Терехова просять провести громадські слухання щодо нової дати Дня міста
Проєкт «Деколонізація. Україна» направив звернення до харківського міського голови Ігоря Терехова щодо зміни дати святкування Дня міста.
«Люк» розповідає детальніше.
Що сталося?
22 вересня проєкт «Деколонізація. Україна» опублікував допис, де пояснює, чому День міста 23 серпня — є посткомуністичною датою. По-перше, з 1987 по 1997 роки це свято відзначали 20 вересня, що суперечить заявам про «традиційність дати». По-друге, 23 серпня навіть не є днем визволення Харкова від німецьких загарбників, як люблять затверджувати.
«Фактично, в цей день червоноармійці встановили над Держпромом комуністичний прапор, а саме “звільнення” відбулося 29 серпня. 23 серпня — це Європейський день пам’яті жертв сталінізму та нацизму. Виходить, ми святкуємо перемогу сталінізму, чи не так? Наразі, святкуючи 23 серпня, ми залишаємося (і бетонуємо це) у парадигмі “совка”. Чи не з його прямим нащадком ми зараз боремося?» — йдеться в дописі.
У зв’язку з цим, вони надіслали звернення до харківського міського голови Ігоря Терехова з проханням провести громадські слухання щодо визначення нової дати Дня міста Харкова.
Читайте також:
- Про святкування Дня міста у Харкові. Розвінчуємо міти про 23 серпня
- Діна Чмуж: чи варто нам святкувати День міста 23 серпня?
Коли ще можна святкувати день Харкова?
Є кілька варіантів. Патріотична спільнота з «Харківської топонімічної групи» неодноразово обговорювала можливість святкувати 28 лютого як новий «день звільнення» — вже від росіян. Саме цього дня на самому початку повномасштабного вторгнення Сили оборони України знищили російських солдатів, що прорвалися у Харків.
Деякі представники активної громадськості розглядають повернення до 20 вересня — тоді, на відміну від лютого, тепла погода дозволятиме проводити святкування просто неба. Краєзнавець Андрій Парамонов натомість пропонує сфокусуватися на образі Харкова як козацької фортеці, безумовної «столиці» Слобідської України:
«15 серпня, Україна святкує Успіння Пресвятої Богородиці. Для Харкова це важливіше свято, ніж для будь-якого іншого міста країни, оскільки головним храмом у нас з самого початку побудови фортеці був саме Успенський собор. А значить, за традицією ми маємо відмічати день міста в храмове свято соборної церкви, тобто в день Успіння Пресвятої Богородиці», — пояснює він.