Головна » Місто » Харківська міськрада освоїла 200 мільйонів гривень під час війни на розширення вулиці Весніна і знищення трамваю, — ХАЦ
…

Харківська міськрада освоїла 200 мільйонів гривень під час війни на розширення вулиці Весніна і знищення трамваю, — ХАЦ

Час прочитання: 3 хв

Харківський антикорупційний центр опублікував розслідування стосовно розширення вулиці Весніна і знищення трамваю №26, за який боролись активісти

За данними ХАЦ, цей суперечливий проєкт коштував місту понад 200 мільйонів гривень. 

«Люк» наводить основні тези розслідування.

Що обіцяла міськрада?

Вперше про розширення проїжджої частини вулиці Весніна та Журавлівського узвозу міський голова Ігор Терехов заговорив у січні-лютому 2021 року.

Доцільність розширення вулиці Весніна Терехов аргументував тим, «щоб люди могли зручно добиратися до центральної частини міста і назад», а також будівництвом нової дороги через ринок «Барабашово» та спорудженням віадуку біля метро «Київська».

Ділянка, на якій провели реконструкцію Фото: скрін з Google-карти

Через Журавлівський узвіз та вулицю Весніна прямував трамвай №26, що зв’язував віддалений Індустріальний район міста, проходячи через більшу частину Салтівки, та парк Горького. Цей маршрут не дублюється метро. 

З системи публічних закупівель ProZorro стало відомо, що розробка проєктів розширення проїжджої частини обійдеться в 4,5 млн грн. Про повне знищення трамваю на Весніна чиновники міськради тоді на говорили. 

Восени 2021 року міськрада взялася за реалізацію проєкту.

Як зник трамвай?

Після початку повномасштабного вторгнення РФ в Україну міська влада в Харкові повністю прибрала трамвай.

Харківська міська рада тоді підтвердила, що трамвай на Весніна демонтується повністю, а не частково, як обіцяла раніше. Чиновники аргументували це тим, що російські окупанти зруйнували трамвайне депо та інфраструктуру, яка забезпечувала роботу трамваїв.

Фото знищеного трамваю. Джерело: Фейсбук-сторінка речника Харківської міськради Юрія Сідоренка

Трамвай у мерії планували замінити електробусами, бо це, за словами Терехова, заощадить та розвантажить трафік для авто.

Жодних змін до генерального плану при цьому не вносили, наголошують у ХАЦ.

Скільки коштувало розширення Весніна?

Розширення лише вулиці Весніна (без Журавлівського узвозу) вже обійшлося бюджету Харкова у 232 мільйони гривень, зазначають в ХАЦ. 

Саме на таку суму було укладено договори з підрядниками. Перекладанням дорожнього покриття та тротуарів займався головний підрядник міськради — ПАТ «Трест Житлобуд-1». Кінцевим бенефіціарним власником цієї компанії є член виконкому Харківської міськради Олександр Харченко.

16 вересня 2021-го Управління з будівництва, ремонту та реконструкції Харківської міськради уклало перший договір щодо розширення проїжджої частини по вулиці Весніна на 81,2 млн грн із турецьким «Блек Сі Консорціум». Партнером компанії в Україні зазначалась група Олександра Ярославського DCH.

В листопаді 2021-го стало відомо, що розширення вулиці Весніна на ділянці від Сумської до Пушкінської коштуватиме не менше 200 млн грн, бо планували ще укласти договір на 127 млн грн щодо реконструкції вулиці Весніна на ділянці від вулиці Алчевських до Пушкінської. Для цього планували знести 59 дерев.

Інфографіка витрат від ХАЦ

Розширення вулиці Весніна в документах міськради назвали поточним ремонтом. ХАЦ зазначає, що це порушення законодавства, оскільки фактично зробили реконструкцію вулиці, її капітальний ремонт.

На питання ХАЦ, чому саме ПАТ«Трест Житлобуд-1» обрали як підрядників, в міськраді пообіцяли відповісти тільки після скасування воєнного стану в країні.

«Хоча чиновникам варто було б пояснити нагальність проведення робіт під час воєнних дій. 12 вересня вдень був обстріл вулиці Весніна, зокрема, техніки ПАТ «Трест Житлобуд-1». Внаслідок цього загинула одна людина», — зазначають ХАЦ. 

Начальник Харківського обласного управління поліції Володимир Тимошко розповів, що загиблий був з числа тих, хто виконував ремонт вулиці Весніна.

***

У ХАЦ підсумовують:

«Ліквідація трамваю з вулиці Весніна було спірним рішенням, адже далеко не факт, що це вирішить проблему автомобільних заторів в цьому місці. 

Крім того, це розширення планувалось в комплексі з будівництвом віадуку, багаторівневої транспортної розв’язки біля станції метро “Київська” та будівництвом дороги через ринок “Барабашово”. Зараз, під час повномасштабної війни, навряд чи будівництво віадуку та розв’язки є у планах міської влади.

В результаті ми маємо сумнівні, з точки зору як закону, так і доцільності, витрати на суму понад 200 мільйонів гривень, які перерахували підряднику ПАТ “Трест Житлобуд-1”».

Обкладинка — Катерина Дрозд


Читайте також:


«Люк» — це незалежне медіа про Харків і культуру. Ви можете робити свій щомісячний внесок у створення нашого медіа або підтримати нас будь-якою зручною для вас сумою.

Поділитись в соц мережах
Підтримати люк