Головна » Місто » NFT для перемоги. Як харків’яни допомагають армії творчістю
…

NFT для перемоги. Як харків’яни допомагають армії творчістю

Час прочитання: 6 хв

Харківські архітектори з Ponomarenko Bureau розробили благодійний проєкт UkrArt NFT, до якого вже долучилося близько 120 авторів та авторок з різних міст України та з-за кордону.

«Люк» розповідає, як, малюючи тризуби, художники та художниці наближають перемогу.

Володимир Пономаренко та Юрій Пархоменко — архітектори Ponomarenko Bureau

До повномасштабного вторгнення Росії вони розробляли проєкти барів та кав’ярень у Харкові. Серед них — «Сідерія», «Чорний», Twinkle, Black & Milk, 23А. 

Два роки поспіль номінувалися на проєкт року за версією ArchDaily, отримали нагороду від всеукраїнського конкурсу дизайну інтер’єрів житлових і громадських приміщень ArtSpace та увійшли в шорт-лист архітектурного конкурсу «Інтер’єру року».

Проте після 24 лютого життя Вови та Юри, як і більшості з нас, докорінно змінилося.

«Ми зрозуміли, що маємо робити саме те, що вміємо, і будь-якими методами допомагати країні перемогти, — розповідає Володимир Пономаренко. — Своїм фокусом обрали креативний фронт — те, що нам вдається найкраще. Ми об’єднали арт-воїнів з їх арт-зброєю».

Володимир Пономаренко

Саме так виникла ідея проєкту UkrArt NFT. Концепція з’явилася швидко: обрали універсальний візуальний знак — тризуб, розробили шаблони і дали художникам та художницям можливість створювати свої варіанти. 

«Таким чином конвертуємо ідеї в допомогу», — пояснює Юрій Пархоменко

Юрій Пархоменко

Роботи різних авторів, які об’єднані спільною візуальною ідеєю, перетворюють на NFT, а всі кошти, що отримуватимуть з продажів токенів, спрямовуватимуть на волонтерство.  

«До того, як створити цей проєкт, ми мали дуже базове поняття про NFT. Тобто, насправді, йшли в невідомість, — каже Володимир. — Тому шукали людей, які могли б допомогти розібратися та пояснити, як це працює.

З сайтом нам допоміг Владислав Орлов з Bachoo Design Studio, з брендінгом — Ліза Піксель. Христина Дворецька допомогла нам набрати авдиторію, Ліка Юрченко відкрила нам море NFT».

Сто тризубів

До UkrArt NFT долучилися вже 120 учасників та учасниць. Це ілюстратори, дизайнери та художники як з України, так і з-за кордону — з Великобританії, Італії, Туреччини, Білорусі. 

У проєкту є англомовний сайт, профілі на NFT-майданчиках Opensea та Discord. Поділитися своїм артом може будь-хто. На сайті є опис та шаблони для завантаження, завдяки яким художник або художниця може зорієнтуватися, як має виглядати робота, щоб її додали у віртуальну колекцію на майданчиках для продажу. 

Зараз у віртуальній колекції рівно 100 робіт — креативних варіацій на основі тризуба у різних техніках, в тому числі тривимірні роботи. 

Наприклад, серія артів Наталії Солодовнікової — це поєднання фотографій із зображенням тризуба. На знімках — мирний Харків: міські пейзажі, архітектура, художня майстерня, кішка, а під кожним кадром підпис із числом: 536, 176, 62, 9… днів до війни в місті. 

«Ми мали неймовірне життя, не здогадуючись, що його так скоро забере війна. Але це не зломило нас. І хоча неможливо повернути минуле, ми вже почали відбудовувати своє захоплююче майбутнє», — описує свою роботу авторка.

TRYZYB#36-44
До того, як почалася війна
Наталія Солодовнікова
Харків, Україна

Київський художник Микита Шклярук присвятив свій арт українцям, які змушені були тікати від війни. У перші дні повномасштабного вторгнення він працював волонтером на львівському вокзалі і бачив шалену кількість людей, які покинули свої домівки.  

«Люди, як скло, — дуже крихкі, і я хотів зобразити, як українці тікають від війни і змінюють свою текстуру з матової на скляну, показуючи їхню внутрішню напругу та ризик», — говорить Микита. 

TRYZYB#87
Біженці
Микита Шклярук
Київ, Україна

Ще одна робота — тривимірний тризуб, що складається з динамічних символів, присвячена кібер-воїнам. Її автор — черкаський художник Владислав Паламаренко. 

«Поки озброєні воїни боряться на передовій кібер-сили реалізували унікальну стратегію в кіберпросторі, щоб створити армію професіоналів з кібербезпеки для атаки на військові об’єкти та об’єкти критичної інфраструктури в Росії», — йдеться в описі до арту.

TRYZYB#26
Кібер-воїни
Владислав Паламаренко
Черкаси, Україна

Авторка іншого NFT-арту, дизайнерка Катерина Дрозд ділиться, що під час роботи над проєктом з новою силою полюбила тризуб.

«Його прекрасну форму можна переосмислювати нескінченно. У мене вийшла така жива структура, яка схожа на обличчя розлюченого звіра», — пояснює вона. 

Авторка каже, що для неї події 24 лютого розподілили реальність на чорне і біле та дали чітке розуміння того, хто такий ворог, а хто — союзник.

«Такі проєкти дуже важливі. Зараз необхідно постійно тримати увагу закордонної спільноти на кошмарних подіях в Україні. Тим паче від підтримки заходу і залежить швидкість нашої перемоги над рашистами», — говорить Катерина.


TRYZYB#47
Смерть ворогам!
Катя Дрозд
Харків (Бахмут), Україна

Цей наратив передає і робота Микити Швеця, який пояснює, що долучився до проєту, щоб протистояти ворогу у цифровому світі. У своїй роботі він чотирнадцятьма мовами закликає Росію припинити війну.

«У цей скрутний час вирішив акцентувати увагу на проблемі, а не дизайні. Закликаю увесь світ допомогти зупинити війну в Україні», — говорить художник. 

TRYZYB#71
росія зупини війну в Україні
Микита Швець
Харків, Україна

У колекції також є спроби переосмислювати інші впізнавані символи української культури, поєднуючи їх із тризубом. Наприклад, художниця Владлена Павленко у своїй роботі використала елементи Петриківського розпису.

«Бажаю, щоб кожен, дивлячись на цю картину, відчув любов до України та її багатої культури, — коментує художниця. 

Я показала український герб у квітах, які пофарбовані в жовто-блакитний колір (кольори прапора України). 

Таким чином я хотіла нагадати, що Україна є незалежною державою і українці завжди будуть мати свободу в мистецтві». 

TRYZYB#56, 57
Квіти незалежності
Владлена Павленко
Лодзь, Польша

Спільнота важливіша за арт

Засновники проєкту вважають, що від креативності самого NFT-арту мало що залежить. Найбільшу вагу має спільнота проєкту та «інформаційний шум» навколо — саме це формує ціну на NFT. Йдеться не тільки про художню цінність, але й про потенціал, який матиме ця інвестиція для покупця. 

«Чим більша спільнота у цього проєкту, тим більша його цінність, а зображення є просто токеном, — пояснюють Вова та Юра. — По суті, це як супердорогі невідомі картини, які продаються за мільярди і стають просто активом тієї людини, яка це купує. А NFT працює так само тільки у віртуальному світі».

TRYZYB#78
Мій Ха: Палац праці
Катерина Коваль
Харків, Україна

Щоб збільшувати ком’юніті навколо проєкту, UkrArt активно використовують соцмережі: Instagram та Twitter, роблять спільні публікації з авторами, ведуть комунікацію з профільними акаунтами про NFT. 

Також планують працювати і в TikTok: викладати роботи художників, супроводжуючи їх аудіоповідомленнями від авторів. А згодом — комунікувати з українськими та закордонними медіа для популяризації. 

«Я знайшов для себе подібність із запуском якогось нового артиста, у якого виходить новий альбом, — каже Вова Пономаренко. — До моменту релізу потрібно все дуже чітко підготувати. Кожен гравець має стояти на своїй позиції і в потрібний момент активізуватися, щоб проєкт відбувся». 

TRYZYB#62
Ось чому ми маємо два флаги
Ірина Гарькавець
Харків, Україна

Саме тому повноцінно запустити проєкт планують з початку літа. Тоді ж налагодять співпрацю з конкретними благодійними фондами, яким передаватимуть кошти від продажу NFT зображень. Планують скеровувати допомогу на волонтерські потреби.

***

Зараз роботу над проєктом Вова та Юра поєднують з основною діяльністю в архітектурному бюро. 

Також разом із партнерами — Drozdov & Partners та Replus bureau — перетворюють спортзали та актові зали на більш комфортне тимчасове житло для внутрішньо переміщених осіб у межах соціального проєкту «Прихисток». 

Водночас запрошують до команди UkrArt волонтерів та волонтерок, які зможуть допомагати з реалізацією проєкту, менеджментом та просуванням на NFT-майданчиках. 

«Ми не воїни, але така креативна армія. Ми вміємо створювати і таким способом ми можемо допомагати», — пояснює Юра Пархоменко. 

TRYZYB#32
Юрій Пархоменко 
Привид Києва
Харків, Україна

Засновники сподіваються, що проєкт житиме і після завершення війни, а згодом, після перемоги, в мирному Харкові вдасться організувати офлайн-виставку робіт з колекції UkrArt.

  • Щоб долучитися до проєкту UkrArt NFT, потрібно завантажити шаблони з базовими ракурсами тризубів та 3D-моделлю, створити власний арт та надіслати засновникам проєкту через в Інстаграм.

Олена Високолян


«Люк» — це крафтове медіа про Харків і культуру. Щоб створювати новий контент і залишатися незалежними, нам доводиться докладати багато зусиль і часу. Ви можете робити свій щомісячний внесок у створення нашого медіа або підтримати нас будь-якою зручною для вас сумою.

Це зображення має порожній атрибут alt; ім'я файлу ptrn-1024x235.png
Це зображення має порожній атрибут alt; ім'я файлу image.png

«Люк» — це незалежне онлайн-медіа про Харків, яке висвітлює міські процеси та проблеми, стимулює до змін у місті та суспільстві, збирає на одному майданчику ком’юніті змінотворців та активних людей.

Якщо ви хочете підтримати «Люк» та виготовлення якісного медіа-контенту, ви можете оформити щомісячну підписку або закинути донат разово будь-якою зручною для вас сумою.

ПІДТРИМАТИ ЛЮК

Поділитись в соц мережах
Підтримати люк