Чому закривається Fumi Caffe: розбираємось у конфлікті Фумінорі Цучіко та Наталії Грама
Харківське Fumi Caffe, яке щодня безплатно годувало незаможних мешканців Салтівки, опинилося під загрозою закриття через конфлікт засновників.
Японський волонтер Фумінорі Цучіко звинувачує директорку свого фонду та керівницю кафе Наталію Грама у шахрайстві та намаганні присвоїти його кошти. Та, зі свого боку, каже, що японець утримує на рахунках значні суми, які могли б дозволити закладу нормально працювати.
Як з’ясувалося пізніше, цей конфлікт виник не в один день — взаємна недовіра та образи накопичувалися місяцями.
«Люк» розбирався у цій ситуації.
Що сталося?
На початку червня розгорівся скандал довкола 76-річного японського волонтера Фумінорі Цучіко, який під час великого вторгнення росіян переїхав до Харкова та відкрив безплатне кафе для мешканців Салтівки. Після травневої поїздки до Японії він з’ясував, що за його відсутності невідомі відкрили збір на функціонування його кафе. Організаторкою виявилась Наталія Грама, яка керує діяльністю кафе та «Благодійним фондом Фумі».
5 червня Фумінорі звинуватив пані Наталію у шахрайстві — нібито вона незаконно використовувала його ім’я для збору коштів на кафе. Пізніше він зробив ще декілька публікацій, стверджуючи, що за кошти фонду Наталія купувала дорогий телефон та ноутбук для власних потреб. Також, за словами Фумінорі, пожертви на кафе збиралися Наталею на рахунки, до яких він не має жодного стосунку.
17 червня Наталія Грама написала розгорнуте пояснення, чому їй довелося збирати кошти на утримання безплатного кафе:
«Пан Цучіко раптово повернувся до Японії у квітні 2024 року, залишивши наш заклад без фінансової підтримки, — розповідає вона у Facebook. — Після цього ми ледь змогли з ним зв’язатися, а всіма операційними коштами Fumi Caffe керував пан Цучіко, що призвело до затримок із виплатами зарплати працівникам, оренди та закупівлі продуктів тощо».
Аби остаточно розібратися у ситуації, вчора, 25 червня, харківське видання «Накипіло» запросило пані Наталію та Фумінорі Цучіко на пресконференцію, що транслювалася онлайн. На ній обидві сторони конфлікту виклали свою версію подій. Аби уникнути неконструктивної суперечки, вони виступали окремо.
Читайте також:
- «Я хочу, щоб люди посміхалися». Японський волонтер Фумінорі Цучіко відкрив на Салтівці безплатне кафе для харків’ян
- У Харкові намагались вигнати волонтера Фумінорі з переходу біля «Нікольського»
Довкола чого виник конфлікт?
Спочатку Наталія Грама розповіла про ідею створення Fumi Caffe. За її словами, хоча це й була їх з Фумінорі спільна ініціатива, і сам заклад, і благодійний фонд, що ним опікувався, заснувала саме вона. На ній лежали обов’язки з фактичного керування кафе та фондом, а Фумінорі виконував роль посередника для збору пожертв від японських донаторів, знімав відео для соцмереж і робив звіти щодо витрати коштів.
«Всю внутрішню роботу робила я та дванадцять людей персоналу, Фумінорі лише знімав це на телефон та викладав у соцмережі. Він ніколи не представляв нашу команду своїм глядачам, хоча я сто разів просила це зробити, — розповідає Наталія на конференції.
Хоча я є фактичною засновницею “Благодійного фонду Фумі”, гроші приходили на картки особисто Фумінорі. Він сказав мені не заводити власні рахунки через те, що я маловідома [і тоді японці не будуть донатити, — «Люк»]. Через пів року я про це рішення пошкодувала».
Від ідеї до відкриття кафе минуло близько трьох місяців. Проте вже на другий день, каже пані Наталія, закінчилися гроші на його діяльність. Її чоловік-військовий віддав власні кошти, й близько двох тижнів команда годувала людей коштом сім’ї Наталії. Через пів року Фумінорі відшкодував чоловікові ці гроші, проте фінансові проблеми закладу лише починалися.
У травні минулого року кафе отримало значну допомогу, передану «Благодійним фондом Дениса Парамонова», очільника ХОВА Олега Синєгубова та інших благодійників. Це були м’ясні продукти, морозильна камера, меблі тощо. Коли вичерпалася й ця допомога, а потік відвідувачів безплатного кафе не стихав, Фумінорі почав вимагати від Наталії скорочення закупівель їжі та навіть вимагав звільнити частину персоналу.
Наталія розповідає, що після нагородження президентом України Фумінорі став поводитися примхливо та зверхньо, часто влаштовуючи конфлікти із працівниками кафе. Останньою краплею, за її словами, став візит ветеранів війни, які нагородили пана Фумінорі відзнакою «Білий Хрест». Японському волонтерові не сподобалося, що це було не на державному рівні, і вже за два дні він нібито викинув нагороду у смітник.
Що говорить сам Фумінорі?
Після Наталії свою версію подій розповів Фумінорі Цучіко. Він також каже, що перші конфлікти почалися ще пів року тому. За його словами, після того, як Ігор Грама, чоловік Наталії, зазнав поранення під Бахмутом та демобілізувався, вона почала сильно хвилюватися щодо грошей. Також у фінансовій звітності з’явилося багато «написаних від руки чеків» [так званих товарних чеків], що викликало у нього підозру.
«Наташа складає гроші у свою кишеню, — каже він. — Я чув багато історій про те, як в японських волонтерських організаціях українці крали гроші, передані на гуманітарні цілі, машини тощо.
Українців я хотів нагодувати, щоб вони були ситі — це моя єдина мета. Я думав, що мене не можна буде обдурити. Але Наташа витрачає гроші на лікування свого чоловіка».
Весь травень 2024 року Фумінорі провів у Японії, начебто намагаючись зняти кошти з рахунку Patreon, чого він не міг зробити в Україні як нерезидент. Оскільки кафе опинилося на межі закриття, 26 травня Наталія опублікувала оголошення про старт збору коштів на «Монобанку». Після повернення Фумінорі влаштував керівниці фонду серйозну розмову. Він розповів, що Наталія збиралася перенести кафе до Києва та перевезти туди персонал. Японський волонтер відмовився.
Фумінорі розцінює спробу збирати кошти на кафе в обхід його власних рахунків як «державний переворот», тому вирішив покинути цей проєкт:
«Наташа проголосила, що це її ресторан, як і все, що знаходиться всередині нього, — пояснює Фумінорі. — Але вона знає, що я, будучи іноземцем, не можу сам відкрити ресторан. В одній країні не може бути двох президентів, а в ресторану — два власники».
Фумінорі заперечує слова Наталії, що вона не отримувала від нього гроші на функціонування кафе. Він продемонстрував кілька скріншотів та виписок з банківських рахунків, за якими начебто видно, що всі кошти на утримання кафе, закупку продуктів та зарплатню персоналу виплачував саме він. Він також зі сміхом спростував інцидент із викинутим у смітник орденом.
Що буде далі з благодійним кафе?
Зараз Фумінорі та його адвокат відкрили провадження щодо шахрайства. Він збирається доводити у судовому порядку власні права на кафе, проте готовий погодитись із рішенням суду на користь Наталії Грама. Він каже, що у червні виплатив останній транш близько 10 тисяч доларів на зарплатню персоналу та на утримання кафе. Також волонтер збирається відкрити нове кафе біля станції метро «Студентська».
Наталія ж збирається продовжувати роботу на старому місці, перезапустивши і сам заклад, і благодійний фонд під новими назвами «Добра їжа» та «Українські берегині» відповідно.
«Я довго намагалася згладжувати кути, але в мене просто закінчилося терпіння, — пояснює вона своє рішення. — Так, мені справді є за що подякувати Фумінорі, він багато зробив для Харкова, був майже членом моєї сім’ї. Я дуже перепрошую у всіх наших японських прихильників, які підтримують Україну».
Антон Алохінссон, обкладинка — Макс Бурєнок, редактура Олександри Пономаренко