Втрачений роман Майка Йогансена «Югурта» перекладають українською
Останній роман Майка Йогансена «Югурта», що вважався втраченим, почали перекладати на українську з російськомовної чернетки 1936 року.
«Люк» з посиланням на «Укрінформ» розповідає детальніше.
Що про це відомо?
Старша наукова співробітниця Інституту літератури ім. Т. Г. Шевченка НАН України Ярина Цимбал розповіла, що «Югурта» — останній роман Йогансена з підзаголовком «Повість про старий Харків». Дослідники вважають, що твір надрукували, однак увесь наклад знищили, оригінальний рукопис українською було вилучено НКВС.
«Перша згадка про оригінальний текст мені трапилася у листі Смолича до Півторадні, він, відповідаючи, на якесь питання, стверджує, що друкував автобіографічний роман, у якому йдеться про гімназійні та університетські роки, у “Літературному журналі”, редактором якого був. І довгий час це взагалі була єдина згадка.
І маємо протокол допиту Йогансена, в якому він говорить, що в “Літературному журналі” №1 за 1936 рік надрукована моя повість “Югурта”, і “у цій повісті я описував старий Харків, приблизно посередині роману я у законспірованому вигляді виклав пародію на радянський суд — по суті, фашистська агітація”», — цитує протокол Цимбал.
Однак у числі журналу того року вийшов лише вірш Йогансена. На думку Цимбал, це число просто передрукували, прибравши звідти роман.
З української роман перекладав російський перекладач польського походження Павло Зенкевич. У чорновому рукописі є зноски на полях та закреслення. Наразі йде робота з перекладу цього тексту української, готова приблизно сьома частина. Коли переклад завершать повністю — невідомо.
Хто такий Майк Йогансен?
Майк Йогансен – письменник доби «Розстріляного відродження», перекладач, літературний критик, сценарист, мовознавець; народився та працював у Харкові. Перші вірші написав німецькою, пізніше «почав писати вірші українською мовою і знайшов, що вони виходять природніше».
За його життя вийшло вісім поетичних книжок та дві збірки кращих віршів, десять книг прози, чотири книжки для дітей, дві монографії з літературознавства.
У 1937 році Йогансена заарештували та розстріляли.
Текст і обкладинка — Антон Малиновський