Мінус «Південний вокзал»? «Укрзалізниця» запустила програму дерусифікації
«Укрзалізниця» розпочинає програму «Залізна українізація», аби позбутися російських і радянських назв та позначок.
Серед запланованих перейменувань — назва «Південна залізниця».
«Люк» розповідає, як відбуватиметься дерусифікація в сфері залізничного транспорту і як взяти участь у процесі зміни назв.
У чому ідея програми?
Програма «Залізна українізація» ставить на меті «позбутися імперських та російських назв, позначок, зображень на будь-яких об’єктах залізничного транспорту», йдеться в повідомленні «Укрзалізниці».
У межах програми прибиратимуть радянські та російські назви регіональних філій і станцій, позначки кілометражу, сигнальні позначки, радянські барельєфи.
«Так, це буде велика робота, до проведення якої ми вже готові. Але ж і ефект від неї однозначно вартий і ціни, і зусиль. І її навіть порівняти не можна з ціною, яку всі ми платимо сьогодні за остаточне “прощавай, росіє”», — наголошує голова правління УЗ Олександр Камишін.
Скільки триватиме програма і які її етапи?
Підготовку до дерусифікації залізниці розпочали влітку 2022 року. Тоді визначили об’єкти, які необхідно українізувати.
Сама програма триватиме три роки — з 2023 по 2025-й. Планують:
- Позбутися назв «Південна залізниця» та «Південно-Західна залізниця» (2023).
- Прибрати написи російською мовою з усіх квитків. Українську дублюватиме англійська мова (2023).
- Перейменувати зупинки та станції, які досі мають російські та радянські назви (наприклад, Ленселище, Жовтнева, Колгоспна, Радгоспна тощо). З фасадів станцій приберуть переклад назв міст російською мовою (2023-2024).
- Перейти від радянської системи залізничних умовних позначень та сигналів до загальноєвропейської. Для цього змінять всю технічну та експлуатаційну документацію (до 2025).
Що не так з назвою «Південна залізниця»?
У переліку об’єктів на перейменування є назва «Південна залізниця» — одна з найстаріших регіональних філій «Укрзалізниці». Вона має 3000 кілометрів колій, понад 1000 промислових підприємств в обслуговуванні та велике транзитне значення.
Ще у грудні 2022 року депутатка Харківської обласної ради Галина Куц опублікувала звернення щодо перейменування колоніальних топонімів на Укрзалізниці:
«Пояснювала, що наявність колоніальних топонімічних маркерів на мапі Харкова (на кшталт “Південна залізниця”, “Південний вокзал”) слугує своєрідним запрошенням для російського агресора, який аргументує свою агресію тим, що просто повертає “південні” території. Бо навіть з точки зору географічного розташування незрозуміло, чому Харків вважається Півднем. Півднем від чого? Від колишньої Радянської імперії? Від Росії?».
На її звернення відреагувала «Укрзалізниця», пообіцявши перейменувати регіональні філії «Південна залізниця» та «Південно-Західна залізниця».
«Чому Південна з центром на півночі України? Ця назва походить від розташування на території давно зниклих Російської імперії та СРСР, — пояснюють в компанії «Укрзалізниця».
Змінювати її завжди було “не на часі”. Але тепер час настав. Ми вважаємо, що краще назвати її за регіональним значенням».
Як тоді бути з назвою «Південний вокзал»?
Міняти назву «Південний вокзал» не у повноваженнях «Укрзалізниці», бо в офіційних документах такої назви не існує.
На це звернула увагу Куц, коли відсилала своє звернення з перейменування.
«Незрозуміло, чому головний вокзал Харкова, який розташований у ЗАХІДНІЙ частині міста, носить назву “Південний вокзал”, — пише Куц.
Історія цікавенна. Це просто наше місто так собі його невірно називає. Тому сьогодні м’яч на стороні поля Харківської міської ради, яка б мала терміново усунути цю невідповідність і перейменувати станцію метро правдивою назвою. Бо назви «Південний вокзал» в офіційних документах Укрзалізниці не існує!»
Як харків’янам взяти участь у виборі нових назв?
«Укрзалізниця» також пропонує українцям долучитись до дерусифікації залізниці і обрати нові назви станцій.
Взяти участь у голосуванні можна з 1 березня 2023 року у додатку «Дія».
Олександра Пономаренко, обкладинка — Катерина Дрозд
Читайте також:
- Ще понад 500 топонімів, пов’язаних із Росією. На якому етапі зараз дерусифікація в Харкові?
- «Харківське шосе в Харкові назвати креативом важко». Якою має бути зручна топоніміка?
- У міськраді запросили харків’ян долучитися до перейменування російських топонімів. Але щось пішло не так
«Люк» — це незалежне медіа про Харків і культуру. Ви можете робити свій щомісячний внесок у створення нашого медіа або підтримати нас будь-якою зручною для вас сумою.