Головна - За містом - «Мої батьки сидять на даху, в них закінчилась їжа та вода». Як евакуюють людей із затопленої Херсонщини?
…

«Мої батьки сидять на даху, в них закінчилась їжа та вода». Як евакуюють людей із затопленої Херсонщини?

Час прочитання: 4 хв

Російська армія зруйнувала Каховську гідроелектростанцію (ГЕС), підірвавши дамбу в ніч на 6 червня 2023 року. Рівень води в селах та містах з кожною годиною збільшується, а підтоплення загрожує 80 населеним пунктам Херсонщини. 

Українська влада спільно з волонтерами проводить евакуацію населення. Одна з організацій, яка вивозить мешканців на безпечні території, — волонтерський проєкт Helping to Leave («Допомагаємо Виїхати»).

«Люк» поспілкувався з кураторками проєкту і розповідає про поточну ситуацію з вивозом людей.

Що передувало?

Російські війська захопили Каховську ГЕС 24 лютого 2022 року та пізніше замінували.

Вранці 6 червня 2023 року оперативне командування «Південь» повідомило про знищення станції. Згодом в Укргідроенерго уточнили, що зсередини була підірвана машинна зала ГЕС, тому станція не підлягає відновленню. 

В той же день Президент України терміново скликав Раду національної безпеки та оборони України, а 8 червня поїхав у Херсон на координаційну нараду.

Які населенні пункти постраждали?

За попередньою оцінкою, затоплення загрожуватиме близько 80 населеним пунктам. Наразі найбільше від повені постраждала лівобережна частина Дніпра, адже там — нижчий берег. На правобережжі затопило десяток сіл та частину Херсона, а саме район Корабел.

За інформацією Херсонської обласної військової адміністрації (ОВА), станом на 8 червня (08:00) затоплено 600 квадратних кілометрів Херсонщини, з них 32% — правобережжя та 68% — лівий берег. 

«Повністю або частково затоплені такі населені пункти: Тягинка, Львове, Одрадокам’янка Бериславського району, Іванівка, Микільське Токарівка, Понятівка, Білозерка, мікрорайон Острів [Корабельський район, — «Люк»] міста Херсон», — повідомив голова Херсонської ОВА Олександр Прокудін.

Херсон

Херсон

Херсон

Херсон

Херсон

Вже третю добу проходить екстрена евакуація населення. Станом на 8 червня 11:00, з Херсонщини вже евакуювали 2198 людей (дані Херсонської ОВА). 

Як евакуюють людей з правобережної Херсонщини?

На правому березі Херсонщини, який контролює українська влада, перші евакуаційні потяги вирушили 6 червня о 13:00. 

Виїхати до безпечних місць мешканцям і досі допомагають волонтери. Одна з організацій, яка долучилась до евакуації — Helping to Leave («Допомагаємо Виїхати»). Проєкт займається як вивозом людей, так і пошуком прихистку для них, а також допомагає з забезпеченням предметами першої необхідності та гігієни.

«З підконтрольної частини України евакуація відбувається до Миколаєва, Одеси, Коблево та Києва, — розповідає «Люку» волонтерка Helping to Leave Софія Небосклонова

Також було дуже багато заявок від людей, які готові були надавати прихисток, як на декілька днів, так і довгостроково. Це були і просто небайдужі люди, які пропонували тимчасове проживання у себе, так і санаторії, гуртожитки, турбази та прихистки, які пропонували  довгострокове проживання для великої кількості людей».

Координаторка евакуації населення з деокупованих територій Херсона та області Юлія Кострік зазначає у коментарі «Люку», що на Херсонщини працює близько десяти волонтерів Helping to Leave. Евакуацію проводять, незважаючи на обстріли.

«Маломобільних евакуюємо “швидкими” [машинами швидкої допомоги] і автобусом з лежачіми місцями. Веземо з Херсона до адреси майбутнього перебування», — каже Кострік.

Херсон

Херсон

Херсон

Херсон

Як проходить евакуація з лівобережної Херсонщини?

Лівобережна частина Херсонщини окупована, тому евакуацію там контролюють росіяни. У перший день підриву ГЕС колаборант та голова окупаційної адміністрації Херсона Володимир Сальдо заявив, що руйнація дамби призвела до «витоку великого, але не критичного об‘єму води, але це ніяк не позначиться на житті Херсонської області. Навіть евакуація не потрібна, бо мешканці знаходяться на своїх місцях та навіть [евакуаційні] автобуси, які їм направили, не використовують».

Законний міський голова села Олешки Євген Рищук розказав журналістам BBC News Ukrainian, що через повінь на дахах будинків сидять близько ста людей: «Люди з ночі сидять на дахах. Просять про допомогу. Близько сотні людей зараз у пастці. Їх не евакуюють. Росіяни не збираються їх вивозити».

Софія Небосклонова, яка також є заступницею голови відділу евакуації з деокупованих та тимчасово окупованих територій, розповіла «Люку» про поточну ситуацію:

«Я з колегами координую ситуацію по лівому берегу Херсонщині, а саме в окупації. Станом на зараз евакуювати людей звідти вкрай важко, в деяких населених пунктах це, на жаль, неможливо. 

Волонтерів військові не пускають у міста та не випускають звідти постраждалих. В наш кол-центр та бот приходить дуже багато заявок від родичів тих, хто зараз знаходиться в окупації. Це виглядає дуже моторошно, тому що заявка виглядає приблизно так: “Мої батьки сидять на даху по цій адресі, в них майже закінчилась їжа та вода, будь ласка, заберіть їх”».

Херсон

Херсон

Волонтери збирають усі заявки у таблицю та роблять карту з точками координат по адресам людей. Далі — шукають по чатам «людей на місцях», або поруч, які змогли б дістатися туди, де сидять люди, щоб допомогти їм.

«Другу ніч люди проводять на дахах будинків, ймовірно, без їжі та води. Вже надходило кілька неперевірених повідомлень про смерті, — каже Софія Небосклонова.

Щодо зв’язку — зв’язок поганий, також у людей розряджаються телефони. Як ситуація з водою та запасами їжі — ми не знаємо саме через поганий зв’язок, та малу кількість волонтерів на місцях. Можемо припустити, що ситуація критична.

За повідомленнями окупантів, пік повені зміщується до Голої Пристані. Також стабільно важка ситуація на околицях Олешків. Центр міста стоїть на височині, тому там трішки легше ситуація.

МЧС [Міністерство РФ у справах цивільної оборони, надзвичайних ситуацій і ліквідації наслідків стихійних лих] евакуює певний відсоток людей, але за потоком заявок ми розуміємо, що масштаби евакуації набагато менші, ніж мають бути».

Куди звернутись, якщо вам потрібно евакуюватись?

Якщо вам чи вашим близьким необхідна евакуація, телефонуйте до евакуаційного кол-центру або на гарячу лінію Херсонської міської ради.

Кол-центр Helping to Leave: +38 (093) 177-64-58

Telegram-бот Helping to Leave: @helpingtoleave_bot

Телефони міської гарячої лiнiї: 

+38 (050) 040-44-24

+38 (098) 958-17-90

Інформація щодо локацій евакуації у Корабельному районі:

+38 (099) 736-22-30

Людям, які виїжджають, необхідно взяти з собою всі документи та їхні копії, коштовні речі та цінні папери, кредитні картки та невелику кількість готівки, дублікати ключів від будинку та авто. 

Евакуйовують з тваринами, але якщо немає можливості їх взяти з собою, волонтери просять відпустити, аби дати шанс врятуватись.

Херсон

Херсон

«Люк» стежитиме за ситуацією навколо підриву Каховської ГЕС. 

Олександра Пономаренко, фотографії — Павло Іткін, обкладинка — Катерина Дрозд


Читайте також:

«Люк» — це незалежне онлайн-медіа, яке знайомить харківців із культурою нового часу, висвітлює міські процеси та проблеми, стимулює до змін у місті та суспільстві, збирає на одному майданчику ком’юніті змінотворців та активних людей.

Якщо ви хочете підтримати «Люк» та виготовлення якісного медіа-контенту, ви можете оформити щомісячну підписку на Buy me a coffee або закинути донат разово будь-якою зручною для вас сумою

ПІДТРИМАТИ ЛЮК

Поділитись в соц мережах
Підтримати люк