Як виглядає Держпром після російського обстрілу 28 жовтня. From Russia With Hate
У рубриці From Russia With Hate «Люк» розповідає про знакові будівлі Харкова, що постраждали через російську агресію.
28 жовтня 2024 року чергова атака росіян пошкодила Держпром — унікальну архітектурну пам’ятку конструктивізму, розташовану на площі Свободи. Пошкоджень зазнали й інші будівлі неподалік. Внаслідок обстрілу постраждали дев’ять людей.
«Люк» розповідає про ці події та показує, як виглядає Держпром зараз.
Що сталось?
28 жовтня близько 21:00 у Харкові пролунало кілька вибухів. За попередніми даним правоохоронців, окупанти вдарили керованими фугасними авіабомбами ФАБ-500, повідомив голова Харківської обласної військової адміністрації Олег Синєгубов.
Одна з бомб впала на Держпром, частково пошкодивши третій поверх будівлі. Від інших бомб постраждало реабілітаційне відділення обласної клінічної лікарні, два житлові будинки, будівля апеляційного господарчого суду, два навчальні заклади, приміщення банку, заклади харчування та сім автівок.
Постраждали дев’ять людей. «Пʼять чоловіків (серед них поліцейський, який перебував на чергуванні, двоє слюсарів з Дежпрому) та четверо жінок, — розповів речник обласної прокуратури Дмитро Чубенко. — Дві жінки — працівниці відділення обласної лікарні — отримали поранення середньої тяжкості. Один чоловік — мешканець будинку неподалік місця ворожої атаки — отримав поранення склом кисті та передпліччя. 17-річна дівчина, яка була на прогулянці неподалік місця удару, отримала вибухову травму та контузію. У інших постраждалих діагностували гостру реакцію на стрес».
Слідчі відкрили кримінальні провадження за ч.1 ст.438 Кримінального кодексу України за фактом порушення законів та звичаїв війни.
Наскільки постраждав Держпром?
Удар прийшовся на північно-західну частину Держпрома. Там розташовані адміністративні кабінети та приміщення господарського суду.
Держпром після російської атаки 28 жовтня 2024 року. Фото: Юрій Каплюченко
«Стіна знищена повністю, знищене перекриття над третім поверхом, другий поверх, під ним вікно розбиті, знищені, — розповів медіа «Суспільне» директор Держпрому Микола Чехунов. — Я ніколи не думав, що мені доведеться працювати багато років у цій будівлі, але я люблю цю будівлю. Образливо до сліз».
Удар деформував вікна і дерев’яні конструкції. Архітектор Віктор Дворніков зазначив, що ці пошкодження можуть суттєво вплинути на загальний стан будівлі, адже інтер’єр потребує особливого кліматичного режиму для збереження дерев’яних елементів. «Обсяг, який там є, то це дуже масштабні роботи. Всередині Держпрому велика кількість дерев’яних конструкцій, яким це [порушення температурного режиму, — «Люк»] буде дуже шкідливо», — розповів архітектор.
Читайте також:
- Задержпром’я: тяглість, кам’яні баби та бетонні діди. Прогулянки Харковом
- Держпром внесли до світової спадщини ЮНЕСКО? Розбираємось, наскільки це правда
Чому Держпром настільки культовий для Харкова?
У засобах масової інформації атаку на Держпром назвали «ударом в саме серце Харкова».
Збудований між 1925 та 1928 роками, Держпром став першою в СРСР 13-поверховою спорудою та символом індустріальної модернізації. Для будівництва використали 10 тисяч тонн металу та понад 40 тисяч квадратних метрів скла, а також революційне для свого часу технічне рішення — сполучені башти різної висоти та сейсмостійкої конструкції. Вже понад століття після зведення в Держпромі досі працює частина оригінальних ліфтів, встановлених у 1920-х роках, що стали технічним дивом того часу.
Держпром є памʼяткою архітектури й містобудування національного значення та перебуває під тимчасовим посиленим захистом ЮНЕСКО. Під час повномасштабного вторгнення сама будівля не зазнавала пошкоджень, але від ракетних ударів 1 березня 2022 року (по будівлі обласної адміністрації на площі Свободи) та 2 січня 2024 року у Держпромі постраждали майже всі вікна та вітражі.
Згідно Декларації про захист культурної спадщини України, Держпром, як й інші 19 об’єктів, які перебувають під захистом ЮНЕСКО, має міжнародний юридичний імунітет від російських обстрілів. Порушення конвенції розглядатиметься як воєнний злочин органами міжнародного кримінального правосуддя. Проте наразі існує лише кілька успішних прикладів подібних вироків.
«Прогулятися» Задержпром’ям і дізнатись більше історію цього району (та Держпрому зокрема) можна в ексклюзивному матеріалі від «Люк» в серії текстів «Прогулянки Харковом».
Олександра Пономаренко, фотографії — Юрій Каплюченко, обкладинка — Катя Дрозд