Стало відомо, яку виставку Україна представить на 19-й архітектурній бієнале у Венеції
На 19-й Міжнародній архітектурній виставці La Biennale di Venezia павільйон України представить виставку DAKH (ДАХ): Vernacular Hardcore.
«Люк» розповідає детальніше.
Що відомо про виставку?
Комісаркою павільйону призначено Тетяну Філевську, креативну директорку Українського інституту, разом з інституціями співкомісарами: Українським інститутом та RIBBON International.
DAKH: Vernacular Hardcore досліджує та зіставляє взаємодію між «вернакулярною спадщиною» традиційного українського сільського житла з «негайним вернакуляром», що виник у процесі самоорганізованої, стихійної відбудови, здійсненої в умовах воєнного часу.
«Вернакуляр» означає повсякденну розмовну мову притаманну певній громаді та місцевості, лексику без словників і граматичної поліції. Але вернакуляр також відсилає до форм будівництва, яке відбувається без контролю професіоналів. Це архітектура без архітекторів.
«Ми розглядаємо слово “хардкор” у його оригінальному значенні, що походить з лексики вернакулярного будівництва, та означає різні уламки, брухт, фрагменти цегли, які разом складають основу, фундамент. Ми апелюємо до етики та політики відбудови, яка ґрунтується на крихкому, але непохитному “хардкорі” українського (і глобального) спільного; де маніфестуються та проявляються структури турботи, відновлення, солідарності та спротиву, який забезпечує це», — кажуть куратори павільйону.

З чого складатиметься виставка?
Виставка складається із шести елементів:
- Ключовий елемент — ДАХ, динамічний прообраз вернакулярного українського даху, розроблений архітекторкою та художницею Богданою Косміною.
- Вибрані матеріали з архіву «Атласу традиційного українського житла з кінця XIX до середини XX століття», 50-річного монументального дослідження, над яким працювали три покоління жінок-архітекторок: Тамара, Оксана та Богдана Косміна. Архів став основою для створення ДАХу, образи з дослідження безпосередньо вплинули на його форму, структуру, матеріальність і дух.
- ШІ-аватар архітекторки та етнографки Тамари Косміної (1936–2016), яка десятиліттями досліджувала народну архітектуру в експедиціях Україною. Інсталяція переосмислює незалежні технології, поєднуючи персоналізований штучний інтелект з культурною спадщиною. Цифровий образ Тамари створювався протягом року роботи за допомогою інструменту Iris (автономний інструмент для персоналізованого штучного інтелекту, що дозволяє безпосередньо володіти та контролювати даними).
- Документація ландшафтів екстреної вернакулярної архітектури та процесів відновлення покрівель житла у Чернігівській, Київській, Харківській, Сумській і Запорізькій областях, здійснені колективами «Лівий берег» (Ігор Окунєв, Владислав Шарапа, Ксенія Кальмус) та KHARPP (Ада Вордсворт).
- «Місця: Миколаївська область» — фотографічний проєкт художниці та письменниці Євгенії Бєлорусець, що досліджує зневоднені війною ландшафти. Проєкт присвячено працівникам Миколаївського водоканалу, які з 2022 року відчайдушно борються за відновлення водопостачання в системах, пошкоджених російськими обстрілами — критично важливих для одного з найбільших міст України. Подібно до того, як дахи забезпечують укриття згори, життєздатність комунальних систем підтримує фундамент життя під ними.
- «Купол дронів» — імерсивна звукова інсталяція, курована Клеменсом Пулом і натхненна проєктом «Клин», низовою ініціативою, що займається створенням дронів, яку очолює Ксенія Кальмус.
Виставковий проєкт DAKH (ДАХ): Vernacular Hardcore супроводжуватиметься номадичною публічною програмою Planetary Hardcore, що стартує 10 травня в Scuola Grande di San Marco у Венеції, а згодом рушить іншими містами України (Київ, Дніпро) та світу. Публічна програма має на меті налагодження зв’язків між Україною та іншими місцями у світі, де подібні зусилля з самоорганізованого відновлення та відбудови об’єднуються в умовах воєнного часу.
Кишеньковий путівник павільйоном, DAKH (ДАХ): Mini-Atlas of the Vernacular Hardcore, буде опубліковано у травні 2025 року.
19-та Міжнародна архітектурна виставка триватиме з 10 травня до 23 листопада 2025 року (попереднє відкриття – 8 і 9 травня).
Текст і обкладинка — Антон Малиновський