Головна - За містом - На честь кого названа вулиця? Розповідає новий проєкт «Стріткод»
…

На честь кого названа вулиця? Розповідає новий проєкт «Стріткод»

Час прочитання: 2 хв

Громадська організація «Історична Платформа» разом із командою істориків презентувала «Стріткод» — найбільшу платформу про історію України, вбудовану в міський простір.

Проєкт розповідає про історичні постаті, на честь яких названі вулиці.

«Люк» розповідає, як працює «стріткод» і як проєкт сприяє обізнаності людей стосовно минулого.

Що це за проєкт?

«Стріткод» — найбільша платформа про історію України, за допомоги якої можна дізнатись про видатних постатей, на честь яких названі вулиці. Проєкт запустила громадська організація «Історична платформа» у жовтні 2023 року.

Сам «стріткод» — це табличка з QR-кодом, якою маркують будівлі у міському просторі. Просканувавши код, користувачі потрапляють на вебсайт проєкту і зможуть прочитати більше про людину, іменем якої названа вулиця.

Стріткод

Стріткод

Проєкт наразі волонтерський, але для його втілення об’єдналися журналісти та піарники, дизайнери та ілюстратори, історики та соціологи. IT частину реалізує SoftServe Академія.

«Нам також допомагають наші стріткодери (так любляче ми називаємо своє ком’юніті): пропонують вулиці, збирають інформацію про свої постаті, маркують свої будівлі», — розповідає співзасновниця ГО «Історична платформа» Інна Крупник.

Чому цей проєкт важливий?

За словами авторів проєкту, такий інтерактивний підхід не тільки допоможе українцям більше знати історію власної країни, а й сприятиме процесам деколонізації свідомості.

«Якщо ми не заповнюємо прогалини історичної пам’яті власною історією чи власними героями, їх заповнять зайди, чужинці або навіть вороги. Носії не нашої культури, не нашої історії. І тоді вулиці знову розповідатимуть про імперію, «вєлікую культуру», комсомол та інші міфи чи скалки тоталітарних ідеологій. А в нашій голові не стане місця для Донцова, Шухевича, Героїв Азова, Ратушного, Апостола, Примаченко, Січових Стрільців. Для відомих та менш відомих. Для власних героїв, старих та нових, — пояснюють місію проєкту його автори у Facebook.

Так, історію можна вивчати в школі, інституті, фахово та глибинно, самостійно і за покликом. Але її також можна доносити і вивчати доступно, щоденно крокуючи з нею вулицями наших міст».


Читайте також:


Які постаті вже можна знайти на вулицях Києва?

«Стріткодити» автори проєкту почали у Києві. Там вже є 25 табличок із описами видатних постатей на кшталт історика Михайла Грушевського, художниці Марії Примаченко, ідеолога Євгена Коновальця, поета Василя Стуса та інших. 

Також можна знайти імена українських військових і волонтерів, які загинули в російсько-українській війні — наприклад, активіста Романа Ратушного та волонтерки Юлії Здановської.

На меті команди проєкту «Стріткод» — понад тисяча історій з цікавими та маловідомими фактами про старих і нових героїв України. Всі ці історії будуть інтегровані в міський та громадський простір. Планують також розширяти перелік міст — для цього розміщення табличок потрібно буде узгодити з органами місцевого самоврядування.

Олександра Пономаренко, фотографії — проєкт «Стріткод», обкладинка — Катерина Дрозд

«Люк» — це незалежне онлайн-медіа про Харків, яке висвітлює міські процеси та проблеми, стимулює до змін у місті та суспільстві, збирає на одному майданчику ком’юніті змінотворців та активних людей.

Якщо ви хочете підтримати «Люк» та виготовлення якісного медіа-контенту, ви можете оформити щомісячну підписку або закинути донат разово будь-якою зручною для вас сумою.

ПІДТРИМАТИ ЛЮК

Поділитись в соц мережах
Підтримати люк