зачепити глядачів настільки ж сильно, як і тексти учасників Вищої ліги.
«Якось ми з [поетом, співорганізатором літературного слему] Артемом Ельфом сиділи на кухні, і зайшла розмова про штучний інтелект, — розповідає Олександр Кудь. — Я тоді з темою ШІ був не дуже знайомий, але ми говорили про те, що не можна ігнорувати ШІ, який дедалі глибше входить в усі сфери життя. І ми почали фантазувати на цю тему, і подумали, що цікаво було б зробити такий дослід: згенерувати за допомогою ШІ вірші на основі текстів переможців минулих літературних слемів, і подивитись, як їх сприйме публіка.
Так, це суперечило б правилам літературного слему, тож ми спершу не уявляли, як це реалізувати на практиці. Я навіть хотів вивести на сцену свою дружину [сміється]. Але потім ми познайомились із Віктором Єрмоленко, з’явилась ідея експерименту: Віктор — професійний актор, отже, завдяки харизмі, він будь-який текст, навіть не дуже зв’язний, зможе обіграти на публіку, подати його яскраво».

Спочатку Віктора ввели на Прем’єр-лігу як анонімного учасника, аби подивитись, як далеко зайде цей експеримент. Дехто з глядачів здогадувався, що під маскою ховається актор, але про те, що тексти написав не він, а ChatGPT, не знав ніхто. Потім ця «темна конячка» пройшла до Вищої ліги.
«Ми взяли тексти переможців минулих літературних слемів, “згодували” його ChatGPT і попросили його написати вірші на основі сукупності цих текстів, — каже Олександр. — Далеко не все, що видавав ШІ, нам подобалось, і ми неодноразово змушували його переписувати ці тексти. Але я не редагував тексти вручну, хіба що трохи скорочував деякі, я працював виключно з промптами і просив ChatGPT видозмінити текст тим чи іншим чином. І так аж поки нам не сподобалось».
Олександр згадує, що був момент, коли доводилось міняти текст просто перед виступом, і Віктор читав свіжий переписаний від руки текст. Що найцікавіше — ці тексти сподобались і глядачам.

Ось як коментує свою участь в літслемі Віктор Єрмоленко:
«Найважчим було те, що на підготовку було обмаль часу. Зазвичай актори, коли готуються до виступу, намагаються відчути свій текст, певний час “живуть” із ним, а тут часу на занурення і підготовку майже не було, тому доводилось все схоплювати на льоту, це було і складно, і цікаво».
Попри те, що ШІ може вдало грати на розхожих прохідних образах і метафорах, заслужену перемогу отримали тексти, написані людиною, бо у текстах ChatGPT немає тої щирості і щемкості, яка є у віршах Саші Кудя.
Як показує практика, поезія, написана ChatGPT, здатна дійти аж до фіналу Вищої ліги літературного слему, але все одно, людське слово і людський голос підкупають глядачів більше. Як на мене, це був дуже хороший пранк, який, щоправда, не зайшов надто далеко, але достатньо, щоб дати нам поживу для роздумів.

Текст — Ася Шевцова, редактура — Олександра Пономаренко, фотографії — Юрій Каплюченко, обкладинка і мем — Макс Бурєнок

Більше вас — сильніші ми, отакі от в нас вірші.
- доступ до закритого тг-каналу
- спойлер матеріалів
- передзамовлення друкованих випусків
- доступ до подкасту з коментарями новин
- запрошення на закриті офлайн події

Й самому каву попивати, Й улюблене медіа пригощати.
- доступ до закритого тг-каналу
- спойлер матеріалів
- передзамовлення друкованих випусків
- доступ до подкасту з коментарями новин
- запрошення на закриті офлайн події

На Люк — підпишись.
- доступ до закритого тг-каналу
- спойлер матеріалів
- передзамовлення друкованих випусків
- доступ до подкасту з коментарями новин
- запрошення на закриті офлайн події
- знижка на мерч 10%

Підписка ваша вкрай важлива, щоб жить у Харкові щасливо.
- доступ до закритого тг-каналу
- спойлер матеріалів
- участь в опитування від редакції
- передзамовлення друкованих випусків
- доступ до подкасту з коментарями новин
- запрошення на закриті офлайн події
- знижка на мерч 10%
- участь в щомісячних офлайн літучках
Скасувати підписку можна написавши нам на пошту: lyuk.media@gmail.com