Головна - За містом - Радіо Gasoline: про відродження культури і проєкт «Спадок»
…

Радіо Gasoline: про відродження культури і проєкт «Спадок»

Час прочитання: 4 хв

Незалежне радіо Gasoline презентує результат дослідницької експедиції у джерела української культури. Зібраний під час подорожі матеріал команда представляє у різних форматах, об’єднаних під назвою «Спадок».

На прохання «Люк» Alex Xepaces поспілкувався з авторами проєкту про мету радіо Gasoline, проєкт «Спадок» та як допомогти команді продовжити дослідницьку діяльність.

Що таке радіо Gasoline?

Незалежне радіо Gasoline існує з лютого 2022 року. Його засновники — харків’янини Валентин Бобилев та Олексій Макаренко (у минулому — головний редактор медіа про музику Katacult). 

«Зараз ми намагаємося знайти архівні пісні з російськомовних регіонів, щоб показати, що вони історично є українськими територіями», — розповідає Олексій Макаренко. 

Незважаючи на постійні обстріли та проблеми з електропостачанням, радіо стабільно просувало електронне звучання протягом повномасштабного вторгнення, закликаючи досліджувати українську спадщину та зберігати її.

Наразі радіо транслює 130 шоу від артистів з усієї країни. Станція є еклектичним міксом жанрів, починаючи від традиційного українського фольку та класики і закінчуючи електронною, ембієнтною, авангардною та експериментальною музикою.

«Ми хочемо створити новий образ української культури, але він має бути заснований на нашій історії та нашій спадщині», — каже Олексій. 

27 червня 2023-го команда Gasoline повідомила про закриття студії у Києві на вулиці Братській. Зараз радіо працює онлайн та формує комьюніті навколо ідеї музичної свідомості.

«Який би час не був, все одно: комьюніті в Україні формуються як і раніше, — каже Богдан Заєць, учасник Gasoline.

Є багато людей, які горять творчістю і, за моїми спостереженнями, війна багатьом підсвітила важливість приділити увагу своїм бажанням та активуватися. Так, є таке відчуття, ніби комьюніті розкололося через релокацію та постійні переміщення артистів, проте я думаю, що всі ми — українці, і кожен робить все, що може, задля просування нашої культури у світі».

Ініціатива «Спадок»

Для втілення свого мистецького проєкту команда Gasoline за підтримки громадської організації «Шум рейв» відправилася на Гуцульщину, де протягом кількох тижнів досліджувала місцеві традиції та фольклор. Міцно вплетені в побут місцевих жителів, вони стали підґрунтям для розвитку низки культурних явищ. 

«Наш проєкт “Спадок” — це розповідь про те, як команда ентузіастів, створивши за умов війни незалежне радіо, на прикладі конкретного регіону демонструє глибину та багатство нашої музичної спадщини, — кажуть автори проєкту. 

Ця спадщина є справжнім скарбом, що став підґрунтям для творчості майбутніх поколінь і каталізатором усвідомлення себе, як частини українського народу».

Результатом фольклорної експедиції стала аудіовізуальна документальна історія про дослідження українського культурного надбання: документальна стрічка «Спадок» та музична компіляція з однойменною назвою.

Документальний фільм порушує питання культурної спадщини, її збереження та безпосередній зв’язок із самоідентифікацією. 

«Відчуваючи та досліджуючи середовище, у якому зростали паростки української культури, автори “Спадку” звертають увагу на важливість усвідомлення її масштабів та впливу, попри регулярні утиски та випробування, разом із тим демонструючи те, чого не здатні розповісти про традиційну музику консерваторії та філармонії», — кажуть автори проєкту.

Під час зйомок команда зробила безліч аудіозаписів народних інструментів, невпинно фіксувалп оточуючі випадкові звуки довкілля та пересічні шуми. Ретельно перебравши та обробивши цей архів, Gasoline втілив його у семпл-пак, що дозволяє слухачам взаємодіяти зі звуками, які через генерації продовжують формувати музичне довкілля Карпат. 

Кульмінацією зібраного під час експедиції матеріалу став реліз музичної збірки українських артистів, які формують сучасну незалежну сцену. 

Hanna Svirska, Mires, Symonenko, Andriy Sirotkin, Vlad Suppish, Ocheret, Whaler, Incorrect Waves, Ira Hoisa та Lostlojic — всі вони, використовуючи записи, що увійшли до семпл-паку, створили оригінальні композиції, які можна сміливо назвати своєрідним діалогом між молодим поколінням і тими, хто стояв у зародженні явища української музики.

«Ми записали півтора десятка різнопланових композицій, у яких фрагменти традиційних інструментів та співів змінюються у формі, обробляються до невпізнаваності, занурюються у потоки синтезованих хвиль чи нагромаджуються перкусіями, а також стають частинками музики завтрашнього дня — від медитативних і рефлексійних ембієнтних треків до матеріалу для переповнених танцмайданчиків», — розповідають автори «Спадку».

Семпл-пак і збірка з 15 треків із переосмисленим музичним спадком доступні на Bandcamp-сторінці започаткованого командою радіо музичного лейбла Gasoline Records.

Проєкт «Спадок» реалізували за фінансової підтримки Європейського Союзу в межах програми ZMINA 2.0 фонду ІЗОЛЯЦІЯ.

Підтримати незалежне радіо Gasoline можна за посиланням.

Alex Xepaces, фотографії — Олександр Ушенко, Євгеній Цап, обкладинка — Катерина Дрозд


Читайте також:

«Люк» — це незалежне онлайн-медіа, яке знайомить харківців із культурою нового часу, висвітлює міські процеси та проблеми, стимулює до змін у місті та суспільстві, збирає на одному майданчику ком’юніті змінотворців та активних людей.

Якщо ви хочете підтримати «Люк» та виготовлення якісного медіа-контенту, ви можете оформити щомісячну підписку на Buy me a coffee або закинути донат разово будь-якою зручною для вас сумою

ПІДТРИМАТИ ЛЮК

Поділитись в соц мережах
Підтримати люк