Головна » Місто » Боротьба за трамвай. Харків’яни подали до суду на міську раду за знищення трамваю №26
…

Боротьба за трамвай. Харків’яни подали до суду на міську раду за знищення трамваю №26

Час прочитання: 5 хв

Представники ініціативної групи «За трамвай на Весніна» подали позов до суду на Харківську міську раду. Приводом стало розширення вулиці Весніна у 2021-2022 роках, яке обійшлося бюджету Харкова у понад 200 мільйонів гривень та призвело до знищення трамваю №26. 

В документах міськради розширення Весніна назвали «поточним ремонтом». Харківські активісти вважають це реконструкцією, яку заборонено проводити під час воєнного стану.

«Люк» поговорив із позивачем, засновником групи «За трамвай на Весніна» Павлом Храмовим та його адвокатом Андрієм Коломійцевим про цю ситуацію.

Суть позову

21 квітня юрист Андрій Коломійцев подав позов на Харківську міську раду в інтересах харківського активіста, засновника ініціативної групи «За трамвай на Весніна» Павла Храмова.

Причина позову — демонтаж трамвайної гілки №26 та низка інших порушень, які допустила харківська міськрада під час розширення вулиці Весніна у 2021-2022 роках.

«Основна причина — демонтаж трамвайної гілки. Без цього чинника навряд чи б ми займались цим, — каже «Люку» Павло Храмов. 

Юридично ми можемо зачепитись за формальні порушення. Декілька тендерів на поточний ремонт, який насправді є реконструкцією — це ключ. Є указ: на реконструкцію не можна витрачати гроші під час воєнного стану. Ми маємо відповідь від Казначейства та транзакції, які доводять, що кошти виділялись на “поточний ремонт”. Очевидне порушення!

Друга причина — витрата великих нецільових коштів [згідно розслідування Харківського антикорупційного центру, на розширення вулиці Весніна міськрада витратила більше 200 мільйонів гривень, — «Люк»] на три місяці бойових дій. Без належного обговорення з громадою. Я б навіть сказав — всупереч громадській позиції. 

Вони [представники Харківської міської ради, на чолі з міським головою Ігорем Тереховим та віце-мером Євгеном Водовозовим] використовували закриту процедуру закупівель, обґрунтовуючи це тим, що триває війна. Хоча очевидно, що цю процедуру Кабінет Міністрів запустив для покращення обороноздатності, а не для реконструкцій. Це ж абсурд!»

Трамвай

Про некоректність назви «поточний ремонт»

За словами Андрія Коломійцева, розширення вулиці Весніна змінює генеральний план міста. Тому називати це «поточним ремонтом» не коректно: «Ремонт не може передбачати настільки суттєві зміни: демонтаж комунікацій, трамвайних рейок тощо».

Павло Храмов каже, що загальний обсяг проведених робіт на вулиці Весніна у 2022 році підпадає під визначення «реконструкції» відповідно до державної будівельної норми А.2.2-3:2014 «Склад та зміст проектної документації на будівництво»:

«Реконструкція — перебудова введеного в експлуатацію в установленому порядку об’єкта будівництва, що передбачає зміну його геометричних розмірів та/або функціонального призначення, внаслідок чого відбувається зміна основних техніко-економічних показників (кількість продукції, потужність тощо), забезпечується удосконалення виробництва, підвищення його техніко-економічного рівня та якості продукції, що виготовляється, поліпшення умов експлуатації та якості послуг».

Саме тому, за словами позивачів, проведення реконструкції без розроблення та затвердження проєктної документації, погодження цільового виділення коштів неправомірне.

Смерть під час розширення вулиці Весніна

12 вересня 2022 року росіяни обстріляли вулицю Весніна, зруйнували будівлю Слідчого управління поліції. Також постраждала техніка ПАТ «Трест Житлобуд-1», підрядника міськради, який займався перекладанням дорожного покриття та тротуарів в межах «поточного ремонту». В результаті обстрілу загинула одна людина. Начальник Харківського обласного управління поліції Володимир Тимошко розповів, що загиблий був з числа тих, хто виконував ремонт вулиці Весніна.

«Щодо смерті робітника, то це не предмет нашого позову наразі. Однак особисто мені відомо, що вони щось там поміняли заднім числом, щоб неможливо було довести, що він знаходився саме на робочому місці», — зазначає Храмов.

«Це питання взагалі найболючіше, бо трамваї і дороги – це гроші та зручність життя, а у одного українця життя було відібрано, — каже «Люку» Андрій Коломійцев.

І це відбулося просто тому, що міській владі конче було потрібно під шумок знищити трамвай та витратити гроші. Щодо відповідальності, то дуже боюся, що на тлі тисяч злочинів, що коїть Московія, цей злочин пройде непомітним».

Трамвай

Про діалог з міськрадою

Взимку 2021 року Ігор Терехов вперше повідомив про плани розширити проїжджу частину вулиці Весніна та Журавлівського узвозу. Вже тоді аргументи міського голови («щоб люди могли зручно добиратися до центральної частини міста і назад», про доцільність будівництва нової дороги через ринок «Барабашово» та спорудження віадуку біля метро «Київська») зацікавили містян.

«У 2021 році діалог з міською радою ще був, але виконком вів його із апломбом всезнаючих спеціалістів, жодних розрахунків не надавав, — згадує Андрій Коломійцев.

[Зараз] Міськрада взагалі не хоче нічого пояснювати, робить все, щоб не надати документи по цій реконструкції. Крім того, ще є питання про те, чого у 2021 році грошей на це не було, а у 2022-му вони з’явилися. Як це місто так змогло раптово розбагатіти? В чому була така необхідність робити це саме під час війни?» 

Трамвай

Трамвай

Демонтаж трамвайної колії на Весніна, 2022 рік. Джерело: «За трамвай на Весніна»

Павло Храмов зазначає, що можливості для діалогу вичерпані:

«Коли ти ходив до муніципалітету і тобі, дивлячись в очі, божились, що буде реверсивний рух [можливість руху по одній колії в обох напрямках], а потім ще й по вулиці Новій пустять другу колію, а вже через декілька місяців просто прибрали все, ігноруючи наші публічні звернення — це залишає дуже мало можливостей для компромісу.

Ми втомились писати запити, бо на всі серйозні запитання, де прийдеться відповідати за слова, вони просто посилаються на війну».

Вимоги позивачів та прогноз щодо повернення трамваю №26

Позивачі вимагають визнати незаконними дії Харківської міської ради та повернути вулицю в той стан, що був до 2021 року. 

«Міська влада має виконувати вимоги закону, у своїй діяльності дотримуватись генерального плану та розвивати трамвай, бо Європа — це континент громадського транспорту. Зроблена “пляшкова горловина” [найвужчі ділянки проїжджої частини з низькою пропускною здатністю] не надасть жодних переваг для транспорту, а зробить затори ще більшими», — каже Коломійцев.

Трамвай

Трамвай

Вулиця Весніна до розширення, 2021 рік. Фото: Павло Храмов

Павло Храмов запевняє, що громадяни мають ходити до суду і відстоювати свої права на комфортний міський простір.

«Так, я дійсно хочу трамвай на Весніна, але це не просто побажання — це вимога закону. Не можна порушувати закон, а потім обґрунтовувати доцільністю. 

Крім того, у нас немає інших опцій. Наразі Журавлівський узвіз — це єдиний шлях для трамвая в Нагірний центр. Такий у нас рельєф. Декілька кілометрів на північ та південніше немає де заїхати ще трамваю. Тому, рано чи пізно, він туди повернеться. 

Як бонус — муніципалітет якось неоднозначно дивиться вже на 12 трамвай. Можливо, суд трохи схамене їх трохи».

Про подібний позов на міськраду

Нагадаємо, у лютому 2022 року харків’янка Ірина Кравченко також подала позов до суду на Харківську міськраду через ситуацію навколо демонтажу трамвайної колії №26 на вулиці Весніна. За словами Кравченко, їй відмовили надати інформацію про походження грошей на демонтаж, попри те, що ці дані мають бути у публічному доступі.

«Це стосується не тільки теми знищення 26-го трамваю або перебудування вулиці Весніна. Це стосується наших відносин з харківською владою, нашого життя у місті взагалі, — пояснює «Люку» Кравченко.

Якщо немає діалогу [з міською владою], якщо чиновники не відповідають по телефону, письмово, жодним чином не можна отримати інформацію — то вони можуть робити будь-що. І трамвайні колії зносити, і тварин та дерева знищувати, і красти».

20 березня суд задовольнив позов харків’янки і визнав протиправними відмови міської ради у доступі до публічної інформації. На це представники міськради подали апеляційну скаргу. Склад суду ще не призначили, і сама скарга позивачці ще не надходила.

Олександра Пономаренко, фотографії — Павло Храмов, обкладинка та ілюстрації — Катерина Дрозд


Читайте також:

«Люк» — це незалежне онлайн-медіа про Харків, яке висвітлює міські процеси та проблеми, стимулює до змін у місті та суспільстві, збирає на одному майданчику ком’юніті змінотворців та активних людей.

Якщо ви хочете підтримати «Люк» та виготовлення якісного медіа-контенту, ви можете оформити щомісячну підписку або закинути донат разово будь-якою зручною для вас сумою.

ПІДТРИМАТИ ЛЮК

Поділитись в соц мережах
Підтримати люк