У Харкові горіла одна з найстаріших будівель історичного центру міста
22 квітня в історичному центрі Харкова почалася пожежа в одній з найстаріших будівель міста — колишньому торговому домі купців Тамбовцевих, що раніше постраждав від російських обстрілів у 2022 році. Вогнеборці ліквідували загоряння.
«Люк» розповідає, чому ця будівля є настільки важливою для Харкова.
Що відбулося?
Ввечері 22 квітня у Харкові загорілася триповерхова будівля на вулиці Квітки-Основ’яненка, 11. До місця оперативно прибули вісім відділень служби порятунку, які повністю погасили пожежу близько 21:00.
Площа пожежі склала близько 100 квадратних метрів, проте, на щастя, обійшлося без постраждалих. Про це відзвітувало на своїй Facebook-сторінці Головне управління ДСНС України у Харківській області.
Через російські обстріли центру Харкова у березні 2022 року будівля довго знаходилася в аварійному стані та була недіючою. Лише нещодавно харківська влада розпочала роботи з її консервації, але встигла звести лише зовнішнє риштування. Вчора, на момент прибуття вогнеборців, горіли дерев’яні конструкції перекриттів та простінків усередині будівлі. Причина виникнення пожежі досі встановлюється.
Читайте також:
- У центрі Харкова руйнується унікальний будинок у стилі модерн
- Для чого і як зберігати культурну спадщину? Тези з дискусії архітекторів
- Яким може бути Харків: чому збереження культурних пам’яток стало гострою проблемою для міста
Що це за будинок?
Пошкоджену будівлю звели близько 200 років тому на замовлення купця 2-ї гільдії Олексія Тамбовцева. Його перший поверх використовувався як торговельні приміщення, а другий був житловим. Дружина Тамбовцева була відомою у Харкові меценаткою, яка опікувалася потребами міських храмів. Вона офірувала чималі суми Успенському собору, Троїцькій, Мироносицькій та Благовіщенській церквам.
Будівля є пам’яткою архітектури місцевого значення. Достеменно встановити дату її побудови та ім’я архітектора наразі неможливо, проте цілком ймовірно, що її проєктував тодішній губернський архітектор Степан Чернишов, який звів розташовані через дорогу торгові ряди купчихи Горяїнової. Згодом вулицю, що раніше називалася Суддівською, почали називати Горяїновською. Саме так її позначено на старих мапах Харкова.
За радянських часів Горяїнівська встигла побувати і вулицею Драгоманова, і Уфимським провулком, поки у 1978 році її не перейменували на честь Григорія Квітки-Основ’яненка, харківського міського діяча та основоположника української драматургії.
Текст та обкладинка — Антон Алохінссон, фото Івана Пономаренка та ДСНС України