Головна » Місто » «Креативний Хаб» на Римарській. Як працюють із підлітками у Харкові?
…

«Креативний Хаб» на Римарській. Як працюють із підлітками у Харкові?

Час прочитання: 4 хв

Місяць тому стартувала робота «Креативного Хабу» у центрі Харкова. Його головна мета — об’єднати молодь віком від 13 до 18 років і разом реалізувати їх креативні ідеї, а також розвинути культурне ком’юніті серед підлітків.

«Люк» відвідав фінальний день тестового місяця та поспілкувався з командою «Хабу» про отриманий досвід, подальші плани та потреби культурного центру.

Місія «Креативного хабу»

Запуск «Креативного Хабу» відбувся на початку квітня у просторі колишнього «Протагоніст стору» на вулиці Римарській, 6. 

Це ініціатива волонтерської організації Xtraverse та благодійної фундації Artdacha. Кураторами стали стріт-арт художниця Луїза Чіпа та діджей Микита Лаптов (Nikitah).

Команда волонтерів і кураторів «Креативного Хабу»

«Основна потреба харківської дитини — спілкування, — каже «Люку» Луїза.

Через велику кількість дітей, які евакуювались з міста протягом повномасштабного вторгнення рф, комунікація серед підлітків у дефіциті. У “Хабі”, незважаючи на те, що ці діти вперше бачать один одного, вони вже творять разом та спілкуються поза заняттями. Це й є основна місія нашого центру — займатися креативом разом і взаємодіяти в одному просторі».

Головний меседж до кожної дитини та батьків: «Ви нам нічого не винні! Головне — бажання». Від цього й утворюється «open space» концепція в стінах «Хабу», де кожна дитина має право вибору залишатися на наступній групі чи ні. 

У «Креативному Хабі» вже проводять заняття з малюнку, макраме та грі на глюкофоні. Влітку стартує безкоштовний курс з графіті від Луїзи Чіпи — в програмі вивчення шрифту, кольору та композиції. Наприкінці курсу «студенти» зможуть виконати фінальну роботу на одній зі стель міста. 

«Ці заняття можуть бути не просто пустощами чи хобі, а чимось більшим, в кайф та з перспективами», — говорить кураторка.

Вплив війни на творчий погляд дитини

Під час занять куратори не помітили негативних «відбитків» війни на поведінці підлітків, але є певні зміни у творчому погляді.

«На минулому занятті були хлопці років 12. Дивлюся — малюнок із “ТРО Харків”. Запитую: “Це у вас команда якась?”. Відповідають: “Ну типу нє, ми просто любимо “ТРО Харків”», — розповідає Луїза.

За словами волонтерів, у віці 11-18 років у дітей починає формуватись фірмовий художній стиль і за перший місяць роботи вже можна помітити перші результати.

Серед творчої молоді є і молоді волонтери. Наприклад, одинадцятирічна Тая, яка з початку повномасштабного вторгнення рф півроку прожила у приміщенні школи через обстріли, почала збирати гуманітарні бокси для людей з деокупованих територій разом із дорослими волонтерами.

«Це має дуже велике значення для мене», — відповіла вона на запитання про жовто-блакитний прапор біля імені на одному з малюнків.

За дітьми, які відвідують творчі групи не вперше, куратори груп почали помічати прогрес у відкритості, творчому потенціалі та падінні напруги через посттравматичний стресовий розлад (ПТСР).

«Зараз спілкування з 11-річною дитиною можна не відрізнити від діалогу з дорослим, — зазначає Микита Лаптов.

Стовідсотково — сучасна українська дитина старша однолітків з інших країн, але, все ж таки, агресії в комунікації один з одним ми не побачили на жодному з класів. Всі на дуже позитивному вайбі, сміються, хіхікають. Це дуже тішить та надихає продовжувати та розвивати цю ідею».

Плани на майбутнє

«Креативний Хаб» місяць працював у тестовому режимі. Команда помітила, наскільки заняття зацікавили дітей, тому тепер активно шукає спонсорів та ініціативних спеціалістів для запуску інших творчих напрямків. 

У майбутньому планують ввести курси з ілюстрації, графічного дизайну, діджеїнгу, бітбоксу, гончарства, танцю, плетіння коврів тощо, з увагою до діапазону віку за складністю того чи іншого класу. 

Окрім цього, куратори замислюються про запуск ще одного напрямку — психологічної підтримки і сексуального виховання. Активно шукають фахівців-волонтерів з вищою психологічною освітою. 

Наразі «Креативний Хаб» відвідують винятково діти з Харкова, але команда планує залучати дітей з деокупованих територій Харківської області.

«Ми зараз робимо те, що можемо робити і не стрибаємо вище голови! Зараз працюємо тільки у вихідні, але плануємо зібрати стільки молоді та спеціалістів, щоб розширитись до роботи сім днів на тиждень з різними класами та групами! Інтерес та потреба є!», — кажуть волонтери.

Наразі «Креативний Хаб» відкритий для представників будь-яких творчих напрямків та психологів із досвідом роботи з підлітками. Долучитись до команди і стати волонтером «Хабу» можна, заповнивши Google-форму за посиланням.

Alex Xepaces, фотографії — Микита Лаптов, обкладинка — Катерина Дрозд


Читайте також:

«Люк» — це незалежне онлайн-медіа про Харків, яке висвітлює міські процеси та проблеми, стимулює до змін у місті та суспільстві, збирає на одному майданчику ком’юніті змінотворців та активних людей.

Якщо ви хочете підтримати «Люк» та виготовлення якісного медіа-контенту, ви можете оформити щомісячну підписку або закинути донат разово будь-якою зручною для вас сумою.

ПІДТРИМАТИ ЛЮК

Поділитись в соц мережах
Підтримати люк