Головна - За містом - Міськрада Краснограда не хоче перейменовувати місто
…

Міськрада Краснограда не хоче перейменовувати місто

Час прочитання: 2 хв

Перейменування міста Красноград на Харківщині затягується. Попри рекомендації експертної групи, міська рада направила до уряду, президента та парламенту звернення з проханням залишити стару назву без змін.

«Люк» розповідає детальніше.

Що саме зробила влада Краснограда?

25 січня депутати Красноградської міської ради ухвалили звернення до Президента України, Кабінету Міністрів та Верховної Ради щодо збереження «історичної назви міста». Зокрема, у документі містяться прохання:

  1. За можливості, не перейменовувати місто, якщо не буде знайдено документальних доказів, що його назва відноситься до російського імперського наративу;
  2. Прийняти остаточне рішення з цього приводу після закінчення воєнного стану;
  3. Розглянути можливість законодавчих змін, які дозволять відтермінувати до завершення воєнного стану усі перейменування населених пунктів,  що підпадають під дію закону про деколонізацію.

«Висловлюючи думку мешканців міста, просимо у народних обранців розглянути ці питання, — пишуть депутати на офіційній Facebook-сторінці. — Маємо надію, що волевиявлення мешканців буде враховано Верховною Радою України при прийнятті остаточного рішення».


Читайте також:


Якщо ж Верховна Рада України все ж займеться перейменуванням Краснограда, місцеві депутати просять врахувати січневе волевиявлення мешканців громади та присвоїти місту назву «Славноград».

Що не так із назвою «Красноград»?

Місто було засноване у 1731 році як Бельовська фортеця (від назви російського міста Бельов, звідки походила більшість гарнізону). Згодом, ще за часів царату йому присвоїли назву Костянтиноград, нібито на честь онука російської імператриці Єкатєріни ІІ. У 1922 році більшовики перейменували місто на Красноград  — на честь нагородження його орденом Трудового червоного прапора УСРР. Проте, місцева залізнична станція залишала стару назву аж до 1964 року.

Костянтиноград та Красноград на фізичній мапі 1939 року
Костянтиноград та Красноград на фізичній мапі 1939 року

У червні 2023 року Красноград потрапив до списку населених пунктів, рекомендованих до перейменування Національною комісією зі стандартів державної мови. Її члени рекомендували змінити назву, аби позбутися слідів російської імперської політики в українській топоніміці. Красноградська міськрада пообіцяла звернутися за порадою до фахівців Інституту національної пам’яті України, а також  істориків, краєзнавців та музейників.

У жовтні серед мешканців громади пройшло опитування щодо перейменування міста. За його результатом, більшість (95,2%) висловилася за збереження старої назви, і вже 2 листопада місцеві депутати проголосували на підтримку цього рішення. Вони також направили відповідне звернення до експертної групи Інституту національної пам’яті.

Проте Інститут, зі свого боку, все ж рекомендував змінити ім’я «Красноград» як таке, що асоціюється з пролетарською та радянською символікою. Експерти відкинули спроби міськради вивести назву міста від слова «красний» у значенні «гарний», «красивий». Тоді в Краснограді провели нове громадські обговорення, де мешканці проголосували за назву «Славноград». Саме його депутати просять врахувати у своєму зверненні до уряду, парламенту та президента.

Текст та обкладинка — Антон Алохінссон, фото з відкритих джерел.

«Люк» — це незалежне онлайн-медіа, яке знайомить харківців із культурою нового часу, висвітлює міські процеси та проблеми, стимулює до змін у місті та суспільстві, збирає на одному майданчику ком’юніті змінотворців та активних людей.

Якщо ви хочете підтримати «Люк» та виготовлення якісного медіа-контенту, ви можете оформити щомісячну підписку на Buy me a coffee або закинути донат разово будь-якою зручною для вас сумою

ПІДТРИМАТИ ЛЮК

Поділитись в соц мережах
Підтримати люк