Головна » За містом » Чи заборонив Зеленський День Перемоги? Пояснюємо, що Україна святкує 9 травня
…

Чи заборонив Зеленський День Перемоги? Пояснюємо, що Україна святкує 9 травня

Час прочитання: 2 хв

Президент України Володимир Зеленський призначив 9 травня Днем Європи. Це одразу викликало хвилю фейків від російської пропаганди та офіційних осіб РФ, які звинуватили українську владу у забороні святкування Дня перемоги над нацизмом.

«Люк» розповідає, що відбулося насправді й коли тепер Україна відзначатиме перемогу над нацистською Німеччиною.

Що трапилось?

8 травня Президент України підписав Указ №266/2023, яким призначив 9 травня  Днем Європи. Відтепер Україна щороку відзначатиме це свято спільно з державами Європейського Союзу, засвідчуючи свою європейську ідентичність та відданість цінностям демократії.

Володимир Зеленський. Фото зі звернення від 8 травня

Тобто, це нове свято?

Насправді ні. Україна давно взяла стратегічний курс на європейську інтеграцію. Указ про щорічне святкування Дня Європи у третю суботу травня підписав тодішній президент Леонід Кучма ще 20 років тому. Новий указ лише переносить святкування на постійну дату — 9 травня.

Чому саме 9 травня?

9 травня 1950 року міністр закордонних справ Франції Робер Шуман запропонував створити у Європі наднаціональну спільноту, яка зв’язала б колишніх суперників економічно. Ця подія започаткувала об’єднання країн у майбутній Європейський Союз і тому щороку святкується як День Європи.

Тоді День Перемоги скасували?

Ні, не скасували. В Україні досі діє Закон 2015 року та відповідний указ президента Петра Порошенка про увічнення перемоги над нацизмом у Другій світовій війні. Згідно з ними, Україна 8 травня відзначає День пам’яті та примирення, а 9 травня — День перемоги над нацизмом у Другій світовій війні (День Перемоги). 

А що пропонує Зеленський?

Президент подав до парламенту законопроєкт, який пропонує встановити 8 травня Днем пам’яті та перемоги над нацизмом у Другій світовій війні, фактично об’єднавши дві дати, які раніше відзначалися окремо. Проте спочатку закон має пройти відповідні парламентські комітети, і лише потім він може бути прийнятий Верховною Радою України.

Чому правильно святкувати День Перемоги 8 травня?

Акт про капітуляцію нацистської Німеччини був підписаний 7 травня 1945 року у французькому Реймсі, а потім повторно підписаний за наполяганням Сталіна 8 травня у передмісті Берліна. Тому саме ця дата для більшості країн світу є днем перемоги над нацизмом у Другій світовій війні. Радянські ж громадяни дізналися про капітуляцію лише ввечері 9 травня 1945 року.

Тепер 9 травня більше не буде вихідним?

Можливо. З-поміж цих двох дат раніше лише 9 травня було в Україні неробочим днем, і поки що воно не втратило цей статус. Проте зараз в Україні продовжується воєнний стан, протягом якого не діють норми відповідних статей Кодексу законів про працю. Тобто, офіційно святкових та неробочих днів в Україні немає. Графік роботи та вихідні встановлює лише роботодавець.

Антон Алохінссон, обкладинка — Катерина Дрозд


Читайте також:

«Люк» — це незалежне онлайн-медіа про Харків, яке висвітлює міські процеси та проблеми, стимулює до змін у місті та суспільстві, збирає на одному майданчику ком’юніті змінотворців та активних людей.

Якщо ви хочете підтримати «Люк» та виготовлення якісного медіа-контенту, ви можете оформити щомісячну підписку або закинути донат разово будь-якою зручною для вас сумою.

ПІДТРИМАТИ ЛЮК

Поділитись в соц мережах
Підтримати люк