Лазерна стрілянина, зради та подорожі в часі. Театр «Нєфть» презентує виставу-антиутопію про апокаліптичне майбутнє у 2054 році
8, 9 і 10 жовтня в театрі «Нєфть» відбудеться прем’єра фантастичної вистави-антиутопії «Альтернатива» про апокаліптичне майбутнє у 2054 році, екологічні проблеми та культуру споживання.
«Люк» розпитав директорку театру «Нєфть» Тетяну Голубову та режисера вистави Артема Вусика про те, чим цікава «Альтернатива», які сенси закладали в неї та чому її варто подивитись.
Ідею вистави-антиутопії режисер Артем Вусик виношував декілька років. У липні провели кастинг, а в серпні почали активну роботу. Хоча сценарій, ідеї музики та сценографії були готові задовго до літа.
«Для мене вистава цінна тим, що, як і завжди в “Нєфті”, вона легко та ненав’язливо підіймає важливі (на думку нашої команди) соціальні питання, — розповідає директорка театру «Нєфть» Тетяна Голубова.
Але не дає готові відповіді, а змушує замислитися і зробити власні висновки стосовно проблем, які, можливо, раніше не потрапляли у поле зору.
Тобто ми мовою мистецтва комунікуємо з глядачами, намагаємося побудувати діалог».
Вистава «Альтернатива» має дві сюжетні лінії, що об’єднаний темою кризи і смерті.
«У центрі стоїть особистість художника, який перебуває у кризі, в моменті своєї особистої маленької смерті. При цьому ми не говоримо, що це крах, фаталізм, а скоріше — перехід на новий етап, — розповідає режисер вистави Артем Вусик.
Ми метафорично прирівнюємо це до колапсу планети. Говоримо, що людина живе не Землі дуже мало, планета буде жити і після неї. Тобто це тимчасова криза. Важкі часи планети, як і в контексті кризи головного героя, в його переоцінці цінностей і у відмові від своєї справи.
Тому у виставі ми прирівнюємо велике до маленького і говоримо, що незначного немає».
А що з сюжетом?
Під землею відчувається наростаюча хвиля вібрації. Кора тріскається й крізь кратери потроху просочується зелена димка. З цього моменту починається зворотний відлік, отруйний зелений газ вже скоро проникне в усі атоми атмосфери. Кожен, хто вдихає цей газ, помирає миттєво. Він проникає крізь будь-які матерії: землю, асфальт, воду, бетон, людські легені.
Тим часом в невеличкій квартирі на 502 поверсі Поет/Поетеса ще нічого не підозрює про кінець світу. Його/її душа страждає через емоційне вигорання та втрату сенсів своєї творчості. Він/вона вирішує більше не займатися поезією.
Газ продовжує заповнювати усю поверхню землі, вбиваючи цілі райони за декілька хвилин. Є місце, до якого газ добереться в останню чергу — це 502 поверх найвищого у місті хмарочоса, де живе Поет/Поетеса.
Мешканці будинку відчувають наближення апокаліпсису. У квартирі головного героя/героїні збираються його Сусід/Сусідка, Кіт/Кішка, найкраща Подруга і Бургомістр/Бургомістерка міста. Перебуваючи у занепокоєному стані, вони намагаються розібратися в причинах екологічної катастрофи, у своїх взаєминах та ролі мистецтва в їх житті, а газ тим часом підіймається все вище.
Починають розкриватися дивні шокуючі обставини. Купа сміття, яка вже давно стала невід’ємною частиною реальності, пронизує кожну річ в квартирі. Стіни, диван, килими — все зрослося з пластиком, поліетиленом, пенопластом.
Сміття так багато, що потроху воно перетворюється в самостійний Об’єкт, який потроху віднімає вільний простір людей. Цей Впливовий Об’єкт — породження людської недбалості, він і є керівником кінця світу. І за декілька хвилин до апокаліпсису він показує ознаки життя і починає з усіма говорити та погрожувати.
Цей фантасмагоричний калейдоскоп продовжує закручуватись у ще більш абсурдні обставини із лазерною стріляниною, зрадами друзів та подорожами у часі. Згодом сни, мрії, страхи, спогади стають єдиною реальністю і починають існувати в голові Поета/Поетеси одночасно. Карусель думок поглинає розум героя/героїні, змішуючи його з зеленим газом, який вже проник у легені…
Чим ще цікава вистава?
«Альтернатива» цікава кількома фактами:
1. Виставу можна подивитися у виконанні різних акторів та акторок.
«Режисер Артем Вусик створив дві акторські групи, які по черзі міняються, — розповідає Тетяна. — Сьогодні ви можете подивитися виставу у виконанні однієї команди, а завтра той же самий сюжет ви побачите вже з іншими акторами/акторками.
У першому варіанті Поета грає чоловік, сусідку звати Ельвіра, в квартирі живе Кішечка, бургомістр h — теж чоловік. У іншому (альтернативному) акторському складі Поета змінює Поетеса, Кішку — Кіт, сусіда Альберта — сусідка Альбіна тощо».
«Зі зміною статі змінюється ще внутрішні історії, контексти і взаємини між героями. Тому це один погляд на одну і ту ж історію з двох ракурсів», — додає Артем.
2. Сценографія створена із вторсировини.
«Сценографія повністю створена із відсортованих відходів, які протягом тривалого часу збирав Артем спочатку в себе вдома, потім у театральному гаражі. І все одно вторсировини не вистачило і ми збирали матеріал для сценографії всією командою вистави», — пояснює директорка театру.
3. Усі костюми куплені в секонд-хендах.
«Це передає ідею вистави про свідоме споживання та надання речам другого життя, — розповідає Тетяна. — До речі, костюмерів у виставі теж двоє — для однієї акторської команди костюми робила Поліна Полікарпова, для іншої — Саша Шай».
4. Усю музику спеціально створювали Стас Кононов та Олег Каданов.
Під час вистави гратиме жива музика, яку виконує Стас Кононов на гітарі та синтезаторі. Буде панк, синті-поп, гітарна лірика та ембієнт.
5. Під час вистави з’являтимуться анімовані проєкції, які з літа розробляє команда Гліба Ковальова.
Перші покази вистави «Альтернатива» відбудуться 8, 9 і 10 жовтня о 18:00 та о 20:00 в театрі «Нєфть» (вул. Маршала Бажанова, 21/23). Вартість квитка — 350 гривень. Купити квитки можна тут.
«Люк» — це крафтове медіа про Харків і культуру. Щоб створювати новий контент і залишатися незалежними, нам доводиться докладати багато зусиль і часу. Ви можете робити свій щомісячний внесок у створення нашого медіа або підтримати нас будь-якою зручною для вас сумою.