Як перестати хвилюватися і полюбити спати: вийшла брошура для військових про здоровий сон
Команда проєкту «Бережи себе» від організації INSCIENCE представила брошуру про сон з рекомендаціями експертів та експерток. Автори звернули увагу на проблему зі сном, з якими стикаються військові, і запропонували дієві рішення.
«Люк» розповідає, хто долучився до роботи над брошурою, і публікує найцікавіші фрагменти (звісно, з мемами!).
Чому важливо говорити про гігієну сну під час війни?
Організація INSCIENCE, яка популяризує науку та доказову медицину, створила брошуру про сон в умовах війни.
Брошура має три розділи: гігієна сну, медикаментозна допомога та психологічна підтримка військових.
Згідно американської статистики, понад 85% військових мають розлади сну. На передовій важко організувати умови для спання, а повернувшись з війни — неможливо швидко позбутися наслідків травматичних подій і звичок, які рятували в критичні моменти.
«Війна унеможливлює дотримання звичних правил сну, — пишуть автори брошури.
Недооцінка проблеми, незнання та розгубленість щодо цього питання сприяють тому, що військовослужбовці/иці та ветерани/ки “відпускають” ситуацію або рятуються помічними препаратами без призначення».
Аналогічних досліджень про розлади сну в Україні не проводили. Проблему недосипу у військових часто оминають увагою, а «культура неспання» лише погіршує ситуацію.
Що радять експерти і експертки?
Біологиня та експертка зі сну Ольга Маслова пояснює, як працює організм людини в умовах війни, що таке внутрішній годинник та чому правильне світло (або його відсутність) у правильний час може допомогти краще за кофеїн.
«Дослідження показують, що регулярний недосип (менше як 4 години на добу) зменшує ефективність військового/ої в бою на 15-25%. На поміч приходять тонізуючі речовини — кофеїн, енергетики, амфетамін тощо.
Проте короткостроковий ефект швидко замінюється неприємними наслідками — дезадаптацією, порушенням когнітивних здібностей і координації рухів, токсичним впливом на організм та розвитком залежності».
Скрін з брошури «Чому турбота про сон важлива під час війни та як робити це правильно?»
Медик добровольчого медичного батальйону «Госпітальєри» Олексій Божко наводить доцільні під час війни «за та проти» тонізуючих речовин та заспокійливих препаратів без призначення.
Окремо експерт розповідає про вживання наркотиків і психотропів, а також «синдром відміни» — хворобливий стан після припинення вживання речовини.
«Якщо розглядати навіть найбільш безпечні препарати, то вони “бадьорять” переважно тіло людини.
За відсутності відпочинку когнітивні навички будуть неодмінно знижуватися. І це спричинить найбільшу проблему: якщо фізично, під впливом адреналіну, тіло може рухатися швидко й скоординовано, то розум буде відставати. Це може призвести, з високою ймовірністю, до фатальних наслідків»
Третій розділ брошури стосується порушень сну у ветеранів і ветеранок.
Військовий психолог і психотерапевт Олексій Карачинський розповідає, як відновити сон після бойової травми, як розлади сну пов’язані з посттравматичним стресовим розладом (ПТСР) та за яких симптомів варто звернутися до фахівців.
Скрін з брошури «Чому турбота про сон важлива під час війни та як робити це правильно?»
Де почитати брошуру?
Брошура є у вільному доступі за посиланням.
За умов бойових дій недосип та безконтрольне вживання тонізуючих чи заспокійливих речовин може стати фатальним.
Піклуємося про кожного захисника і захисницю задля Перемоги.
Олександра Пономаренко, обкладинка і меми — Катерина Дрозд
Читайте також: