Головна - Місто - From Russia With Hate. Як виглядає коледж на Заїківці після російського обстрілу
…

From Russia With Hate. Як виглядає коледж на Заїківці після російського обстрілу

Час прочитання: 3 хв

У серії текстів From Russia With Hate «Люк» розповідає про знакові будівлі Харкова, що постраждали через російську агресію.

У ніч на 3 листопада російські війська вкотре атакували місто за допомогою дронів-камікадзе. Хоча цього разу обійшлося без людських жертв, один із дронів зруйнував триповерхову будівлю віком понад 100 років в районі Заїківка.

Розповідаємо детальніше, що це був за будинок, як відреагувала на руйнування міська влада і що з цими діями не так.

Що сталося?

Вночі 3 листопада російська армія атакувала Харків десятком дронів-камікадзе. Попри те, що більшість з них були збиті силами ППО, один поцілив у будівлю Харківського коледжу транспортних технологій в історичному районі Заїківка. Інші влучання, за словами Харківської обласної прокуратури, прийшлися на гаражі, житлові будинки та автівки містян.

Вибух зруйнував два поверхи й дах будинку та викликав пожежу. У коледжі вибило всі вікна, а також сильно постраждав конструктив будівлі.

Надзвичайники та комунальні служби, що прибули на місце удару, загасили пожежу, розібрали завали та прибрали уламки конструкції.

Фасад будівлі коледжу до та після влучання дронів-камікадзе

Крім того, робітники Державної служби з надзвичайних ситуацій (ДСНС) частково обвалили вцілілий фасад будівлі, на якому з’явилася тріщина. Чітких пояснень щодо необхідності такого заходу вони так і не надали:

«Рятувальники-верхолази аварійно-рятувального загону за допомогою важкої інженерної техніки та спецінструменту проводили демонтаж аварійних будівельних конструкцій, скидали їх донизу, розчищали прилеглу територію від будівельного сміття», — сказано у дописі на Facebook-сторінці Головного управління ДСНС України у Харківській області.

Що не так із цим знесенням?

Будівля коледжу не була пам’яткою архітектури та не мала охоронного статусу. Але вона, як і весь район Заїківки, являє собою історичний ареал, і майже вся забудова в ньому є історичною. Так вважає Віктор Дворніков, архітектор та регіональний координатор експедицій Ukrainian Heritage Monitoring Lab на Харківщині.

«За всіма ознаками — і за віком, і за архітектурною цінністю — ця будівля мала б бути у списку пам’яток, — каже він у коментарі «Люку». — На жаль, протягом останніх десяти років не було внесено жодної цінної будівлі у реєстр — і це велике недопрацювання».


Читайте також:


Фахівець підкреслив, що російська атака на пам’ятку є беззаперечним злочином і порушенням міжнародного гуманітарного права. Але й демонтаж частини фасаду будинку та вивезення уламків у невідомому напрямку також порушує усі можливі норми поводження з цінною історичною забудовою.

Пан Дворніков пояснює, що навіть декоративну цеглу з уламків стіни можна було б використати як донорський матеріал для відновлення будинку у первісному вигляді.

«Мене і професійну спільноту обурює варварський обвал фрагмента зовнішньої стіни, — додає він.

По-перше, я сумніваюся, що пам’яткоохоронці провели фаховий технічний огляд. По-друге, на якій підставі це [демонтаж] було проведено? Яке було обґрунтування? Має ж бути якийсь внутрішній регламент. По-третє, пам’яткоохоронці не встигли зафіксувати стан будівлі, як це мало б бути на законних підставах».

Фасад будівлі коледжу до та після влучання дронів-камікадзе

Що відповіли у ДСНС?

«Люк» звернувся по коментар до речника ДСНС Харківщини Євгена Василенка, проте той відмовився надати більш розгорнутий коментар щодо того, хто саме змусив харківських надзвичайників обвалити пошкоджений фасад будівлі.

«Я не можу вам нічого додати окрім сказаного раніше. Це міськрада попросила зробити, щоб воно не впало людям на голови. Які вам ще пояснення потрібні? Послухайте мера, він все сказав», — відповів чиновник.

Але на думку пана Дворнікова, такий прецедент дозволяє у майбутньому аналогічно вчиняти й з іншими аварійними об’єктами, рішення щодо яких приймає хтось одноосібно. За його словами, це порушення якщо не правових, то принаймні етичних норм.

Що це за будинок?

Зруйнована росіянами будівля на вулиці Гольдбергівській, 77 була зведена понад сто років тому на землі купця першої гільдії Григорія Гольберга (звідси й сучасна назва вулиці). Її побудували для Заїківського складного початкового училища. Навчання у таких закладах тривало близько шести років. Вони були першим ступенем освіти та дозволяли продовжити навчання далі у закладах більш високого рівня.

Училище на 16 комплектів (класів) побудували у 1914-1915 роках за проєктом архітектора Іліодора Загоскіна, який разом зі своїм братом розробив багато подібних будинків в історичній частині міста. Втім, деякі джерела вказують серед архітекторів і Бориса Корнієнка, який також спроєктував багато харківських будівель, зокрема й горезвісний театр Муссурі.

Газетні статті 1914 року видання «Южнй край» (ліворуч)
Газетні статті 1914 року видання «Южный край» (ліворуч)

З 1953 року у будівлі розміщувався Харківський технікум залізничного транспорту, який, зрештою, переформатувався у коледж транспортних технологій.

Антон Алохінссон, фото та ілюстрації з відкритих джерел, обкладинка — Катерина Дрозд

«Люк» — це незалежне онлайн-медіа, яке знайомить харківців із культурою нового часу, висвітлює міські процеси та проблеми, стимулює до змін у місті та суспільстві, збирає на одному майданчику ком’юніті змінотворців та активних людей.

Якщо ви хочете підтримати «Люк» та виготовлення якісного медіа-контенту, ви можете оформити щомісячну підписку на Buy me a coffee або закинути донат разово будь-якою зручною для вас сумою.

ПІДТРИМАТИ ЛЮК

Поділитись в соц мережах
Підтримати люк