Головна » Інститут нацпамʼяті не вважає потрібним перейменування метро та проспекту імені Академіка Павлова у Харкові

Інститут нацпамʼяті не вважає потрібним перейменування метро та проспекту імені Академіка Павлова у Харкові

Час прочитання: 2 хв

Український Інститут національної памʼяті заявив, що станція метро «Академіка Павлова» та однойменний проспект у Харкові не підлягають під дію законів про деколонізацію та декомунізацію.

«Люк» розповідає детальніше.

Що сталося?

Активісти ініціативи «Деколонізація. Україна» опублікували відповідь на запит до УІНП про необхідність перейменування цих топонімів.

«І до поганих новин. Інститут національної пам’яті вважає, що вулицю та станцію метро Академіка Павлова в Харкові не треба перейменовувати. Хоча вони є зараз є ледь не найбільшими російськими маркерами серед харківських назв. Вважаємо, що дане питання треба винести на розгляд Експертної комісії, аби все ж ухвалити рішення про належність цих назв до символіки російської імперської політики», — йдеться у дописі.

В листі від Інституту пишуть, що Павлов не займав керівних посад в радянських органах влади та нібито не був помічений у глорифікації російського імперського режиму, тож під дію законів про деколонізацію та декомунізацію нібито не потрапляє.

Інститут

Читайте також:


Що пишуть в законі?

21 квітня 2023 року президент України Володимир Зеленський підписав Закон «Про засудження та заборону пропаганди російської імперської політики в Україні і деколонізацію топонімії».

Новий закон визнає символікою російської імперської політики ту, що містить:

а) Зображення державних прапорів, гербів та інших символів будь-якої форми російської держави (разом з СРСР і РФ);

б) Гімни Росії чи СРСР або їх фрагменти;

в) Зображення, пам’ятники, пам’ятні знаки, написи особам, які обіймали керівні посади в російських і проросійських органах влади, політичних організаціях, партіях, збройних формуваннях і «брали участь або сприяли реалізації російської імперської політики», а також працівникам радянських органів державної безпеки всіх рівнів.

Виняток (який, однак, не поширюється на працівників радянських органів безпеки) — особи, які захищали права українського народу, розвивали українську національну державність, науку, культуру.

г) Зображення, пам’ятники, пам’ятні знаки, написи особам, «які публічно, у тому числі в медіа, у літературних та інших мистецьких творах, підтримували, глорифікували або виправдовували російську імперську політику, закликали до русифікації чи українофобії».

Винятки — такі ж, як і в попередньому пункті.

ґ) «Зображення, пам’ятники, пам’ятні знаки, написи, присвячені подіям, пов’язаним із здійсненням російської імперської політики».

Винятки — пам’ятники й зображення, пов’язані з опором і вигнанням нацистських окупантів з України.

д) Зображення гасел, цитат осіб, згаданих у пунках «в» і «г»;

е) «Зображення, написи, пов’язані із глорифікацією і виправданням російської імперської політики»;

є) Назви областей, районів, населених пунктів, вулиць та інших об’єктів топонімії населених пунктів, підприємств, установ, організацій, яким присвоєно імена осіб, що підпадають під пункти «в» і «г», назви подій, пов’язаних з реалізацією російської імперської політики, назви російських географічних, історичних і культурних об’єктів.

До винятків у цьому пункті додали назви, пов’язані з культурою поневолених народів, — їх не перейменовуватимуть.

Текст і обкладинка — Антон Малиновський

Поділитись в соц мережах
Підтримати люк