Головна - Місто - Зруйнований росіянами будинок на Чернишевській почали консервувати
…

Зруйнований росіянами будинок на Чернишевській почали консервувати

Час прочитання: 2 хв

Історичну будівлю на харківському «майдані п’яти кутів», пошкоджену російською ракетою ще навесні 2022 року, почали консервувати. Понад півтора року вона стояла незакритою, руйнуючись під впливом вітру та опадів.

«Люк» розповідає, що це за будинок і в якому він наразі стані.

Що сталося?

Харківська влада почала консервувати історичний будинок у центрі міста, на розі вулиць Чернишевської та Гіршмана. Про це у соцмережах повідомила депутатка міської ради Ірина Гончарова-Багалій. Вона каже, що за збереження будинку його мешканці боролися майже рік:

«З грудня минулого року ми разом з мешканцями будинку ходили бюрократичними колами між міським Департаментом ЖКХ і обласним Департаментом архітектури та містобудування. Будинок обстежували різноманітні комісії, але роботи ніяк не починалися, розповідає вона у Facebook.

Довелося звертатись безпосередньо до міського голови, який неодноразово називав цей будинок окрасою та одним з символів Харкова й обіцяв відреставрувати».

Міська влада почала консервувати зруйнований росіянами будинок
Міська влада почала консервувати зруйнований росіянами будинок

За словами депутатки, робота з консервації будинку буде складною через велику площу даху та знищені перекриття. Щоб накрити будівлю тимчасовим дахом, почали працювати альпіністи та залучили кран.

Що це за будинок?

Постраждалий будинок є пам’яткою архітектури, він знаходиться за адресою Чернишевська, 25, на перетині вулиць Чернишевської та Гіршмана. Разом з вулицею Алчевських вони формують невеличкий майдан, який мешканці міста називають «п’ять кутів». На початку 1930-х років тут знаходилося погруддя письменника Еллана-Блакитного, але офіційної назви майдан не отримав навіть тоді. 

Краєзнавець-любитель Андрій Парамонов припускає, що будівлю звели у близько 1890 року на замовлення Андрія Куксіна, члена правління Харківського торговельного банку. Будинок в еклектичному стилі побудували за проєктом архітектора Йоганна Гінша, який тоді розробляв дохідні та житлові будинки у нових кварталах Нагірного району Харкова.

Після більшовицької революції 1917 року у будівлі деякий час знаходилося управління НКВС та науково-показовий музей при Головному управлінні радянської міліції. Тривалий час будинок мав темно-сірі, майже чорні стіни, їх пофарбували у яскраві кольори лише у 2010-х роках.

Будинок Куксіна до та після російського обстрілу

В якому стані будинок зараз?

6 березня 2022 року Росія завдала чергового ракетного удару по центру міста. Будинок отримав серйозні пошкодження, майже повністю вигорів дах, перекриття верхнього поверху обвалились. З того часу пошкоджену пам’ятку архітектури неодноразово обстежували відомчі комісії, проте жодних заходів для її збереження так і не вжили. Будинок руйнувався від вітру та опадів понад півтора року.

Координатор ініціативи Kharkiv Loadstone, архітектор Віктор Дворніков ще у січні дослідив постраждалий будинок зсередини. Він звернув увагу, що в одній з квартир власники зберегли автентичні інтер’єри із розписами стін та стель.

«Внаслідок влучання російської ракети в будинок відбулося структурне його пошкодження, стіни перекриття і перегородки зазнали значних деформацій, а штукатурка разом із декоративним оздобленням відшарувалась та місцями осипалась. Це вплив агресії РФ.

Але протягом дев’яти місяців будинок стоїть без даху, по стелях і стінах із росписами, по паркетах течуть опади. Щонайменше сім з дев’яти місяців у місті проводяться відновлювальні роботи на вітхому житловому фонді забудови часів Хрущова, а унікальні об’єкти залишаються без уваги. Це вплив політики муніципалітету», — обурюється архітектор.

Фото харківського архітектора Віктора Дворнікова

Фото архітектора Віктора Дворнікова

Фото Віктора Дворнікова

Текст — Антон Алохінссон, фото Ірини Гончарової-Багалій, Івана Пономаренка та Віктора Дворнікова, обкладинка — Катерина Дрозд


Читайте також:

«Люк» — це незалежне онлайн-медіа, яке знайомить харківців із культурою нового часу, висвітлює міські процеси та проблеми, стимулює до змін у місті та суспільстві, збирає на одному майданчику ком’юніті змінотворців та активних людей.

Якщо ви хочете підтримати «Люк» та виготовлення якісного медіа-контенту, ви можете оформити щомісячну підписку на Buy me a coffee або закинути донат разово будь-якою зручною для вас сумою.

ПІДТРИМАТИ ЛЮК

Поділитись в соц мережах
Підтримати люк