Головна » Місто » Будинок архітектора у Харкові пообіцяли законсервувати після пожежі
…

Будинок архітектора у Харкові пообіцяли законсервувати після пожежі

Час прочитання: 3 хв

Тиждень тому у міському Будинку архітектора почалася пожежа. Вже наступного дня небайдужі харків’яни почали своїми силами лагодити постраждалу пам’ятку архітектури. Після того, як на відновлення зібралася вже чимала сума, міська влада пообіцяла законсервувати будинок власним коштом.

«Люк» розповідає детальніше.

Що сталося?

Вдень 1 вересня почалася пожежа у кафе Manhattan, що розміщується впритул до харківського Будинку архітектора на вулиці Дарвіна, 9. Оскільки це досить стара будівля з дерев’яними перекриттями, вогонь за лічені хвилини перекинувся на її дах та горище — повідомили у ДСНС. Вогнеборці  швидко взяли полум’я під контроль та врятували будинок від пожежі.

Вже ввечері архітектор Олександр Бідний закликав харків’ян прийти на допомогу постраждалій будівлі:

«Сьогодні була пожежа — горів наш Будинок архітектора. Сильно постраждала північно-східна частина будівлі,написав він у Facebook. — Завтра потрібна допомога — накрити частину покрівлі та й взагалі. Поліетилен, молотки, шурупи, робочі руки, промислові альпіністи».

У вівторок, 5 вересня, Харківський антикорупційний центр (ХАЦ) опублікував звіт про стан будинку після пожежі:

«Основні приміщення не зачепило, але вигоріла частина горища, кілька вікон, дверей, є обвали перекриття на другому поверсі. Частина приміщень другого поверху були затоплені під час гасіння пожежі», — зазначено у дописі.

Також визначили головні напрямки консервації будівлі:

  1. Тимчасове накриття місць із відсутнім дахом;
  2. Обстеження пошкодженої електричної проводки, щоб можна було під’єднати будівлю до електромережі;
  3. Просушування перекриттів до зими.
Пошкодження Будинку архітектора після пожежі 1 вересня. Фото Дмитра Кузубова

Пошкодження Будинку архітектора вогнем після 1 вересня. Фото Дмитра Кузубова

Пошкодження Будинку архітектора вогнем після пожежі. Фото Дмитра Кузубова

Пошкодження Будинку архітектора після пожежі. Фото — Дмитро Кузубов

Пошкодження Будинку архітектора. Фото Дмитра Кузубова

Пошкодження Будинку архітектора після пожежі. Фото Дмитра Кузубова

Також працівники Будинку архітектора запустили збір коштів на проведення необхідних робіт.

Що зробила міська влада?

Наступного дня після публікації ХАЦ проходила позачергова сесія Харківської міської ради. На ній міський голова Ігор Терехов доручив профільним департаментам виконати ремонтні роботи зі збереження Будинку архітектора.

«Хоч ця історична споруда і не належить до комунальної власності, вона є одним із символів нашої багатої спадщини і має величезне культурне значення для міста і всіх харківʼян», — написав він у своєму Telegram-каналі (який, за його словами, не є офіційним джерелом).

8 вересня, на Instagram-акаунті Будинку архітектора з’явилося повідомлення про паузу в зборі коштів на роботи з консервації будівлі:

«Після заяв харківського міського голови про важливість збереження Будинку архітектора ми вирішили призупинити збір коштів на тимчасові заходи з порятунку пам’ятки архітектури,зазначено у сторіз.

Вчора ми закрили банку! Сподіваємось, що на початкові роботи з консервації нам вистачить. Далі будемо планувати капітальний ремонт. Завдяки вам вдалося зібрати майже 150 тисяч гривень за два дні!».

Працівники установи також повідомили, що зібрані кошти вони вже направили на першочергові заходи: закупку матеріалів та інструментів, оплату послуг електрика тощо. Вони пообіцяли періодично публікувати звіти з використання зібраних харків’янами грошей.

Чим цінний цей будинок?

Нинішній Будинок архітектора був зведений у 1911-1912 роках для родини Петра Рижова — харківського купця, банкіра та мецената. Зокрема, він очолював у Харкові Петербурзький міжнародний комерційний банк (нині — головне відділення державного «Ощадбанку» на площі Конституції).

На той момент вулиця називалася Садово-Куликівською, тут знаходилася найпрестижніша земля у місті. Попри щільну забудову бекетівськими особняками поруч, сім’я Рижових замовила проєкт садиби архітектору Віктору Величку, який жив на цій вулиці й вже будував для Рижова згаданий вище банк.

Садово-Куликівська вулиця на мапі 1897 року
Садово-Куликівська вулиця на мапі 1897 року

Пізніше, за більшовицьких часів, у садибі Рижових розміщувалася Надзвичайна комісія з боротьби з контрреволюцією (так зване ЧК). У 1934 році будівлю передали спілці архітекторів, на балансі якої він знаходиться й досі. Довгий час у підвалі особняка знаходився легендарний харківський клуб «Черчилль».

Останні кілька років Будинок архітектора не отримував державного фінансування, тому існував здебільшого коштом здачі приміщень в оренду під різноманітні культурно-мистецькі заходи і тематичні вечірки. Навесні та влітку 2022 року вибуховою хвилею від російських обстрілів у будівлі вибило кілька вікон.

Антон Алохінссон, фото — Дмитро Кузубов, обкладинка — Катерина Переверзева


Читайте також:

«Люк» — це незалежне онлайн-медіа про Харків, яке висвітлює міські процеси та проблеми, стимулює до змін у місті та суспільстві, збирає на одному майданчику ком’юніті змінотворців та активних людей.

Якщо ви хочете підтримати «Люк» та виготовлення якісного медіа-контенту, ви можете оформити щомісячну підписку або закинути донат разово будь-якою зручною для вас сумою.

ПІДТРИМАТИ ЛЮК

Поділитись в соц мережах
Підтримати люк