Повертаючи своє: Балашовка, Малинівка та знову Пушкін
Серія текстів «Повертаючи своє» присвячена тому, як Харківщина позбавляється радянських та російських імперських колоніальних маркерів. Попри помітні успіхи, інколи ця боротьба перетворюється на фарс. Скажімо, російські обстріли знищують радянські пам’ятники ефективніше за місцеву владу, яка місяцями не може визначитись, як же краще демонтувати барельєфи Пушкіна зі станції метро.
«Люк» розповідає, що нового відбулося у сфері деколонізації.
У Харкові шукають нову назву для приміського вокзалу
У Харкові стартувало громадське обговорення щодо перейменування залізничної станції «Харків-Балашовський» на «Харків-Слобідський». З такою ініціативою виступив директор регіональної філії «Укрзалізниці» Микола Уманець. Про це 17 жовтня повідомив офіційний Telegram-канал Харківської міської ради.
Необхідність перейменування зумовлена тим, що назва цієї станції походить від російського міста Балашов, що у Саратовській області РФ. Саме з ним поєднувала Харків ця гілка, побудована у 1895 році (щоправда, тоді вона мала назву Південно-Східної залізниці). Від станції «Харків-Балашовський» згодом почав називатися і промисловий район поруч — Балашовка.
Долучитися до обговорення та надіслати свої пропозиції можна за посиланням.Також їх можна подати за телефоном +380577607968, в електронному вигляді на пошту kanc@city.kharkov.ua, або у письмовому — за адресою: Харків, площа Конституції, 7.
Обговорення триватиме до 20 жовтня включно.
Росіяни зруйнували радянський меморіал на Куп’янщині
У селі під Куп’янськом росіяни знищили обстрілами меморіал, присвячений радянським солдатам часів Другої світової війни. Про це повідомили у Telegram-каналі «Деколонізація.Україна»:
«”Дружній вогонь” на Харківщині. Окупанти зруйнували радянський монумент у Куп’янському районі на Харківщині, — йдеться у дописі. — Це вже не перший такий випадок в регіоні».
Точну локацію меморіалу ми не публікуємо з міркувань безпеки підрозділу, який надіслав фото.
Харківське метро позбулося віршів Пушкіна
Зі стін станції метро «Пушкінська» прибрали уривки з віршів Олександра Пушкіна. Про це повідомив Вадим Поздняков, співзасновник ініціативи «Деколонізація.Україна». Її учасники у вересні вимагали демонтувати зображення російського поета, припускаючи, що небайдужі громадяни можуть облити їх фарбою.
Очільник харківського Департаменту інфраструктури Олександр Мирошниченко у своєму листі відповів, що зараз метрополітен визначає технологію демонтажу барельєфів із зображенням Пушкіна, проте рядки з його творів зі стін вже зникли.
Окрім віршів, керамічні медальйони на пілонах містять малюнки на тему творів Пушкіна. Їх створили з порцеляни та матеріалу дуніт у 1984 році на Слов’янському керамічному комбінаті за ескізами художниці Жаннетти Соловйової. Золоті елементи малюнків та тексти рядків наносилися вручну.
У Малинівській громаді на Харківщині перейменували топоніми
Після проведення громадських обговорень у Малинівській громаді Чугуївського району перейменували десять вулиць та майдан. При затвердженні нових назв члени топонімічної комісії враховували пропозиції від місцевих мешканців — усього їх надійшло понад п’ятиста, з яких лише чотири подали через Google-форму, ще одну — електронною поштою. Про це повідомив сайт Малинівської селищної ради.
Зокрема, у самій Малинівці перейменували такі топоніми:
- Вулицю 1-го травня — на вулицю Затишну;
- Майдан 1-го травня — на майдан Свободи;
- Вулицю Горького — на вулицю Зелена;
- Вулицю Мічуріна — на вулицю Виноградна;
- Провулок Мічуріна — на провулок Виноградний;
- Вулицю Некрасова — на вулицю Лугова;
- Вулицю Пушкіна — на вулицю Малинова;
- Провулок Пушкіна — на провулок Малиновий;
- Вулицю Чкалова — на вулицю Слобожанська.
Також вулицю 40 років Перемоги у селі Стара Гнилиця перейменували на вулицю Захисників, а аналогічну у селі Мосьпанове — на вулицю Церковну.
Антон Алохінссон, обкладинка — Антон Алохінссон
Читайте також: