Операція «Первоцвіт». Харківські екоінспектори оголосили рейди на продавців черемші
Представники державної екоінспекції проводять на Харківщині акцію, в межах якої перевіряють ринки та фіксують факти торгівлі рідкісними рослинами, зокрема черемшею.
«Люк» розібрався, чому у Харківській області ловлять продавців черемші, і яке покарання їм загрожує.
На кого полюють екоінспектори?
Державна екологічна інспекція у Харківській області повідомила на своїй Facebook-сторінці про проведення операції «Первоцвіт-2023». Цей захід відбувається в Україні щорічно, з лютого по травень. Його мета — припинити незаконне збирання та продаж рідкісних ранньоквітучих рослин.
До таких відноситься, зокрема, і черемша, або ж ведмежа цибуля. Рослину занесли до Червоної книги України, а отже — збирати та продавати її заборонено, повідомляють в екоінспекції.
«Цей вид під загрозою зникнення через надмірний збір в природі та знищення його природного середовища», — пишуть інспектори.
Харківські інспектори з охорони довкілля перевірили кілька ринків, де виявили незаконну торгівлю черемшею. Вони вилучили заборонені до продажу рослини та передали їх Харківському зоопарку для годівлі тварин.
«Інспекція і в подальшому буде здійснювати контроль за незаконною реалізацією рідкісних рослин та розширювати свідомість громадськості про необхідність їх збереження», — підсумували працівники екоінспекції.
Що загрожує торгівцям черемшею?
Кодекс України про адміністративні правопорушення передбачає покарання за незаконний збір і продаж рідкісних рослин, в тому числі черемші (згідно статті 90 та ч. 2 статті 88-1). Торговці можуть отримати штраф від 1700 до 3655 гривень з конфіскацією рослин.
Окремо зазначимо, що закон не розповсюджується на тих, хто вирощує черемшу на своєму городі чи в теплиці. Завдяки своєму смаку та корисним властивостям, вона часто використовується в народній медицині та кулінарії: в супах, салатах, пирогах тощо.
Антон Алохінссон, обкладинка — Катерина Дрозд
Читайте також: