В Раді зареєстрували законопроєкт Зеленського щодо НАБУ та САП. Що в тексті?
Ввечері 24 липня у Верховній Раді зареєстрували законопроєкт №13533 від президента Володимира Зеленського, який стосується повноважень НАБУ та САП.
«Люк» розповідає детальніше.
Що про це відомо?
Відповідно до нового тексту закону, скасовано підпорядкування САП генеральному прокурору — вони звітуватимуть перед власним керівником та його заступниками.
СБУ матиме можливість перевіряти співробітників НАБУ, що мають допуск до державної таємниці, на предмет дій на користь РФ. Також таких працівників двічі на рік перевірятимуть на поліграфі.
Лабораторія законодавчих ініціатив (ЛЗІ) проаналізувала законопроєкт і зробила такі висновки:
- проєкт закону є компромісом у питанні збереження процесуальної незалежності САП, а також усіх прокурорів (за винятком окремих негативних інструментів). Ним скасовуються всі обмеження процесуальної незалежності САП, внесені Законом № 4555-ІХ.
- водночас проєкт посягає на інституційну незалежність (самостійність) НАБУ та САП шляхом впровадження постійних перевірок на поліграфі з боку СБУ або за методологією СБУ;
- підстави для проведення невідкладних обшуків (без ухвали слідчого судді) повертаються в первинну редакцію норми КПК України (з відповідною ухвалою).
- Водночас негативні положення щодо кадрових питань в прокуратурі не скасовуються, зазначають у ЛЗІ. Відповідно до проєкту закону, до прокуратури можна буде і надалі добирати людей поза конкурсом (всупереч стандартам ЄС) чи звільняти їх у разі ліквідації, реорганізації органу прокуратури (що суперечить Рішенню КСУ №-р11(ІІ)/2024).
Також зазначимо, що з новою редакцією законопроєкту, підозру керівнику Офісу президента та його заступникам може тепер вручити лише генеральний прокурор.
В НАБУ заявили, що цей законопроєкт «відновлює усі процесуальні повноваження та гарантії незалежності».

Читайте також:
- Верховна Рада ухвалила закон, що ліквідує незалежність НАБУ та САП
- Президент затвердив текст нового законопроєкту, який має гарантувати незалежність антикорупційних органів
Коли ВРУ голосуватиме за законопроєкт?
Наразі офіційно Верховна Рада на канікулах до 19 серпня. Однак президент може повернути Раду достроково.
Народний депутат Ярослав Железняк каже, що голосування відбудеться між 29 та 31 липня.
Що цьому передувало?
22 липня Верховна Рада підтримала законопроєкт №12414 у другому читанні 263-ма голосами.

В НАБУ та САП до цього виступили проти ухвалення цього законопроєкту, заявивши, що він фактично ліквідує незалежність цих організацій та підпорядкує їх Генеральному прокурору.
Зокрема, законопроєкт передбачає, що:
- Генеральний прокурор отримує доступ до всіх справ НАБУ або може надати такий доступ будь-якому іншому прокурору;
- Генеральний прокурор має право давати обов’язкові письмові вказівки детективам НАБУ і, в разі їх невиконання, змінювати підслідність, передаючи справу іншим органам;
- Генеральний прокурор може закрити розслідування на вимогу сторони захисту;
- Генеральний прокурор сам вирішує спори про підслідність;
- Генеральний прокурор самостійно підписує підозри топпосадовцям;
- керівник САП втрачає право входити до групи прокурорів — це вирішує тільки Генпрокурор.
«Фактично у разі ухвалення цього законопроєкту Керівник САП стає номінальною фігурою, а НАБУ втрачає незалежність і перетворюється на підрозділ Генпрокуратури», — йдеться в тексті НАБУ.
Пізніше ввечері президент України Володимир Зеленський підписав цей закон. Він вступив в дію 23 липня.
Країна відповіла на це рішення протестами. На вулиці вийшли тисячі людей по всій Україні. Протести триватимуть, поки питання не буде вирішено.
Текст і обкладинка — Антон Малиновський