Чому це важливо?
Організатори дискусії підкреслюють, що placemaking є одним із маркерів демократичних або ж тоталітарних суспільств.
«Підхід до створення публічних/громадських просторів у багатьох країнах світу за останні десятиліття зазнав істотних змін — витворилися нові механізми прийняття рішень і, навпаки, повернення до найбільш традиційних — із безпосереднім залученням громад до визначення того, що їм потрібно, — зазначають організатори.
Наприклад, у Нюрнберґу, місті-побратимові Харкова, при муніципалітеті існує Служба громадського простору, яка є своєрідним “регулювальником” між громадою, міським менеджментом та забудовниками, визначником критеріїв доцільності прийняття тих чи інших змін.
Справжні public places — це місця, де люди стають суспільством. У Харкові ж публічні простори часто видаються фіктивними. Несучи на собі тяглість радянської спадщини й тоталітарних підходів, багато з них досі не є придатними для того, щоб люди зустрічалися й говорили, проводили час».
«Деяким публічним просторам Харкова не вистачає таблички “більше трьох не збиратися”, — додає в коментарі «Люку» модераторка заходу Іванна Скиба-Якубова.
Вони тебе ніби виштовхують. Агресивністю звуку, нахабністю охорони (парки), відсутністю затінку (площі), відсутності себе самих (території навколо новобудов якого-небудь “Житлобуду”). А найбільше — відсутністю інтересу до того, що мені справді потрібно.
Рішення про міську забудову й “покращення” просто падають нам на голову, не дискутуючись. І часто ми обурюємось, але ковтаємо. Хочеться це хоча б трохи змінити».
Про що піде мова?
- Фахівці з Німеччини поділяться своїм досвідом: як працює служба, які принципи взаємодії між громадою/владою/забудовником, як формується запит, хто несе відповідальність, як вирішуються конфліктні ситуації. Також вони поділяться враженнями від забудови Харкова, спробують «відчитати» Харків як «текст».
- Харківська сторона говоритиме про те, як ці процеси влаштовані в Харкові і спробує ще раз накреслити способи того, як громада може залучатися до боротьби за свій простір.
Хто братиме участь?
Спікери:
- Андре Вінкель, прес-секретар служби громадського простору міста Нюрнберга
- Флоріан Хаггер, архітектор та дизайнер, Мюнхен
- Олег Дроздов, архітектор, засновник Харківської школи архітектури
- представник компанії-забудовника
Залучені експерти:
- Дмитро Булах, депутат харківської міськради
- Тетяна Гавриш, керуюча партнерка юридичної компанії ILF
Модераторки:
- Ірина Мацевко
- Іванна Скиба-Якубова
Дискусія відбудеться в п’ятницю, 8 жовтня, о 17:00 в Харківській школі архітектури (вул. Конторська, 5). Вхід за реєстрацією. Зареєструватись можна тут: https://bit.ly/3msUzdp
Подія є продовження циклу зустрічей УАЛ Харків «Актуально PRO» — в межах Тижнів Німеччини в Харкові, в партнерстві з Харківською школою архітектури, юридичною компанією ILF та агенцією Bagels & Letters.
«Люк» — це крафтове медіа про Харків і культуру. Щоб створювати новий контент і залишатися незалежними, нам доводиться докладати багато зусиль і часу. Ви можете робити свій щомісячний внесок у створення нашого медіа або підтримати нас будь-якою зручною для вас сумою.

