Деякі депутати намагаються скасувати закон №12414. Що відомо?
Деякі народні депутати Верховної Ради намагаються скасувати новий закон №12414, що ліквідував незалежність НАБУ та САП.
«Люк» розповідає про це детальніше.
Що про це відомо?
Ще вчора ввечері, після того, як президент Володимир Зеленський підписав закон, нардеп Ярослав Железняк написав, що почав збір підписів на звернення до Конституційного Суду.
«Ну що, по факту єдине що зараз можна зробити щоб виправити ситуацію- це знести цей зашкварний закон у Конституційному Суді. Тим більше там стільки статей Регламенту було порушено під час його схвалення, що це достатньо реалістично. Тож починаємо підготовку та збір підписів на конституційне подання до Конституційного Суду. Потрібно буде 45-ть підписів депутатів…але думаю стільки ще поки в Раді знайдеться!» — написав він.
Також сьогодні народна депутатка Інна Совсун заявила, що подала на реєстрацію законопроєкт, аби скасувати «все, що вчора наголосували по НАБУ та САП».
«Якщо можна за день написати закон, який щось ламає, то за ніч можна написати закон, який все відновлює. Шансів небагато. Але не подати його не можна. Далі — суспільний тиск. Без нього нічого не буде. Глянемо, скільки депутатів підпише», — написала вона в Х.

Підприємець, публіцист і викладач Києво-Могилянської та Львівської бізнес-шкіл Валерій Пекар оголосив про збір підписів на зверненні до президента Володимира Зеленського та ВРУ з вимогою скасувати закон. Ми долучились, ви можете зробити це за посиланням.
Зазначимо, що в ЄС вже заявили про невдоволення прийняттям цього закону. Так, Організація економічного співробітництва та розвитку попередила Київ про те, що атака на антикорупційні органи негативно вплине на оборонні інвестиції в Україну та на фінансування відбудови.
«У разі якщо цей лист надійде до вас після підписання законопроєкту, ми закликаємо внести подальші законодавчі зміни для збереження незалежності спеціалізованих антикорупційних органів. Я наполегливо прошу розглянути це питання з максимальною серйозністю», — написала керівниця Антикорупційного відділу ОЕСР Джулія Фромгольц.
Що кажуть в НАБУ?
Сьогодні також відбулася зустріч Зеленського з представниками Генпрокуратури, НАБУ, САП, СБУ, НАЗК, МВС та ДБР. Після він заявив, що «чує, що каже суспільство».
В НАБУ після зустрічі сказали, що ухвалені напередодні законодавчі зміни суттєво обмежують незалежність НАБУ і САП.
«Відтепер НАБУ і САП позбавлені гарантій, які раніше дозволяли їм ефективно реалізовувати свої завдання та функції у протидії топкорупції. Для відновлення повноцінної та незалежної роботи необхідні чіткі й однозначні кроки на рівні закону, які повернуть скасовані парламентом гарантії.
Водночас НАБУ і САП підкреслюють свою відданість інтересам українського народу та продовжують працювати над збереженням професійної спроможності обох інституцій і результатів, досягнутих за роки їхньої діяльності», — йдеться в заяві.
Читайте також:
- Верховна Рада ухвалила закон, що ліквідує незалежність НАБУ та САП
- У Харкові відбудеться протест проти закону про ліквідацію незалежності НАБУ і САП
Що цьому передувало?
Вчора, 22 липня, Верховна Рада підтримала законопроєкт №12414 у другому читанні 263-ма голосами.

В НАБУ та САП до цього виступили проти ухвалення цього законопроєкту, заявивши, що він фактично ліквідує незалежність цих організацій та підпорядкує їх Генеральному прокурору.
Зокрема, законопроєкт передбачає, що:
- Генеральний прокурор отримує доступ до всіх справ НАБУ або може надати такий доступ будь-якому іншому прокурору;
- Генеральний прокурор має право давати обов’язкові письмові вказівки детективам НАБУ і, в разі їх невиконання, змінювати підслідність, передаючи справу іншим органам;
- Генеральний прокурор може закрити розслідування на вимогу сторони захисту;
- Генеральний прокурор сам вирішує спори про підслідність;
- Генеральний прокурор самостійно підписує підозри топпосадовцям;
- керівник САП втрачає право входити до групи прокурорів — це вирішує тільки Генпрокурор.
«Фактично у разі ухвалення цього законопроєкту Керівник САП стає номінальною фігурою, а НАБУ втрачає незалежність і перетворюється на підрозділ Генпрокуратури», — йдеться в тексті НАБУ.
Пізніше ввечері президент України Володимир Зеленський підписав цей закон. Він вступив в дію сьогодні, 23 липня.
Ще вчора в багатьох містах України пройшли протести проти цього закону. Сьогодні вони продовжаться. В Харкові громадяни збираються у Саду Шевченка біля метро «Університет» на 18:00.
Текст і обкладинка — Антон Малиновський