Заява «Люка» стосовно створення КУ «Фонд культури та креативу міста Харкова»
У середу, 14 липня, Харківська міська рада на сесії підтримала створення комунальної установи «Фонд культури та креативу міста Харкова».
У Департаменті у справах сім’ї, молоді та спорту повідомили, що фонд, зокрема, стане майданчиком для відкритої комунікації між місцевою владою та громадськими організаціями міста, діячами культурних та креативних індустрій.
Також відзначається, що фонд розподілятиме кошти між суб’єктами культури у сфері креативних індустрій, буде шукати та підтримувати цікаві ідеї та культурні проєкти творчого населення міста.
«Це культурна спадщина, яку ми зобов’язані зберегти, і майбутнє, яке ми повинні створити для наших дітей», — зазначив секретар міськради Ігор Терехов.
«Люк» вважає необхідним відкрито заявити про свою позицію стосовно створення нової комунальної установи.
14 липня, за три з невеликим місяці до виборів міського голови, депутати Харківської міськради на сесії голосують за створення нової комунальної установи «Фонд культури та креативу міста Харкова».
Секретар міськради і один із кандидатів в крісло мера Ігор Терехов підтримує цю ініціативу. У своєму дискурсі він використовує фундаментальні «зберегти» і «створити». Оммаж до «відроджувати» — улюбленого дієслова покійного міського голови Геннадія Кернеса. Ім’я екс-мера кандидат повторює як мантру, використовує у своїй передвиборчій кампанії як один із головних козирів, на тій самій сесії депутати посмертно присуджують йому звання почесного громадянина Харкова.
Співпраця між місцевою владою та громадськими організаціями — загальноприйнята практика у багатьох розвинених країнах. А майданчики для відкритої комунікації, круглі столи, панельні дискусії — не тільки красиві слова, але й дієві методи такого співробітництва. Адже все в нашому житті — чи то похід на співбесіду, чи то за хлібом (винесемо за дужки каси самообслуговування і автоматизацію праці) або, прости Господи, до «ЗАГСу» — починається з діалогу.
«Люк» говорить і пише про культуру і зацікавлений в її розвитку. Тому теоретично ми могли б стати стороною цього діалогу з міською владою. Нам точно є про що сказати, є, що запропонувати. У нас безліч ідей, на реалізацію яких на даний момент не вистачає ресурсів. І ми постійно перебуваємо в їх пошуку.
Але в той же час у нас є моральні і етичні принципи. Ми не працюємо з людьми, які де-факто не бережуть, а руйнують. Не створюють, а закривають. Не ведуть діалог, а розпалюють ворожнечу і ненависть.
Ці люди, які сьогодні вирішили взяти під патронат культуру, на ділі пропагують безкультур’я і мракобісся.
Влаштовують стадіонний концерт Полякової в розпал пандемії без масок і соціальної дистанції, але мовчать, коли поліція зриває маленький клубний концерт Жадана.
Культивують несмак. Будують фонтани з мавпочками за 50 мільйонів гривень і розставляють по місту інсталяції в стилі арт-кугут, схожі на ті, що створюють в готелях Шарм-ель-Шейха.
Гроблять нашу архітектурну спадщину і замість того, щоб реставрувати її, віддають під будівництво будинку з підземним паркінгом або багатофункціонального комплексу.
Вони ніколи не чули слова «ревіталізація» і без докорів сумління готові знести важливі місця нашої колективної пам’яті, які могли б отримати нове життя і поліпшити інвестиційний клімат у місті, заради чергового солодкого баришу від «Житлобуду».
Вони відбирають у нас право на місто, забороняють сидіти на газонах в парках, як в будь-якому цивілізованому європейському місті від Маріуполя до Лондона. Нацьковують на нас своїх тітушек з кийками, коли ми сміємо піти проти їхніх безглуздих заборон. А потім обіцяють розібратися в ситуації, проводять тендер і знову наймають їх на роботу під новим ім’ям.
Вони забороняють грати в парку вуличним музикантам. Дозволяють охоронцям загрожувати трубачу «зробити його інвалідом, якщо він буде грати» і проганяти кобзаря — одного із символів української культури. (Це ніби на вулицях Нового Орлеана заборонити грати джаз, а в Барселоні — прогнати з парку Гуель танцюристок фламенко).
Вони зробили трендом таку мову комунікації, коли на сесії міськради міський голова може розмовляти через ноту «ля» під оплески депутатів, а директор департаменту інформації — послати журналіста на три букви, коли той задає йому незручні запитання.
Так ці люди розвивають культуру і креатив. Так бережуть нашу культурну спадщину.
Ми не вважаємо за потрібне починати діалог з цими людьми, тому що вірні своїм моральним і етичним принципам та не віримо в чесність і благі наміри більшості з них.
Нас засмутило, що в числі подяк від міськради за створення цієї комунальної установи виявилися імена деяких наших партнерів, з якими — як ми думали раніше — нас об’єднує спільний ціннісний фундамент. Схоже, що наші цінності все ж відрізняються.
Ми завжди виступали й виступаємо за конструктивний діалог і об’єднання культури, підтримку проєктів, які створюють заради реальних позитивних змін в Харкові і в Україні. Але участь у передвиборчій кампанії діючої влади не входила в наші плани. Тож і до порядку денного нашого ЗМІ також не увійде.
Громадська організація «Люк — Медійна Група»