Чи заборонив Зеленський День Перемоги? Пояснюємо, що Україна святкує 9 травня
Президент України Володимир Зеленський призначив 9 травня Днем Європи. Це одразу викликало хвилю фейків від російської пропаганди та офіційних осіб РФ, які звинуватили українську владу у забороні святкування Дня перемоги над нацизмом.
«Люк» розповідає, що відбулося насправді й коли тепер Україна відзначатиме перемогу над нацистською Німеччиною.
Що трапилось?
8 травня Президент України підписав Указ №266/2023, яким призначив 9 травня Днем Європи. Відтепер Україна щороку відзначатиме це свято спільно з державами Європейського Союзу, засвідчуючи свою європейську ідентичність та відданість цінностям демократії.
Тобто, це нове свято?
Насправді ні. Україна давно взяла стратегічний курс на європейську інтеграцію. Указ про щорічне святкування Дня Європи у третю суботу травня підписав тодішній президент Леонід Кучма ще 20 років тому. Новий указ лише переносить святкування на постійну дату — 9 травня.
Чому саме 9 травня?
9 травня 1950 року міністр закордонних справ Франції Робер Шуман запропонував створити у Європі наднаціональну спільноту, яка зв’язала б колишніх суперників економічно. Ця подія започаткувала об’єднання країн у майбутній Європейський Союз і тому щороку святкується як День Європи.
Тоді День Перемоги скасували?
Ні, не скасували. В Україні досі діє Закон 2015 року та відповідний указ президента Петра Порошенка про увічнення перемоги над нацизмом у Другій світовій війні. Згідно з ними, Україна 8 травня відзначає День пам’яті та примирення, а 9 травня — День перемоги над нацизмом у Другій світовій війні (День Перемоги).
А що пропонує Зеленський?
Президент подав до парламенту законопроєкт, який пропонує встановити 8 травня Днем пам’яті та перемоги над нацизмом у Другій світовій війні, фактично об’єднавши дві дати, які раніше відзначалися окремо. Проте спочатку закон має пройти відповідні парламентські комітети, і лише потім він може бути прийнятий Верховною Радою України.
Чому правильно святкувати День Перемоги 8 травня?
Акт про капітуляцію нацистської Німеччини був підписаний 7 травня 1945 року у французькому Реймсі, а потім повторно підписаний за наполяганням Сталіна 8 травня у передмісті Берліна. Тому саме ця дата для більшості країн світу є днем перемоги над нацизмом у Другій світовій війні. Радянські ж громадяни дізналися про капітуляцію лише ввечері 9 травня 1945 року.
Тепер 9 травня більше не буде вихідним?
Можливо. З-поміж цих двох дат раніше лише 9 травня було в Україні неробочим днем, і поки що воно не втратило цей статус. Проте зараз в Україні продовжується воєнний стан, протягом якого не діють норми відповідних статей Кодексу законів про працю. Тобто, офіційно святкових та неробочих днів в Україні немає. Графік роботи та вихідні встановлює лише роботодавець.
Антон Алохінссон, обкладинка — Катерина Дрозд
Читайте також: