I’m Fine. Українські митці створили інсталяцію на фестивалі Burning Man 2024
Українські митці створили інсталяцію під назвою I’m Fine на фестивалі Burning Man 2024, який щорічно проходить у пустелі Блек-Рок, штат Невада, США. 32-метрова інсталяція складається з артефактів російсько-української війни.
«Люк» розповідає про це детальніше.
Що відомо про інсталяцію?
Ідея проєкту належить українському художнику Олексію Саю та засновнику медіа-проєкту Ukrainian Witness Віталію Дейнезі.
Іронічний мем «It’s Fine» надихнув Олексія на створення цієї інсталяції, яка відображає дуальність життя українців: те, що стало частиною повсякденності в умовах війни, і водночас рішучість зберігати силу і гідність.
«Усі ми в якийсь момент життя намагаємося приховати свої справжні почуття, щоб не обтяжувати інших або здаватися сильнішими, ніж ми є насправді. Цей мем дозволяє нам посміятися над собою та над тими складними ситуаціями, в яких ми опиняємося та йти далі, бути сміливими та почутими. За допомогою інсталяції, Сай розповідає історію про те, що “I’m Fine” означає для України сьогодні», — йдеться в пресрелізі.
Інсталяція створена з реальних артефактів війни, зібраних на деокупованих територіях: прострілені вуличні знаки, сонячні панелі, супутникові антени, знищені знаки назв міст і розбиті паркани. Вона була створена Олексієм Саєм та командою з 25 осіб, багато з яких воювали на фронті.
Читайте також:
- «Наш Формат» випустить книжку, засновану на щоденниках Максима Кривцова
- В «Манівець хабі» відкриється виставка робіт Дар’ї Платонової
Що кажуть про роботу творці?
Робота Олексія демонструє світу наслідки збройної агресії, яка призвела до руйнування понад 2024 культурних установ: бібліотек, театрів, мистецьких освітніх центрів, з яких 334 повністю знищені та не підлягають реконструкції. Художник сподівається, що завдяки масштабам інсталяції (32 метри завдовжки, 7 метрів заввишки, понад 10 тонн ваги) люди зможуть відчути весь масштаб людських історій, що стоять за цими знаками.
«Скульптура реальна,, так само як і війна. Я хочу, щоб аудиторія відчула себе ближчою до народу України, який постраждав, і зрозуміла, що ми боремося за власну культуру, за нашу ідентичність. Коли відвідувачі фестивалю будуть стояти поруч зі скульптурою, будуть фізично торкатися потрощених матеріалів, кульових отворів, уламків, то вони зможуть відчути масштаб і вплив війни – і це наша реальність», — сказав він.
Віталій Дейнега зазначив, що світу важливо знати про Україну не тільки в контексті війни, але і у інших сферах, де наша держава постійно розвивається.
«Україна здатна створювати багато в різних сферах — від мистецтва до технологій. Це сприяє розвитку емпатії, яка мотивує інших допомагати нам, оскільки люди краще розуміють наш біль через співпереживання та власний травматичний досвід. Коли це відбувається, їхня підтримка стає міцнішою і органічнішою, оскільки вона виходить не з почуття обов’язку чи провини, а з почуття любові і співпереживання — емоцій, що є універсальними для всіх, хоча їхній контекст і вираз можуть бути різними», — каже він.
Також на відкритті інсталяції виступить український військовий та музикант DJ Tapolsky (Анатолій Таполський). Він зіграє свій DJ-сет, який поєднує голоси українців, що відповідають на питання «Як ти?».
Ознайомитись з проєктом можна на сайті.
Що це за фестиваль?
Burning Man — це щорічний фестиваль, який проходить у пустелі Блек-Рок у штаті Невада, що базується на цінностях широкого самовираження, включеності та покладання на власні сили.
Україна має довгу історію взаємодії із фестивалем для демонстрації української творчості та посилення свого меседжу на глобальному рівні за допомогою культурно-релевантного способу. Минулого року інсталяція Олексія Сая «PHOENIX» стала першою українською скульптурою, яка взяла участь у традиційному спаленні фігур на фестивалі, для якого організатори щороку обирають п’ять робіт з понад сотні представлених на події.
Щорічно фестиваль Burning Man збирає близько 80 000 людей зі всього світу, на 7 днів у пустелі створюється місто Black Rock City. Цьогоріч фестиваль відбудеться з 25 серпня по 2 вересня.
Текст і обкладинка — Антон Малиновський